Sobota 31. října 2020, svátek má Štěpánka
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • jít naiDNES.cz

  Znovu těhotná Pizingerová (48): Klárčina diagnóza mě položila na plot, lékaři mi přinesli její náušnice

  Málokdo si toho vytrpěl tolik jako vdova po geniálním skladateli Karlu Svobodovi Vendula Pizingerová. S manželem to nikdy neměla jednoduché, ale jejich vztah měla utvrdit dcerka Klárka, která byla rozkošné miminko a všichni ji zbožňovali. Jenže po dvou letech přišla krutá rána: holčička trpí akutní leukémií. Slavný pár to nejdříve stmelilo, aby je pak smrt jejich milované Klárky rozdělila.

  Asi nikdo, komu neumřelo dítě, nemůže pochopit, jak se Vendula Pizingerová musela cítit, když se naposledy rozloučila se čtyřletou dcerkou Klárkou. Bohužel leukémie byla silnější a po dvou letech svou životní bitvu prohrála. 

  Vše začalo nenápadně. Nejdříve její rodina byla plná štěstí, když se Klárka narodila. Vendulu konečně do rodiny přijaly i Karlovy děti z prvního manželství Petr a Jana. Do té doby mezi nimi panovaly značně chladné vztahy kvůli tomu, že si skladatel novou paní nastěhoval do vily v Jevanech už půl roku po smrti jejich maminky, která zemřela na rakovinu.

  „Na první noc si vzpomínám. Byli jsme s Karlem na večeři za zámku Štiřín, pak mě vzal do Jevan. Byly tady jeho děti, jeho dcera... Vůbec se mi to tu nelíbilo. Karlova dcera, o rok starší než já, mi to zpočátku vůbec neusnadňovala. A na zdi visel obrovitý obraz Karlovy ženy,“ svěřila se Vendula.

  Narození dcery Klárky povolilo napjaté vztahy v rodině

  V roce 1995 se vzali a rok nato se jim narodila vytoužená dcera Klára, která do jindy ponuré vily vnesla zase radost a dětský smích. Bohužel v té době nikdo netušil, jak je jejich štěstí ošemetné a dlouho nevydrží.

  Když bylo Klárce dva a půl roku, najednou onemocněla, všichni si mysleli, že je to chřipka, ale teplota se nedala srazit, proto Vendula s holčičkou jela ihned na pohotovost. Na ten den, kdy se dozvěděla krutý ortel, vzpomíná dodnes, jako by to bylo včera.

  „Bylo to v listopadu, v pondělí, byl první sníh a Klára měla chřipku. Byla jsem s ní o víkendu na pohotovosti, protože jí neklesaly teploty a bylo jí špatně. Řekli mi, že v sobotu jí krev vzít nemůžou a že musím přijít v pondělí,“ popsala.

  To ještě nevěděla, co se za chvíli dozví. Diagnózu nejdříve lékaři volali Karlovi, aby se z toho Vendula hned nesložila. Ten své ženě telefonoval, aby dceři okamžitě sbalila věci a odjela s ní zpět do nemocnice.

  Dceřinu diagnózu se dozvěděla od manžela

  „Karel mi řekl, ať si okamžitě sbalíme tašky a vrátíme se do nemocnice. Že je Klárka hodně nemocná. Já říkám: ‚Co je? Co má?‘ A on, ať rychle jedu, že mi to řekne, až se uvidíme. Začala jsem na něj řvát, že mi to musí říct. Hned. Tak mi to řekl: ‚Má leukémii.‘ Sedla jsem si u plotu, který byl společný se Štaidlovými, a začala brečet,“ vzpomíná Vendula na nejhorší chvíle svého života.

  Klárka zemřela na akutní leukémii.

  Rozhodli se bojovat. Začali s Klárkou docházet na různá vyšetření a připravovat se na transplantaci kostní dřeně. Ani to nebylo jednoduché. Vendula netušila, jak má tak malé holčičce vysvětlit, co ji čeká.

  „Když měla jít na transplantaci, snažila jsem se jí vysvětlit, jak to funguje. Nakreslila jsem dva panáčky a udělala v nich krevní řečiště, jedno tmavé a druhé červené. Udělala jsem šipku, že její krev je tmavá, špatná, a že dostane tu zdravou od hodné paní z Walesu. Říkala jsem jí, že musíme vybít ty ošklivé bacily. Nevěděla jsem, jak to před malým dítětem pojmenovat, tak jsem tomu nejhoršímu bacilu, dala jméno Prezident. Jako šéf všech bacilů. Měla pistoli a pořád mu hrozila, že ho vyžene,“ dodala.

  Přinesli mi její náušnice a králíčka

  Malá Klárka bojovala statečně, až se rodiče sami divili, kolik tak malé dítě zvládne bolesti, ale nakonec přišel den, kdy už všichni věděli, že se Klárka neuzdraví.

