Výhody jako prezident. Václav Klaus cestuje s policejním doprovodem

Václav Klaus sice již šest let není prezidentem, mnohdy ale využívá výhod, jako by byl. To Expresu prozradil během křtu své nové knížky „Václav Klaus stále na cestách“. Za jakých okolností dostává tu nejpřísnější policejní ochranu?

Letos v červnu sice oslaví 78. narozeniny, rozhodně ale nezahálí. Václav Klaus je totiž stále v pohybu a pravidelně cestuje po světě. A právě z těchto svých cest pak vydává zápisky, v nichž se podle svých slov kromě cestopisných záležitostí věnuje společnosti a problémům zemí, které navštěvuje.

„Spíš jde o filozofující zápisky. Jsou to zápisky z 28 cest ze všech světadílů. Od Guatemaly, Severní Ameriky, Koreje po Maroko, Ázerbájdžán, Arménii či Gruzii. Je tam spousta míst, kam by běžný český cestovatel nevyjížděl,“ svěřil se Expresu na křtu knížky sám Klaus, jehož jsme se zeptali, zda se na svých cestách nebojí, když již není prezidentem České republiky, ale v podstatě řadový občan. Nebo s ním jezdí ozbrojená ochranka?

„Jezdíme ve velmi omezené sestavě, ale když jsme v exotičtějších zemích, tak dostáváme ochranku, která od té předchozí moc odlišná není. V řadě zemí Asie, Afriky a Blízkého východu či Latinské Ameriky si nemohou dovolit, aby se v jejich zemi něco stalo bývalému prezidentovi jedné evropské země. Takže tam většinou mám před sebou houkající policejní auto,“ pochlubil se Klaus.

Ačkoliv procestoval doslova celý svět, nejnebezpečněji se prý cítí v Evropské unii. „V poslední době jsem byl v Maroku, Egyptě, Turecku a Izraeli, který sice není arabský, ale je obklíčený Araby, a nemám pocit, že bych měl větší obavy, než bych měl jinde,“ uzavřel exprezident s tím, že dávat pozor by si člověk měl v asijských městech, která mají nad patnáct milionů obyvatel.

Fotogalerie

Komentáře

Mohlo by vás zajímat