Sobota 2. března 2024, svátek má Anežka

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • Podcasty
 • Antiyoutuber
 • jít naiDNES.cz

  Peníze, známky i vlajky: Po smrti královny Alžběty čeká Británii celá řada změn

  Britské bankovky s podobiznou královny Alžběty II. zůstávají i po jejím úmrtí zákonným platidlem. V budoucnu je však nahradí ty s Karlem III. | foto: Archiv

  Po smrti britské královny Alžběty II., která Velké Británii vládla úctyhodných sedmdesát let, se hodně věcí změní, od bankovek přes poštovní schránky až po státní hymnu. Jaké změny nastanou, připomíná deník The Guardian. Portréty zesnulé panovnice se nacházejí nejen na poštovních známkách, ale i na bankovkách, její iniciály zdobí poštovní schránky, uniformy a vládní znaky po celé zemi. Změnit je potrvá minimálně několik let, možná i desetiletí.

  Královský znak

  Každý panovník používá svůj královský znak zahrnující jeho jméno a titul. Obvykle se nacházejí na vládních budovách, na uniformách, státních dokumentech a na dalších předmětech spojených s monarchií. Po smrti panovnice by se znak ER podle britských médií měl změnit na CR.

  První písmeno odkazuje ke jménu panovníka, druhé, které by mělo zůstat nezměněno, vyjadřuje slovo Rex či Regina (král či královna). Nový královský znak ještě nebyl oficiálně potvrzen.

  Státní hymna

  S nástupem krále Karla III. na trůn se bude muset v národní hymně změnit formulace Bože ochraňuj královnu na Bože ochraňuj krále. Tato verze se používala naposledy za panování Alžbětina otce, krále Jiřího VI. (1895–1952).

  Peníze

  Podle britského mincovního experta budou dodány do oběhu nové bankovky a mince s novým portrétem krále Karla III. Mince a bankovky s královnou Alžbětou II. se budou dál vydávat po zbytek letošního roku. Časem dojde na měnu s novým portrétem.

  Řada mincí a možná i bankovek s portrétem panovnice zůstane v oběhu ještě léta. Banky a poštovní úřady budou vydávat nové bankovky a mince a stahovat z oběhu ty staré, což veřejnosti usnadní proces výměny.

  Schránky

  Na poštovních schránkách se v současnosti nachází nápis ERII, což je zkratka pro Elizabeth Regina II. To by se nyní mělo změnit na CRIII. Na schránkách se vždy nachází znak panovníka, jenž vládne v okamžiku jejich výroby.

  V Británii se nachází víc než sto tisíc takových schránek a nahradit je bude dlouhý proces. Podle britského Poštovního muzea se změna uskuteční pouze formou dodání nových poštovních schránek, ty staré se měnit nebudou.

  Královna Alžběta II.

  Známky

  Královská pošta bude muset vydat nové série známek s profilem krále Karla III., které nahradí profil jeho matky. Při poslední změně panovníka v roce 1952 byla vydána první série známek pod názvem Kolekce Wildingové.

  Uniformy

  Výměna se bude týkat také stejnokrojů. Královnin znak se nachází na mnoha uniformách ve Velké Británii, včetně policejních a armádních. Postupně se budou nahrazovat novými, s novým královským znakem nového panovníka.

  Pasy

  V nápisu na britských cestovních dokladech, které obsahují oznámení ministra Jejího Veličenstva, by se mělo změnit přídavné jméno na formulaci Jeho Veličenstva. Očekává se, že se tak stane na všech nově vydávaných pasech.

  Všechny dosud vydané cestovní doklady zůstanou beze změny a úřady nebudou nutit občany k jejich výměně, která se uskuteční až po vypršení jejich platnosti. Podobně jako u měny potrvá nahrazení starých pasů novými řadu let.

  Země Commonwealthu

  Řada zemí Commonwealthu bude muset upravit své ústavy. Je v nich explicitně ukotveno, že hlavou státu je královna Alžběta II. V zemích, jako je například Jamajka či Belize, budou tyto změny vyžadovat referendum. Podle mnohých expertů nyní hrozí, že se v těchto zemích prosadí republikáni a Karel III. přestane být jejich nejvyšším představitelem.

  Fotogalerie

  Ohodnoťte článek
  Hlasování skončilo

  Čtenáři hlasovali do 14:37 sobota 7. ledna 2023. Anketa je uzavřena.

  • Super
   8
  • Sladký
   7
  • Trapas
   6
  • Tvl
   6
  • Haha
   5
  • Cože
   5
  Vybrali jsme pro vás

  VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

  Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

  Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

  Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

  Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

  Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...