Hromadné omluvy bílých: Soutěžící z Tváře to mají nahnuté, Oldřich Kaiser může rovnou skončit

10. června 2020
Když byl před časem kanadský premiér Justin Trudeau popotahován za osmnáct let starou fotku, na které je převlečen za Araba a má obličej natřený černou barvou, mnozí nevěřícně kroutili hlavou. Korunku tomu nasadil on sám, když se teď za údajně rasistickou fotku kál. Aktuální události z USA a Velké Británie, kde masové nepokoje a rabování vystřídalo ničení soch a památníků, ale dávají tušit, že to nejhorší teprve přijde. Politická hyperkorektnost a sypání si hlavy popelem se šíří světem.

„Přála bych si, abych tenkrát věděla to, co vím dnes. Rozhodovala bych se jinak. Vždy jsme v naší společnosti povzbuzovali rozmanité lidi, ale neudělala jsem dost, a teď už jen mohu přemýšlet nad tím, co mám ještě dělat. Co mohu udělat jinak? Jak mohu udělat seriál novým způsobem?“ ptá se dnes spoluautorka legendárního seriálu Přátelé Marta Kauffmanová ve světle událostí, které odstartovala smrt recidivisty George Floyda při policejním zákroku v ulicích Minneapolisu.

Seriálu Přátelé, který se natáčel v letech 1994 až 2004, bylo častokrát vytýkáno, že dostatečně nepodporuje rozmanitost. Herec David Schwimmer, jenž hrál Rosse, loni v rozhovoru pro list The Guardian prohlásil, že se to tenkrát snažil změnit. Zároveň navrhl netradiční předělávku.

„Možná by mohli vzniknout Přátelé jen s černými nebo asijskými herci. Bylo mi jasné, že chybí rozmanitost, a roky jsem bojoval za to, aby Ross randil se ženami jiné barvy pleti. Jednou z prvních přítelkyň, které jsem v seriálu měl, byla asijská Američanka, a později jsem chodil s Afroameričankou. Hodně jsem na to tlačil,“ prohlásil herec, který rychle přispěchal se svou troškou do mlýna.

Možná se tak dočkáme remaku Přátel, v nichž Monica bude dvousetkilová Afroameričanka, Phoebe plešatá Asiatka a Chandler osoba neurčitého pohlaví, která si přeje být oslovována „oni“.

I když je Česko v tomto ohledu dost pozadu, první vlaštovky už jsme do světa přece jen poslali. V posledních letech vznikla celá řada snímků a seriálů, v nichž hrají prim menšiny a lidé s odlišnou barvou pleti.

Za všechny jmenujme například seriály Most! nebo Zrádci.

Popularizaci afroamerických umělců se věnuje i Tvoje tvář má známý hlas. Českou verzi by však mohli dotčení zpěváci a zpěvačky vnímat i jako výsměch. Zdaleka ne vždy se jim čeští a slovenští kolegové přiblížili, a tak by hudební čísla mohli vnímat jako výsměch a žádat vymazání nahrávek z archivu televize.

Na pozoru by se měl mít ve finále i Oldřich Kaiser, který se ve svých scénkách o zpěváky s odlišnou barvou pleti také několikrát „otřel“. Nezapomenutelné je třeba jeho číslo s Boney M. 

Zmizí i ono v propadlišti hyperkorektních dějin?

Fotogalerie

O čem sní tvůj e-mail?

Šéfredaktor pro tebe každý čtvrtek vybere ty největší pecky a kauzy, které ti nesmí uniknout

Hodnocení článku

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 18:00 čtvrtek 8. října 2020. Anketa je uzavřena.

  • 93
  • 60
  • 45
  • 39
  • 38
  • 36
Komentáře