Věra Špinarová bude mít svou sochu. Bohužel připomíná úplně někoho jiného

V Ostravě došlo k slavnostnímu odhalení bronzové sochy Věry Špinarové. Ačkoliv sochař zamýšlel dílo vytvořit podle zpěvaččiných mladých let, zadavatelé tuto variantu odmítli a vznikla tak socha, která měla zachytit ducha Špinarové. Těžko říct, zda se záměr podařil, neboť zpěvačka si není příliš podobná.

Dnes v odpoledních hodinách byla v Ostravě odhalena socha zpěvačky Věry Špinarové (†65), která ačkoliv pocházela z Pohořelic u Brna, bývala spojována s Ostravou. Potíž je v tom, že si umělkyně není téměř podobná a připomíná víc herečku Janu Hlaváčovou.

Autorem díla je David Moješčík, který chtěl původně vytesat podobu z mladších let Špinarové.

„To ale zadavatelé odmítli. Nepůjde o zpěvaččinu podobu z konkrétní doby, ale šlo mi spíše o určitou esenci z několika období jejího života,“ uvedl Moješčík pro Moravskoslezský deník.

Věra Špinarová vypadá spíš jak Jana Hlaváčová.

Věra Špinarová vypadá spíš jak Jana Hlaváčová. Zapuštění sochy pro Moravskoslezský deník zachytil fotograf Lukáš Kaboň.

Je otázkou, zda se úmysl podařil, neboť podobnost s Věrou Špinarovou musíte chvíli hledat. I poté, co se dozvíte, o koho se jedná, možná esenci zpěvačky s nezaměnitelným hlasem nespatříte.

V minulosti sklidil největší posměch umělec Emanuel Santos se sochou Cristiana Ronalda na Madeiře. Nejenže se fotbalistovi nepodobá, ale především působí jako plastová figurka vložená do Kinder vajíčka.

Podobné „pocty“ se dočkal i Cristiano Ronaldo, sochař Emanuel Santos se ale...

Podobné „pocty“ se dočkal i Cristiano Ronaldo, sochař Emanuel Santos se ale ocitl pod palbou masivního posměchu. Posléze poskytl velmi emotivní rozhovor, v němž se rozplakal nad tím, jak ho urážky a posměch zasáhly. Sochu Ronalda předělal.

Další ze zmařených děl byla „restaurátorská“ práce španělské babičky, která se vlastníma rukama pokusila zachránit fresku Ježíše Krista v kostele. 

Vpravo je zrestaurovaná freska babkou, kterou štvala její zubem času...

Vpravo je zrestaurovaná freska babkou, kterou štvala její zubem času poznamenaná podoba Ježíše před Pilátem Pontským.

Ježíš připomínající opuchlého mnicha s rozježenými vlasy obletěl posléze celý svět. U nás se nevydařila busta Petry Kvitové, která tenistku ani náznakem nepřipomíná.

Busta Petry Kvitové.

Busta Petry Kvitové

Zařadí se i socha Věry Špinarové do galerie nepovedených podobizen slavných?

Ohodnoťte článek
Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 15:54 13. února 2019. Anketa je uzavřena.

 • Trapas
  79
 • Haha
  37
 • Tvl
  20
 • Super
  12
 • Cože
  10
 • Sladký
  9
Komentáře

Mohlo by vás zajímat