Na stole ležely použité jehly! Zpěvák Tublatanky promluvil o drogové závislosti v kapele

Jak hodnotí Maťo Ďurinda zpětně život Juraje Černého? | foto: Profimedia.cz

Je tomu už více než rok, co zemřel bývalý bubeník Tublatanky Ďuro Černý. Bylo mu 54 let. Jeho dobrý přítel a frontman kapely Maťo Ďurinda se po jeho smrti rozhodl otevřeně promluvit o jeho životě a boji s drogami. Z jeho slov vám půjde mráz po zádech.

Legendární slovenskou kapelu Tublatanka založili v roce 1982 dva hudebníci: Juraj „Ďuro“ Černý a Martin Ďurinda.

Ďuro v únoru 2016 umírá na základě perforace tlustého střev. Maťo se rok poté rozhodl o svém dobrém příteli a hudebním kolegovi promluvit. Měl totiž po celý život problémy s drogami, které v 90. letech vyústily v odchod z kapely.

„Když jsem tenkrát pozoroval, co se s Ďurom děje a jak začal koketovat s heroinem, měl jsem stísňující pocit, jak mu vlastně pomoci. Jednou jsme ho navštívili a viděli, že je v opravdu zlém stavu. Na stole ležely použité jehly a injekční stříkačky,“ svěřuje své zkušenosti s bubeníkem pro Nový čas Maťo.

K drogám přičichl Ďuro až počátkem 90. let, když se jako bubeník připojil k hudební formaci Slobodná Európa. V obou kapelách hrál současně.

„Snažili jsme se mu domluvit, ale on razil svoji teorii, že si bude postupně snižovat dávky, až drogy úplně opustí. Mně ale bylo hned jasné, že žádné snižování dávek neexistuje. Až když zakročil Ďurův bratr Vladko, začal se bubeník léčit v nemocnici. Následky ovšem přetrvávaly.“

Kapela Tublatanka na počátku 80. let.

Kapela Tublatanka na počátku 80. let.

Na psychiatrii strávil Ďuro měsíc a do konce života tvrdil, že z ní vylezl čistý. Mnohem větší problém mu však dělalo opustit alkohol. Nikdy se nepovažoval za plně vyléčeného.

V roce 2012 v rozhovoru přiznal, že mu tehdy chyběl negativní vzor. Nevěděl prý, jak moc jsou drogy nebezpečné a dokonce si naivně myslel, že když si drogu nebude píchat a bude ji jen „pošňupávat“, závislým se nestane.

Ďuro se v posledních letech věnoval kromě hudby také kameře či režii.

Ďuro se v posledních letech věnoval kromě hudby také kameře či režii.

„Jsem tvrdý odpůrce drog. Nemám rád, když se za ně muzikanti skrývají a myslí si, že jim pomohou udělat lepší písničky, texty nebo odehrát lepší koncert. Jsou na velkém omylu. Drogy je mohou dostat jen do špatného zdravotního stavu. Když vidím, jak si muzikanti shánějí drogy, aby zahráli koncert s větší vervou a náladou, vždy si myslím, že se musí za něco skrývat. Ať jdou na trh s kůží takovou, jakou mají, a neštelují si mozek nějakými drogami. Není to upřímné,“ uvádí Maťo Ďurinda.

Fotogalerie

Ohodnoťte článek
Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 5:37 27. srpna 2017. Anketa je uzavřena.

 • Super
  11
 • Sladký
  7
 • Haha
  6
 • Cože
  6
 • Tvl
  6
 • Trapas
  5
Komentáře

Mohlo by vás zajímat