Za mým otcem nechoď, ať má klid! posteskla si Smetana nad Věrou Bílou (†64)

Emma Smetana se vyznala k lásce k Věře Bílé po svém. A řada lidí jí to má za zlé. | foto: Koláž Expres.cz

Moderátorka Emma Smetana (31) zavzpomínala na svoje pěvecké začátky, které má spojené s osobou Věry Bílé (†64). Té v den její smrti věnovala upřímnou vzpomínku, která mnohé zvedla ze židle. „O mrtvých jen dobře, to asi nezná,“ rozčilovali se nad slovy o fenomenální romské zpěvačce. Na druhou stranu neřekla nic, co by nebyla pravda, a několikrát jí v závěru vysekla velkou poklonu.

„Jedenáctého října 1997. Moje první stage appearance. Bylo mi devět, tři roky jsem zpívala ve sboru v rámci štrasburské konzervatoře, takže převážně v kostele, a najednou mě Věra Bílá vytáhla na pódium v narvaném klubu v Schiltigheimu, abychom si spolu zazpívaly E daj nasvali,“ zavzpomínala Emma Smetana, která se k Bílé dostala díky svému otci, promotérovi a producentovi Jiřímu Smetanovi.

„Ty sametové šatičky od tatínka mám ve skříni a čekají na Lennonku, za pár let jí budou. Věra byla podstatnou součástí mého dětství a dospívání,“ doplnila předtím, než se dostala k vážnějším věcem, které s úspěšnou, leč v mnoha ohledech kontroverzní a problémovou zpěvačkou úzce souvisely.

„Tatínek ji dostal do desítek zemí, do těch nejprestižnějších sálů včetně Hollywood Bowlu, kde Beatles nahráli svou jedinou živou desku. Pracoval neúnavně ve dne v noci, ve všech časových pásmech, všechny desky produkoval, odpromoval, rozeslal na všechny strany, všechny obepsal a obvolal. Lepšího manažera tady nikdy nikdo neměl,“ nechala se slyšet Smetana.

„Nezměrné úsilí opakovaně naráželo na zničující krátkozrakost, hloupost, nespolehlivost a lenost. Věra odmítla mnoho nabídek, které se neodmítají, protože někde jinde zrovna číhaly rychlejší peníze. Které pak všechny naházela do automatů,“ tnula do živého Emma, od níž v den smrti Bílé tolik upřímnosti nikdo nečekal. Nicméně ve všem měla pravdu. 

„Odřekla několik klíčových, již domluvených a pro její kariéru absolutně zásadních příležitostí, třeba koncert ve Vatikánu pro papeže nebo koncert v Carnegie Hall (prostě nedorazila na letiště). Až nakonec musel tatínek odříct Věru. Těch deset let se výrazně podepsalo na jeho zdraví a nervech,“ posteskla si Smetana, která se nikdy netajila tím, jak moc pro ni byl otec důležitý.

„Strašně ho trápilo, že Věra Bílá & Kale byli jen krůček od toho stát se megastars světového významu. Místo toho se úžasní hudebníci z Kale vrátili do továren a ke krumpáčům a Věra Bílá odchází na věčnost jako jedna z nejtalentovanějších bytostí, co tu kdy žily, ale současně jako jedna z nejtragičtějších,“ doplnila ve své emotivní zpovědi o talentované, ale i problémové umělkyni

„Děkuju za nádherné písničky, děkuju za legraci v dodávce na turné po Evropě, děkuju za barevné a roztančené dětství. Ale Věro, pokud jsi náhodou v nebi, pak tě moc prosím, za mým tatínkem už nechoď, ať může dál odpočívat v pokoji. Jdu si pustit a zazpívat Lakere kale bala, tu mám od tebe nejradši,“ dodala Emma Smetana.

Upřímné řádky, které věnovala Věře Bílé (†64), nebyly žádnou selankou. Na druhou stranu, když víte, že vašeho blízkého stála zmíněná spolupráce také kus zdraví, neubráníte se i ostřejší rétorice. Smetana se navíc snažila nebýt jen dotčená a ublížená, slavnou zpěvačka také pochválila...

Komentáře

Mohlo by vás zajímat