Automaty, nezdravé jídlo, sláva i holobyt: Věra Bílá žila život za 10 lidí

Věra Bílá byla nejslavnější romskou zpěvačkou. | foto: MAFRA

Romská hvězda Věra Bílá (†64) žila život naplno. Možná až moc. Slávy a peněz si užívala natolik, až to zpěvačku dostalo až na úplné dno. Zažila obrovský úspěch, ale i živoření na ubytovně. Jaký život vlastně nejslavnější romská pěvkyně prožila?

Světově uznávaná zpěvačka Věra Bílá (†64) mohla žít život jako královna. Její písně milovali nejen lidé v Česku, ale i v zahraničí, kde se dokázala prosadit. Měla celou kariéru před sebou, jenže zvolila špatnou cestu a trpěla za to do konce svých dní.

Věra Bílá se narodila v Rokycanech do romské rodiny Giňových. K hudbě a ke zpěvu se dostala už v osmi letech, v patnácti letech se od rodiny osamostatnila a provdala se za svého vyvoleného muže Františka. Jenže příroda jim nedopřála vlastní dítě, což je u romských rodin celkem problematické, očekává se narození potomka. Věřin manžel jí ale podle jejích slov nikdy nic nevyčítal a oba se rozhodli pro adopci. Domů si tak přivedli syna Františka.

I když manželé založili rodinu, snu o naplněné hudební kariéře se Věra nikdy nevzdala. Hudba ji naplňovala, její zpěv dokázal uhranout všechny posluchače. Čím více vystupovala na rodinných akcích, tím více ji lidé přemlouvali, aby se do toho vrhla po hlavě.

Největší sláva přišla v době, kdy po dlouhé roky vystupovala s romskou kapelou Kale. To se jí otevřely brány nejen do českého showbyznysu, ale dokonce i do zahraničních vod. Jako uskupení Věra Bílá & Kale procestovali skoro celý svět a kdekoliv Věra zpívala, tam davy jásaly, zpěvačka zažívala neskutečnou slávu, o níž si tuzemští umělci mohli nechat jen zdát.

Dokonce si ji vyžádal i sám americký prezident Bill Clinton, kterému zpívala na soukromé oslavě. Mnohokrát vyprodala celé koncertní sály, například Královskou operu v Madridu, měla vystupovat i v newyorské Carnegie Hall.

Vypadalo to, že bude nejznámější Češkou v zahraničí, ale pak ji tvrdě zasáhla smrt syna Františka, která přišla nečekaně. Bolest a zlost si začala kompenzovat hraním na automatech, které ji začaly až moc uspokojovat.

Jak vznikala píseň Amen?

Závislost ji dostala na samé dno. Prošustrovala všechny peníze a dostala se do ohromných dluhů. Své neřesti se nechtěla vzdát, i když musela opustit byt kvůli neplacení nájemného. S manželem se potupně musela přestěhovat i na ubytovnu, kde nakonec i zemřela na infarkt.

Několikrát se chtěla vrátit, zpívat, nejen kvůli dluhům, ale kvůli smyslu života, který jí poslední dobou scházel. Dokonce dostala pomocnou ruku od bývalého finalisty SuperStar Jana Bendiga. Měla s ním vyjet na turné, ale jen pouhé tři dny předtím zemřela na zástavu srdce.

Místo toho, aby dodržovala zdravou stravu (měla silnou cukrovku), ládovala se sladkým a tučným. Lékaři Věru varovali, že na tom není dobře, ale bohužel nedala na jejich rady. A tím si podle všeho dost zkrátila život a už se nedočkala té velké slávy, po které tolik toužila...

Fotogalerie

Komentáře