jít naiDNES.cz

Lálová pod palbou kritiky profesionála: O moderování nic neví, chybí jí základy

Uznávaná hlasová poradkyně Jana Postlerová zhodnotila výkon Veroniky Lálové ve zpravodajství. Její slova mladou tanečnici nepotěší. | foto: Východočeská televize V1/Profimedia

Tanečnice ze StarDance Veronika Lálová se dala s nově nabytou slávou na dráhu moderátorky zpravodajské relace. Šanci jí dala Východočeská televize, její výkony však mají k profesionalitě daleko. Poprosili jsme o posouzení jejího projevu jednu z nejlepších hlasových poradkyň Česka Janu Postlerovou, která školila zprávaře jako Karel Voříšek nebo Lucie Borhyová. Její slova Veroniku nepotěší.

„Ona nemá absolutní základy,“ řekla Expresu po zhlédnutí jedno z dílů zpravodajství Východočeské televize V1 Jana Postlerová. Ta má s hlášením zpráv vlastní zkušenosti a už léta pracuje jako uznávaná jazyková lektorka.

Školí nejen známé české hlasatelky a moderátory, ale také herečky. Tvrdí, že pro kvalitní moderování zpráv musí člověk projít nejen intenzivním školením, ale musí mít také talent, vzdělání, jistý věk a důvěryhodnost.

„Ta dívenka je příliš mladinká na čtení zpráv. Zprávy musí říkat někdo důvěryhodný. Já z toho jako divák musím cítit, že ke mně mluví někdo vzdělaný, a to nejen profesně jako redaktor, ale povšechně. Že už ví, jak sdílet tu zprávu, aby mi správně posloužil,“ tvrdí Postlerová.

Výše zmíněná regionální stanice očividně propadla českému zlozvyku, že televize obsazují na post zprávařů nevyzrálé dívky, které nemají zkušenosti, vzdělání a často ani talent. K úspěchu jim stačí mediálně známé jméno, vnady a pohledná tvář. Pro znalce je pak často jejich výkon čirým utrpením.

„Má hrozně vysoko posazený hlas, což je nepříjemné. Hlas musí být takový mezzosoprán–alt, protože tak je čeština nastavená. Potřebujeme hlubší hlasy. Ona navíc ani neví, jak má zacházet s větou, kde udělat pauzu, kde mi to má jako divákovi vysvětlit, ale hlavně, a to je úplně nejhorší, ona se mi snaží vložit do mého pocitu. Předkládá mi, co si mám myslet, a to je základní chyba,“ nechala se slyšet Postlerová a uvedla příklad.

Poprvé se Lálová objevila na obrazovce 18. srpna.

Poprvé se Lálová objevila na obrazovce 18. srpna.

„Zprávy se čtou vždy naprosto stejně, ať hovořím o tom, že se v Kanadě narodila paterčata, nebo o tom, že v Thajsku udeřila tsunami. Zprávař to má jen nabídnout a divák si o tom sám utvoří názor. Nesmí to být absolutně citově zabarvené.“

Školení, které musí zprávař začátečník absolvovat, by mělo dle Postlerové trvat minimálně tři měsíce. Jde o krátkou dobu, proto musí být o to intenzivnější. Ani po jeho absolvování však není jistota, že se z daného člověka stane dobrý moderátor. Vše je to o talentu.

Jana Postlerová a Jan Přeučil

Jana Postlerová a Jan Přeučil

„Ona vůbec neví, kdy se klesá hlasem, kdy hlas zůstává. Jde do tečky v polovině věty, čímž vyvolá v divákovi dojem, že je konec myšlenky, a pak skočí zpátky, takže tu větu nelogicky roztrhne. Nebo naopak jede, aniž by udělala pauzičku pro přídech.“

Na závěr si nechala pro mladičkou tanečnici hlasová poradkyně i trochu chvály.

Veronika Lálová usedla do křesla moderátorky zpráv.

Veronika Lálová usedla do křesla moderátorky zpráv.

„Její úsměv není špatný, ten bych akceptovala, ale všechna ta podivná klišé značí jediné – ona o tom čtení zpráv očividně vůbec nic neví,“ dodala na závěr.

Fotogalerie

Ohodnoťte článek
Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 3:13 23. prosince 2017. Anketa je uzavřena.

 • Super
  18
 • Trapas
  9
 • Sladký
  7
 • Tvl
  6
 • Haha
  5
 • Cože
  5
Premium

Kořeněná jídla ani káva neškodí, vyvrací profesor Tesař letité mýty

Kola je pro ledviny hrob. Nejlepší je nesolit a nejíst ostrá exotická jídla. Alkohol dokáže „propít“ ledviny, které je...

Premium

Hra o 80 tisíc: kolik peněz navíc mohou rodiče získat a jak to udělat

Rodičovský příspěvek se od ledna zvýší ze současných 220 tisíc korun až na celkových 300 tisíc. MF DNES přináší návod –...

Premium

Test celoročních pneumatik. Jak si vedou za sucha, za mokra a na sněhu

K celoročním pneumatikám výrobci přistupovali po dlouhá léta macešsky. Konečně se však vrátily do jejich přízně....

Komentáře