jít naiDNES.cz

Amen pro Věru Bílou: Jak se skupinou Kale dobyla svět díky arabské písni

Věra Bílá se skupinou Kale | foto: MAFRA

Přestože plánovala návrat na hudební scénu a během pár dní měla vystupovat s Janem Bendigem, nic z toho už se neuskuteční. Věra Bílá prohrála svůj boj o život ve Fakultní nemocnici Plzeň. Co se ale hudebního světa týče, Věra bude naživu stále, zanechala totiž za sebou spoustu slavných písní, z nichž ta jedna se hraje v českých rádiích a světových hudebních stanicích dodnes.

Naše nejtalentovanější a nejznámější romská zpěvačka Věra Bílá (†64) zemřela poté, co se její zdravotní stav náhle zhoršil a během pondělního večera byla převezena do nemocnice v Plzni.

Stalo se tak jen tři dny předtím, než měla s Janem Bendigem zahájit turné, které by obnovilo její slávu a hlavně dalo zpěvačce, která poslední dny svého života dožila v chudobě na ubytovně, vydělat nějaké peníze.

V devadesátých letech přitom měla našlápnuto stát se nejúspěšnější českou zpěvačkou v zahraničí a vydělávat peníze, o nichž se ostatním umělcům ani nesnilo. Že zpívala v Carnegie Hall nebo prezidentu Clintonovi v Bílém domě, to vše jsou obecně známá fakta a tyto úspěchy jí nikdo nesebere.

Doma ale platila spíše za festivalovou zpěvačku, tedy zejména do té doby, než se spojila s romskou kapelou Kale (Černí) a vydala s nimi v roce 2001 album Rovava. Deska vyšla celkem v jedenácti zemích včetně Itálie, Belgie, Nizozemska, Francie, Polska, Maďarska, Velké Británie či Izraele a její vlajková píseň Amen obsazovala přední příčky hitparád dokonce i v Británii. Skladba Amen je natolik úspěšná, že dokonce několikrát vyšla jako samostatný singl.

Píseň vyzývá k náboženské toleranci a vznikala postupně ve Francii, Polsku a Německu. Podílel se na ní kytarista Chico Bouchikhi z nejslavnější romské kapely Gipsy Kings.

Chico pochází z Alžírska. Nabídl nám arabskou píseň, ze které jsme si vzali refrén a dodělali jsme si všechny sloky,“ vzpomínala Bílá. V písni je slyšet čeština, romština, španělština a angličtina.

Gipsy Kings jsou nejslavnější romskou kapelou na světě, pocházejí z Francie,...

Gipsy Kings jsou nejslavnější romskou kapelou na světě, pocházejí z Francie, ale nejčastěji zpívají španělsky. Chico Bouchikhi (druhý zprava) v kapele již nehraje.

Píseň Amen, v níž hostuje i polská hvězda Kayah, se už rozlétla do světa. V žebříčku britského rádia Spirit FM se umístila na čtvrtém místě, dodnes je ke slyšení v rádiích a stále se hraje na hudebních stanicích, které se věnují world music.

Kayah, vlastním jménem Katarzyna Szczot, je u nás proslavená jen touto písní,...

Kayah, vlastním jménem Katarzyna Szczot, je u nás proslavená jen touto písní, přestože patří ke hvězdám world music.

Věra Bílá si singlem Amen zopakovala obrovský úspěch, který se dostavil poté, co nazpívala píseň O poštaris avel pro film Růžové sny, kde hlavní roli romské dívky Jolany hrála Iva Bittová.

Film představil děj o vesnickém pošťákovi, jenž se zamiluje do romské dívky Jolany, proto zde byla použita romská lidová píseň O poštaris avel (Přichází pošťák), která se zpívá v romštině a ve slovenštině.

Verze Věry Bílé se po filmu stala jednou z nejslavnějších a tato lidová píseň, kterou Věra posluchačům připomněla, zažila nedávno obrovský návrat díky seriálu Most!, kde byla použita během romského večírku v domě hlavního hrdiny Luďka Říhy.

Fotogalerie

Ohodnoťte článek
Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 13:14 10. července 2019. Anketa je uzavřena.

 • Trapas
  23
 • Super
  19
 • Cože
  11
 • Haha
  10
 • Sladký
  10
 • Tvl
  10
Komentáře