Václav Havel poslal milenku na potrat: Ber to sportovně, napsal jí!

Co skrývá deník Havlovy milenky Jitky Vodňanské? | foto: koláž expres

Necelých sedm let po smrti Václava Havla se rozhodla promluvit. Jeho exmilenka Jitka Vodňanská ve své nové knížce „Voda, která hoří“ po letech odhalila, že byla v osmdesátých letech s Havlem těhotná. Ten ji měl se slovy ‚ber to sportovně‘ poslat na potrat!

Ačkoliv Václav Havel sňatkem s Dagmar Havlovou získal nevlastní dceru Ninu, vlastní děti nikdy neměl. Nyní to ale vypadá, že příležitosti stát se otcem se dobrovolně vzdal. Jitka Vodňanská, se kterou Havel měl udržovat milenecký poměr od roku 1983, s ním o rok později otěhotněla. Exprezident ale podle vzpomínek Vodňanské o dítě neprojevil zájem.

„Stalo se, co se stalo. Otěhotněla jsem. Trojúhelník byl rovnostranný. Nikam se nepřekuloval. Všichni jsme v tom byli ponořeni nastejno. Napsala jsem Olze dopis. Václava miluju, jsem s ním těhotná,“ vzpomíná Vodňanská, která se od Olgy Havlové dočkala překvapivé reakce, a sice takové, že to zvládnou ve třech. Přesto 27. dubna 1984 zažádala o interrupci.

Velkou váhu na jejím rozhodnutí měla reakce Václava Havla. „Oboje argumenty pro i proti mají nízké karáty. Kdyby V. jásal, tak tam nejdu. Uvědomuju si svoji k neunesení osamělost,“ napsala si tehdy do svého deníku. A Havel nejásal. Když se o jejím stavu dozvěděl, napsal jí dlouhý dopis, ve kterém jí vysvětlil, proč by si dítě měla nechat vzít.

Podle vzpomínek Vodňanské s ní dokonce odmítl jít před potratovou komisi s tím, že mu na Hrádeček přivezou trámy a odvezou pohovky k čalouníkovi. Korunu tomu nasadil slovy: Hlavu vzhůru! Nejsi ani první, ani poslední! Ber to sportovně!“

I když jí to tehdy přišlo jako jediné řešení, svého rozhodnutí Vodňanská dodnes lituje. „Dala bych, nevím co, kdyby to šlo vrátit. Někdy stačí zdánlivě malý, chybný úkrok a život se vykloubí do jiné zatáčky,“ píše v knížce, na kterou upozornil deník Blesk.

Fotogalerie

Ohodnoťte článek
Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 11:16 15. října 2018. Anketa je uzavřena.

 • Trapas
  114
 • Tvl
  41
 • Super
  23
 • Haha
  22
 • Cože
  19
 • Sladký
  15
Komentáře