Čtvrtek 23. května 2024, svátek má Vladimír
 • Premium

  Získejte všechny články mimořádně
  jen za 49 Kč/3 měsíce

 • schránka
 • Přihlásit Můj účet

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • Podcasty
 • Antiyoutuber
 • jít naiDNES.cz

  Česká Vesna v Eurovizi? Proruská propaganda, zakažte je, šílí Ukrajinci. Pro nás hlasovat nebudou!

  Vesna postupuje, je plná slovanských bohyní. | foto: Tilen Vajt

  Národní kolo Eurovize vyhrála jednoznačně skupina Vesna, která sice začíná svoji soutěžní písničku slovy v češtině, sází ale především na výrazný ukrajinský refrén. Proti tomu ale samotní Ukrajinci poměrně brojí a českou skupinu považují za proruskou propagandu. Ozývají se navíc hlasy, které navrhují skupinu vyřadit ze soutěže. S hlasy z Ukrajiny prý počítat nemáme. Ani mnohým Čechům se nelíbí, že česká kapela přirovnává Česko k Ukrajině a Rusku a posouvá nás tak více směrem na východ slovy o bratrství, sesterství a jedné velké slovanské rodině.

  Národní finále Eurovize vyhrála už podle očekávání skupina Vesna. Ve výsledku ani tak nereprezentuje Českou republiku, jako spíše slovanský odkaz. Svoji píseň My Sister’s Crown sice zahajují v češtině, hlavní fígl, který má ale letošní ročník Eurovize pomoci kapele vyhrát, přichází v podobě silného refrénu v ukrajinštině, jenž hraje na city v souvislosti s válkou, která na území aktuálně probíhá.

  Kapela je složená z dívek z Česka, Slovenska i Ruska. Založila ji zpěvačka Patricie Fuxová, na housle hraje Bára Šůstková, na klávesy Olesya Ochepovska, bubenicí je Markéta Vedralová a Tereza Čepková hraje na baskytaru. Ke spolupráci si ale přizvaly ještě bulharskou raperku Tanitu Yankovu a ukrajinskou hudebnici Katrin Vatchenko. Song vznikl přímo ku příležitosti Eurovize.

  Ve videoklipu si zahrála i Lilia Khousnoutdinova, která se ale národního kola nezúčastnila.

  „Moje krásná sestro, jak jsi silná, odvážná a jediná. Tvá je koruna,“ zpívají v ukrajinštině. A i v tom je kámen úrazu, někteří Češi považují písničku za málo českou, ale spíše za něco, co nás zbytečně posouvá na východ Evropy.

  Ukrajinci volají po tom, aby nebyla ruská členka kapely vpuštěna do soutěže a aby byla slova v ukrajinštině z textu písně vymazána. Mnozí z nich ji považují za proruskou propagandu s tím, že píseň apeluje na to, že jsme všichni sestry a bratři, přičemž Ukrajina žádné sesterství nebo bratrství k Rusku necítí a chce se od něj co možná nejvíce distancovat.

  „České republiky si vážím a stejně tak podpory, kterou vyjadřuje Ukrajině. Message celé písně ale nechápu, podle textu je adresována Ukrajincům, proč nám ale navrhujete, abychom si vybrali lásku nad mocí? O jaké lásce to mluvíte, když naši lidé umírají den co den? Proč do toho pletete jakési slovanské království? Proč jsou zpěvačky u talíře s borščem a proč nás nějaká ruská zpěvačka oslovuje jako svoje sestry? Jenom tím propagujete ruskou propagandu,“ vzkázala kapele jedna ukrajinská posluchačka na Instagramu.

  Přidali se další lidé, hezký komentář aby člověk u Vesny na sociálních sítích pohledal...

  Vesna postupuje, je plná slovanských bohyní.

  „Možná my Češi máme problém si uvědomit toxicitu této sesterské pohádky, ale měli bychom se to už konečně naučit. Všechny odvary o bratrství a sesterství jsou voda na mlýny ruské propagandy a tečka,“ mají jasno další s tím, že na Východ nepatříme.

  „Jsem příšerně, ale příšerně zklamaná. Vesna je moje nejoblíbenější česká kapela, ale teď nemám slov. Asi i chápu ten hype jinakosti kvůli Eurovizi, i když někteří z kandidátů zůstali věrní své tvorbě a šli do toho s písničkou stejného stylu, jaký tvořili a pro který je lidé poslouchají, a tak by to asi mělo být. Ale co nepřekousnu, je to, že konečně se do finále dostala kapela, která zpívá česky a mohla by reprezentovat naši krásnou tradiční hudbu, a bum, najednou nejenže zpívá anglicky, ale refrén je ukrajinsky s prvky ukrajinské lidové hudby, ne české. A česky jsou tam dvě věty na začátku...,“ smutní další česká fanynka, podle níž Vesna sází na téma Ukrajiny, protože se jedná o téma, které rezonuje.

  Lilia Khousnoutdinova září v klipu kapely Vesna, kterou podporuje už od jejího vzniku.

  „Podpora Ukrajině je další hype, na kterém se dobře budou lovit hlasy, chápu, ale tím se pro mě Vesna stala prodejná a svůj hlas jim nedám, třebaže před pár dny bych vůbec neváhala. Tohle lezení do zadku Ukrajině už mě fakt nebaví, jako bychom neměli jak jinak jim nabídnout podporu než zpívat jejich jazykem a jejich styl hudby a vzdát se tak tím našeho. Nehledě na to, že spousta Ukrajinců je velmi proti tomuto výtvoru. Kostýmy přehnané, více než ukrajinské jsou ruské, je to absolutní katastrofa a normálně jsem brečela pohoršením,“ zní další komentář.

  Fotogalerie

  Ohodnoťte článek
  Hlasování skončilo

  Čtenáři hlasovali do 15:00 čtvrtek 8. června 2023. Anketa je uzavřena.

  • Trapas
   113
  • Haha
   67
  • Super
   45
  • Tvl
   21
  • Cože
   7
  • Sladký
   5