Středa 17. dubna 2024, svátek má Rudolf

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • Podcasty
 • Antiyoutuber
 • jít naiDNES.cz

  Švehlík jako Krakonoš a Prachař coby fejkový Trautenberk: Pojistili si věčnou slávu!

  V pohádce Krakonošovo tajemství si zahráli David Švehlík, Ondřej Sokol, Jan Nedbal i Leona Skleničková. | foto: Česká televize

  Získat roli v některé z vánočních pohádek, to je pro každého herce a herečku velká čest. Na příkladech z let minulých je však skvěle vidět, že to ještě zdaleka neznamená navždy se proslavit. To se povede jen hrstce umělců. Mezi ty šťastné patří i David Švehlík (50), který se blýskl ve snímku Anděl Páně a nyní v novince České televize Krakonošovo tajemství. Zahanbit se nedal ani Jakub Prachař (39), který navázal na úspěšnou rodinnou tradici. V příbězích o pánovi Krkonoš se před ním úspěšně představili i jeho otec David Prachař (63), a hlavně dědeček Ilja Prachař (†81) coby chamtivý Trautenberk.

  „Krakonoš Františka Peterky byl pro mě hrdina. Ten se nedá překonat. K němu můžu jen s obdivem vzhlížet,“ nechal se slyšet David Švehlík, který se představil v hlavní roli pána hor v pohádkovém příběhu České televize Krakonošovo tajemství.

  Po roli napraveného hraběte v pohádce Anděl Páně jde o další velmi úspěšný počin, který aspiruje na divácký hit letošního roku. Coby vánoční pohádka na Boží hod novinka České televize přilákala 3,2 milionu diváků. Od počátku měření peoplemetry v roce 1997 tak bodovala suverénně nejvíce.

  „To je nezasloužená pocta. Mám z té skutečnosti opravdu velkou radost. Rád si zahraji v pohádce, která je dobře napsaná, má dobré obsazení, výborného režiséra, a tentokrát je tu něco navíc, jsem velký milovník Krkonoš, takže jsem měl ze spolupráce na pohádce Krakonošovo tajemství ještě o něco větší potěšení,“ pochvaloval si roli Krakonoše herec, jehož obliba teď ještě o dost vzrostla.

  Fakt, že si ho tvůrci vybrali coby mocného pána nejvyšších tuzemských hor, ho dost překvapil. „O to více jsem z toho měl radost. U Krakonoše není jasný nebo daný věk, fyzická konstituce, zjev. Neopírá se o reálnou postavu, ale o pověsti, které se o něm v oblasti Krkonoš tradovaly. Proto na sebe v naší pohádce bere několik podob a ta role je o to zajímavější,“ nechal se slyšet v rozhovoru pro Novinky.cz Švehlík, který se coby Krakonoš divákům velmi zalíbil.

  Jistě teď poroste také obliba Krkonoš a lokací, které se ve snímku objevily. Stalo se tak v případě seriálu Policie Modrava a není pochyb o tom, že se něco podobného bude odehrávat i tentokrát.

  V pohádce Krakonošovo tajemství se blýskl David Švehlík. Zazářila v ní i Leona Skleničková.

  „Řadu míst jsem navštívil poprvé, takže se trochu stydím, že jsem je doteď neznal. Třeba jako Doudleby nad Orlicí. Krásné místo,“ nechal se slyšet Švehlík, který si velmi váží toho, že ho Česká televize opět oslovila.

  Nejen on nyní má coby protagonista úspěšné pohádky věčnou slávu téměř jistou. Na jedničku obstál i Jakub Prachař, který ve zmíněné pohádce ztvárnil chamtivého zámeckého pána Štěpána.

  Nejeden divák v tu chvíli vzpomněl na jeho dědečka Ilju Prachaře, který si ve večerníčku Krkonošské pohádky zahrál hamižného Trautenberka.

  Jeho vnuk podle drtivé většiny lidí u obrazovek na rodovou tradici navázal se ctí a rozhodně neupadne v zapomnění. V pohádce o Krakonošovi se přitom před lety blýskl i jeho otec David Prachař.

  Vědět o sobě dala i méně známá herečka Leona Skleničková, které připadla role statečné Lidušky. Na tiskovce ČT před Vánocemi se netajila tím, že bude v den uvedení pohádky dost nervózní a je hodně zvědavá, co na ni bude říkat nejen její rodina, ale i diváci. Soudě podle jejich reakcí, ostudu si neuřízla, ba právě naopak.

  Fotogalerie

  Ohodnoťte článek
  Hlasování skončilo

  Čtenáři hlasovali do 18:15 úterý 25. dubna 2023. Anketa je uzavřena.

  • Super
   137
  • Trapas
   70
  • Cože
   17
  • Haha
   13
  • Tvl
   12
  • Sladký
   11