Pondělí 26. července 2021, svátek má Anna
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • Speed
 • jít naiDNES.cz

  V show Tvoje tvář má známý hlas už nebudou černí černoši. Je to proti požadavkům, zní z TV

  Markéta Konvičková a Roman Vojtek jako Aretha Franklin. Stejný kostým, jinak pojatá maska. | foto: Tvoje tvář má známý hlas

  Když Markéta Konvičková ve třetí řadě show Tvoje tvář má známý hlas ztvárnila zpěvačku Arethu Franklin, její kostým byl dokonalý. Maskéři si dali záležet, aby co nejvěrněji vystihli zpěvaččinu podobu a Markéta zase její hlas a gesta. To samé ale nelze říci o nedělní proměně Romana Vojtka. Ačkoliv měl na sobě stejný kostým a jeho vystoupení bylo dobré, něco chybělo. Bílou Arethu Franklin jsme ještě neviděli.

  Tvoje tvář má známý hlas již osm sezon baví televizní diváky, a to zejména proměnami, jimiž musí čeští zpěváci projít. Stará se o ně tým tanečníků, odborníků na herectví a hlavně profesionálních maskérů, kteří mají na starosti vizuální proměnu soutěžících.

  Zatímco v předešlých řadách měli plné ruce práce, protože se snažili dotyčného ztvárnit do posledního detailu, poslední dvě řady show jsou jiné. Když Markéta Konvičková ve třetí řadě ztvárnila černošskou zpěvačku Arethu Franklin, její tvář byla barevně podobná, Roman Vojtek ale zůstal bílý.

  Neztmavovala se ani pleť Hany Holišové, která jako Jennifer Lopez zazpívala písničku Booty. Pravda je, že pleť Jennifer Lopez je spíše v kategorii „krásně opálená“, než aby se na ni musela používat líčidla.

  Ačkoliv hyperkorektnost je celosvětový trend, který začal smrtí George Floyda, jenž zemřel na následky zásahu aktuálně souzeného policisty Dereka Chauvina, někteří diváci nechápou, proč se politická korektnost tahá do zábavného pořadu.

  „Maska je strašná. Aretha Franklin byla černoška, tak nechápu proč. Tohle už je trapné,“ zní názor jednoho z diváků, který není sám.

  Jiné už to ale nebude, to alespoň vyplývá z vyjádření PR koordinátora show Vojty Boháčka.

  „TV Nova své pořady vždy produkuje v souladu s požadavky majitele licence. Doba se mění a s ní i náhled na to, co naše civilizace považuje za přijatelné. TV Nova si je těchto posunů vědoma a reflektuje je. Naším cílem vždy bylo a je respektovat a oslavovat umělce celého světa bez ohledu na jejich rasu, pohlaví, sexuální orientaci či jakékoliv jiné charakteristiky,“ sdělil Expresu Boháček, který tak potvrdil, že černoši v show Tvoje tvář má známý hlas už nikdy nebudou černí.

  Pak ovšem nechápeme, proč v souladu s vyjádřením televize, potažmo licence, která chce oslavovat všechny bez rozdílu pleti, se oslavují černošští zpěváci tím, že se jim změní barva pleti na bílou.

  Roman Vojtek jako Aretha Franklin. On už musel zůstat bílý.

  Roman Vojtek jako Aretha Franklin. On už musel zůstat bílý.

  Nutno říci, že ne všichni účinkující show s tímto nařízením souhlasí. Před časem se o tom rozpovídala porotkyně pořadu Eva Burešová. 

  „V show Tvoje tvář má známý hlas napodobujeme různé zpěváky, čímž jim vzdáváme čest a úctu. Vždy se každý z nás těšil na to, až si zvolíme nějakého umělce, třeba Arethu Franklin. Já byla šťastná za Beyoncé. Je logické, že když se budu měnit, tak i barvu kůže. Teď se to tak změnilo, že to máme zakázané. Když vystupuje Aretha Franklin nebo jakákoliv černoška, barvu kůže neměníme. To mi přijde jako zesměšňování,“ řekla v pořadu U Kulatého stolu Burešová s tím, že jsou umělci, kteří bojují za to, aby se ve Tváři nedělali černoši.

  Podle ní se takto rasismus utlačovat nedá. „Když je někdo rasista, nezměníš to. Můžeš mu to říkat milionkrát, a nezmění se. Naopak si myslím, že se to těmi postoji a boji ještě zhorší, je lepší v lidech vzbudit lásku,“ dodala tehdy zpěvačka.

  Fotogalerie

  O čem sní tvůj e-mail?

  Šéfredaktor pro tebe každý čtvrtek vybere ty největší pecky a kauzy, které ti nesmí uniknout

  Mlčeti zlato. Profesionální vyjednavač vysvětluje, jak jednat s dětmi či šéfem

  Premium Každý člověk vyjednává v průměru pětkrát za den. Doma s partnerem, s dětmi, v práci se šéfem, s podřízenými. Radim...

  Tajemství letu z Prahy do Tokia: kryli sportovce před přísnou izolací?

  Premium Ten let už zaujal japonská média, napsali o něm třeba i v Indii a podrobnosti v pátek zjišťoval také americký Wall...

  Český vlk z Wall Street jde k soudu. Hlavní roli v kauze Via Chem má miliardář Sisák

  Premium Schyluje se k dlouho očekávané soudní bitvě, v níž je hlavní postavou známý český finančník a miliardář Petr Sisák...

  Komentáře

  Mohlo by vás zajímat

  Vezmeme vás na titulní stranu
  Pondělí 26. července 2021, svátek má Anna
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • Speed
 • jít naiDNES.cz