Tajemství Anděla Páně: Na pokračování nebyly peníze a chtěli rozdělit oblíbené postavy

27. prosince 2020
Pohádka Anděl Páně v hlavní roli s Ivanem Trojanem a Jiřím Dvořákem se stála takovou tradicí o Štědrém dni. Lidé si ji oblíbili, což se o jiných nových českých pohádkách nedá říci. Proč se ale tvůrci i samotní herci tolik bránili pokračování, když zaznamenali takový úspěch?

Pohádka Anděl Páně měla už od začátku všechny atributy na úspěch. Od skvělého obsazení herců, hezkého děje, vtipného humoru, který netlačil na pilu, a také příjemné písničky od Gábiny Osvaldové.

Proto se není čemu divit, že dostává prostor rok co rok o vánočních svátcích, kdy se nejvíce lidí kouká na pohádky. Jenže i přes takový úspěch nechtěl režisér Jiří Strach o pokračování ani slyšet. 

„To, jestli druhý díl pohádky Anděl Páně bude stejně dobrý jako ten první, byla největší obava mnohých. Tedy Jirky Stracha, Ivana Trojana a mě. Proto to trvalo jedenáct let, než se to začalo točit znovu. Protože se hledal vhodný scénář. Nápad přišel od Marka Epsteina,“ prozradil Jiří Dvořák alias čert Uriáš Českému rozhlasu Dvojce.

Přece jen ale vznikaly mezi herci, režisérem i scenáristou pořádné hádky, protože každý na to měl jiný pohled. Hlavně co se týkalo postav.

Anděl Petronel (Ivan Trojan) a čert Uriáš (Jiří Dvořák) v pohádce Anděl Páně 2.

Anděl Petronel (Ivan Trojan) a čert Uriáš (Jiří Dvořák) v pohádce Anděl Páně 2

„No, on je chtěl rozdělit, toho matlu a škudibílka čertovskýho. Že jeden zůstane na zemi a druhý se vrátí do nebe. A to jsme říkali, že to nejde, tuhle dvojici roztrhnout. Že by to bylo proti náladě celého filmu. I proti jeho poslání, že co se škádlívá, to se rádo mívá,“ bojoval Dvořák proti scenáristovi a nakonec uspěl.

Děj se tentokrát odehrává na Mikuláše, kdy je pořád tma. Takže se točilo hodně v noci. 

Jiřího Dvořáka si diváci oblíbili jako čerta Uriáše.

Jiřího Dvořáka si diváci oblíbili jako čerta Uriáše.

„To bylo dost obtížné. Končilo se ve čtyři nebo v pět ráno,“ dodal Dvořák s tím, že to byl ještě malý problém oproti tomu, aby sehnali sponzory. Nikdo v pokračování moc nevěřil.

„Jenže peníze se sháněly těžko. Ale podařilo se,“ uzavřel vyprávění Dvořák, který je nakonec rád, že se pokračování natočilo.

Fotogalerie

O čem sní tvůj e-mail?

Šéfredaktor pro tebe každý čtvrtek vybere ty největší pecky a kauzy, které ti nesmí uniknout

Komentáře