Královna rom-popu Věra Bílá: Nestydím se za to, že jsem na ubytovně!

Věra Bílá je nazývána jako královna rom-popu. | foto: MAFRA

Se skupinou Kale dobyla Ameriku i Evropu a v zahraničních médiích se o ní psalo jako o romské královně. Pak přišel osobní i profesní propad, s Kale se z osobních důvodů rozešla a založila si rodinnou kapelu. Dnes Věra Bílá nehraje vůbec. Bydlí na rokycanské ubytovně a v rozhovoru pro XTV moderátora Luboše Xavera Veselého tvrdí, že se jí s Romy žije krásně. Ačkoliv hudbu pověsila na hřebík, je přesvědčená, že by „z fleku“ odzpívala hodinový koncert.

Zpěvačka s talentem, který by strčil do kapsy kapsy půlku našeho showbyznysu, žije na ubytovně v Rokycanech. Nestydím se za to. Na ubytovně je čistota a pravidelně se tam uklízí. Vilu jsem nikdy nechtěla, budu ji mít až na hřbitově, aspoň mi to nikdo nebude závidět,“ tvrdí zpěvačka pro pořad XTV s tím, že v USA vystupovala za směšné částky jen proto, že ji to bavilo.

S Romy se žije dobře, já jsem to nikdy nepoznala a jsem z toho na ubytovně překvapená. Rasismus jsem v Česku nepocítila, nikdo mi nekřivdí,“ dodává.

Přestože si Věra Bílá svůj věk nepřipouští, je na ní znát, že ji trápí zdravotní potíže. „Já jsem furt mladá, i když je mi 64 let. Srdce mám mladé. Nemusím trénovat, ale musím už zpívat jen v sedě,“ říká zpěvačka a dodává, že už ji zlobí nohy.

Ačkoliv se podle vlastních slov ničeho nebojí, jde z Věry Bílé smutek. Před lety pohřbila syna i manžela a od jejich smrti nemohla zpívat. Dnes si plánuje odehrát koncert v Rokycanech a čeká, až ji někdo pozve do Prahy.

Schází mi to. To víte, že mi to schází. Teď už si i zazpívám. Ale musela bych mít kapelu, jakou já chci,“ říká Věra Bílá. „Teď jsem natočila cédéčko, ale chtěla bych natočit staré romské tradiční písničky,“ dodává.

Věra Bílá pochází z rodiny, ve které každý hraje ne na jeden, ale rovnou na několik nástrojů.

Osudovým se pro ni stalo setkání se Zuzanou Navarovou, která romskou zpěvačku objevila a pozvala ji na vystoupení do pražské Lucerny, kde měla vystoupit. „Já jsem řekla, že půjdeme. Pak jsem viděla, kolik tam bylo lidí, tak jsem si řekla, že tam nejdu. Oni by mě vypískali,“ vzpomínala na své první vystoupení Bíla v Třinácté komnatě z roku 2009.

(Věra Bílá a Kale v jejich nejslavnějším klipu Amen)

Od té doby ale už hrála po celém světě.

Stáli o ní v Paříži i v newyorské Carnegie Hall, kde vystoupila, ale – jak se říká lidově – nic z toho nedělala. Sláva i peníze pro ni byly nepodstatné. Většina z honorářů padla do herních automatů v rodných Rokycanech, kde dosud žije.

Poté, co neplatila nájem, musela se ze z bytu přesunout na ubytovnu.

Prohrála jsem a nikomu do toho nic není. Byly to moje peníze, a jestliže jsem je prohrála, je to moje věc. Tady ale nic není, kino, divadlo. Tak jak máte žít?“ zpovídá se ve Třinácté komnatě s tím, že si myslí, že prohrála maximálně milion a půl.

Její talent nedal spát ani hudebním manažerům, kteří se s ní kolikrát snažili navázat spolupráci, ale většina skončila neúspěchem.Je to děcko přerostlý. Musíte ji trochu znát, a když ji chcete někam dopravit, musíte to s ní umět. Věra a zpívání, tak je skvělá. S disciplínou je to horší,“ vzpomínal na spolupráci s romskou zpěvačkou Ervín Oláh.

Ohodnoťte článek
Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 18:30 29. ledna 2019. Anketa je uzavřena.

 • Haha
  38
 • Trapas
  21
 • Super
  17
 • Tvl
  13
 • Sladký
  8
 • Cože
  6
Komentáře