  Že je konec.

  Klárka svou nemoc brala statečně.

  „Odvezli ji na ARO. Měla slabý puls a přestávala sama dýchat. Přes noc se její stav zhoršil, tak jsem hned volala Karla, aby ji ještě stihl. Měla s sebou králíka, kterého dostala od té paní z Walesu, a říkala: Mami, já tam nechci jít sama.‘ To bylo naposledy, co jsem od ní to ‚mami‘ slyšela,“ vzpomínala Vendula.

  Na poslední cestu s ní rodiče nemohli, protože lékaři museli Klárce provést tzv. intubaci. Když dítě nemůže dýchat, podporuje se činnost plic přístrojem.

  „Říkala jsem jí, že s ní nemůžu, že s ní jde místo mě ten králíček a že ji pohlídá. Za pár hodin lékaři přišli... A nesli mi králíka a náušnice,“ popsala nejkrutější chvíle svého života. 

  Naprosté zoufalství a beznaděj málem skončily rozvodem

  Manželé nemohli uvěřit, že už s nimi Klárka není. Nezmohli se na slova, jen se mlčky šli projít k Vltavě.

  Dcera do Jevan přinesla zase smích a radost.

  „Šli jsme k Vltavě, sedli si na břeh a koukali na vodu, protože ji Klára měla ráda. Drželi jsme se za ruce, mlčeli a nevěřili. Když jsme přijeli domů, utrhla jsem na zahradě kytky, šla je hodit do rybníka a pak jsme si vzali prášky na spaní,“ vypráví.

  Pohřeb a zpopelnění musela zařídit chůva, protože ani jeden z nich na to neměl sílu. I ona vyklidila dětský pokoj, aby se v domě nepřipomínala bolest.

  Klárčina smrt způsobila obrovské problémy ve vztahu Venduly a Karla. Ona chtěla svůj smutek zapíjet a vypovídat se z toho, Karel o tom nechtěl mluvit vůbec a utíkal do náruče cizích žen. Oba chtěli zapomenout, až nakonec skladatel podal žádost o rozvod. Chtěl za tím vším udělat tlustou čáru, vymazat ze života i Vendulu. Jenže najednou si uvědomil, že manželku potřebuje.

  V době, kdy byla Vendula šťastná po boku Karla Svobody.

  Ta žádost ležela na úřadě rok, až ji Karel vzal zpět, s Vendulou si vše vyříkali, vybrečeli se na rameni a sdíleli spolu ránu, kterou jim osud uštědřil. Manželství bylo nakonec zachráněno. 

  Poté zplodili vymodleného syna Jakuba, jenž byl pro ně požehnáním. Bohužel ne nadlouho, protože Kubovi bylo něco málo přes rok, když jeho otec spáchal kvůli prohlubujícím se depresím sebevraždu.

  Vydržela neskutečné věci

  Ale i tak Vendula neustále vzpomíná na svou malou holčičku, ze které by dnes byla mladá dáma.

  „Vzpomenu si hned, třeba když dávají Včelí medvídky, ty milovala. Klára měla velkou vyřídilku a ke všemu nějakou poznámku. Na to, jaký to byl průšvih, byla neobvykle veselá a silná. V televizi byl dokument o Christopheru Reeveovi, který hrál Supermana. Devět let se léčil po pádu z koně a celou tu dobu věřil, že bude chodit. Jeho tělo fungovalo po úrazu na dvacet pět procent a on se dostal na sedmdesát pět. Tou vírou. Tím, že se strašně snažil. Tam jsem si uvědomila, jak silná byla Klára. Dva roky vydržela neuvěřitelné věci. A smála se,“ uzavřela vyprávění Vendula.

  Vzpomínka stále bolí, na Klárku nikdy nezapomene, ale teď se momentálně těší z toho, že s mladším manželem Josefem Pizingerem čeká i přes pokročilý věk miminko.

  Fotogalerie

  Ohodnoťte článek
  Hlasování skončilo

  Čtenáři hlasovali do 13:17 sobota 29. srpna 2020. Anketa je uzavřena.

  • Super
   413
  • Tvl
   66
  • Cože
   49
  • Trapas
   47
  • Haha
   38
  • Sladký
   34

  Máme podvyživené děti? Trend „zdravého“ stravování je tragický, říká odborník

  Premium Špenát je hnusný, rajčata taky. Do školní jídelny nechodíme, tam nám nechutná. Jíme jen špagety a pizzu. A tak dál....

  Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

  Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

  Generace nevzdělaných dětí. Jen málokdo dělá při distanční výuce pokroky

  Premium Je osm hodin ráno, učitel zakládá virtuální místnost, do které se postupně připojí žáci. Jednomu nejde mikrofon,...

  Komentáře

  Mohlo by vás zajímat

  Vezmeme vás na titulní stranu
  Sobota 31. října 2020, svátek má Štěpánka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • jít naiDNES.cz