Namísto blackface whiteface? Machytkovou nabarvili nabílo a lidem se to nelíbí

Tvoje tvář má známý hlas by se měla zbavit dvou věcí. Měnění odstínů lidské kůže a Jakuba Koháka. Svět by pak byl o poznání hezčí a zábavnější místo, než když jsme svědky Kohákových narážek na to, že pro něj v podstatě jakýkoliv člověk s afrem vypadá jako Dominik Feri, i toho, když vystoupí Saša Rašilov jako bílý černoch a Nikita Machytková s bledou maskou. Není divu, že diváci zůstávají na vážkách.

Produkce pořadu Tvoje tvář má známý hlas se již před dvěma lety vyjádřila s tím, že s černošskými maskami končí, respektive nebude barvit účinkujícím obličeje načerno. 

Kdo si vzpomene na Ondřeje Novotného, jistě pochopí. Blackface má historicky úzkou spojitost s rasismem, vznikl v Americe, odkud se rozšířil až do Evropy, ve které se užíval až do poloviny dvacátého století. To není zase tak dávno. Blackface měl za účel karikovat lidi tmavé pleti, převážně africké černochy.

Česká republika ale není jediná země, ve které se novodobý blackface objevil. Show vznikla původně ve Španělsku, populární je po celé Evropě, v sousedním Polsku a v mnoha asijských zemích, dříve se vysílala dokonce i v Americe.

Tam ji ale pojali jinak.

Bílí zpěváci zkrátka zpívali bílé interprety a černošští ty černošské. A pokud by si snad kromě pohlaví měli změnit účinkující i rasu, rozhodně si nesahali na barvu pleti, ale sahali spíše po propracovaných parukách, líčení a kostýmech.

Oproti tomu se můžeme podívat na druhý extrém, třeba na Filipíny. V jejich Tváři se předvádějí děti. Očividně nezletilí asijští chlapečci si s klidem hrají na černošské, ale i asijské nebo bělošské sexy zpěvačky, na kameru nakrucují zadečky a nikdo to neřeší.

Česko se rozhodlo jít cestou toho, že bude napodobovat specifické rysy zpěváků, ale nebude používat černé masky, tedy cestou středu. Není tak problém v tom, aby bílí zpěváci zpívali černochy, nesmí mít ale na sobě parodický blackface. Rozumné rozhodnutí, i když některé proměny vypadají jako z hororu.

Saša Rašilov jako zpěvák z Village People

Pak se ale objeví Nikita Machytková, nádherná dívka, s bledou maskou bělocha na obličeji. A vypadá to děsivě.

Nikita Machytková jako James Arthur

„Bělochy upravujte tak, jako kdyby zašli do solárka, a lidi tmavší pleti nebarvěte na barvu stěny, je to hrůza a nedá se na to dívat,“ zní z úst diváků, které jinak parodická show baví.

Zeptali jsme se i samotného maskéra pořadu Davida Šestáka na to, zda se nějak změnil způsob, jakým tvoří masky.

„Masky tvořím stále stejným způsobem, to znamená lepením silikonových protetik. Na masky a make-up je nás dvanáct a každý má svoje postupy a techniky. V příštím díle dělám zelenou masku, tak by to mohl být vlastně greenface,“ odpověděl nám Šesták.

Optali jsme se i černošských obyvatel žijících v Česku, zda vnímají show jako urážku.

„Všechno se dá dělat vkusně a podle mě to teď už Nova dělá. Sašovi bych klidně jemný nástřik ze solárka přidal, takhle bledou pleť by asi třeba po dovolené v Karibiku neměl. Pojďme ale měřit stejným metrem. Když neztmavujeme bělochy, nezesvětlujme lidi tmavé pleti. Nikitina maska nepřipomínala ani člověka, spíše karikaturu. Americká verze nabízí hodně k učení. Je mi ale líto, že v show není zastoupeno více talentovaných umělců různé barvy pleti, kteří by mohli reprezentovat svoji kulturu,“ dodal jeden z nich.

Fotogalerie

Hodnocení článku

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 18:30 čtvrtek 7. července 2022. Anketa je uzavřena.

  • 58
  • 9
  • 4
  • 3
  • 1
  • 1