Pondělí 14. října 2024, svátek má Agáta
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

  • Zprávy
  • Celebrity
  • Jen pro muže
  • Sport
  • Video
  • Podcasty
  • Antiyoutuber
  • jít naiDNES.cz

    BBC se snaží marně. Po odchodu slavného tria nezachrání Top Gear žádná změna

    Je to bohužel tak a není zatím možnost, jak to změnit. Top Gear, nejslavnější motoristický pořad na světě, je stále spojen pouze s moderátory Jeremym Clarksonem, Richardem Hammondem a Jamesem Mayem. Důkazem jsou nejenže špatná čísla sledovanosti, ale hlavně pomalé zmírání značky, která už zase mění své moderátory. Za tři roky poněkolikáté.

    Top Gear, jediný pořad o autech na světě, který milovali i ti, kdo se v autech vůbec nevyznají, ženy či rozdivočelá mládež, nastavil od roku 2002, kdy se jeho obnovená verze začala vysílat, nová pravidla televizní zábavy.

    S ohromnou produkcí, neotřelými nápady a hlavně nekorektním humorem se Top Gear stal jedním z nejslavnějších pořadů na světě, který navíc drží zápis v Guinnessově knize rekordů za sledovanost. Každý ho chtěl napodobovat a nikomu se to nikdy nepodařilo, to protože nejsilnější zbraní v tomto případě nebyly peníze ani zázemí velké televize a ani neustálý přísun luxusních aut.

    Ale v symbióze.

    Šéfproducent pořadu Andrew Wilman byl totiž kamarád Jeremyho Clarksona (58), se kterým dostal šanci vymyslet v roce 2001 nový koncept pořadu, jenž by se měl začít na stanici BBC znovu vysílat. Jeremy Clarkson se zase znal s Jamesem Mayem (55), s nímž se ve „starém“ Top Gearu střídal v recenzích aut, ale chtěli čtvrtého do party. Nakonec přes klasické kamerové zkoušky našli problémového rozhlasového moderátora Richarda Hammonda (48, ale už devět let tvrdí, že 39), jehož zrovna vyhodili z rádia a on potřeboval nějak uživit rodinu. 

    Zbytek je už dnes takovou televizní učebnicovou historií.

    A jak mocnou, to je poznat na tom, co se dnes se slavnou značkou děje.

    Když v roce 2015 BBC vyhodila Jeremyho Clarksona za jeho napadení asistenta produkce, fanoušci pořadu už tušili, že nastane průšvih.

    S Clarksonem odešli i Hammond, May a Wilman a přesunuli se pod značku Amazon, kde natáčejí svoji vlastní verzi Top Gearu se jménem The Grand Tour.

    Wilman a Clarkson spolu vymysleli koncept nové show, pravidla i Stiga.

    Zatímco ta pokračuje v tradici vymyšlené Wilmanem, na BBC se dějí s Top Gearem psí kusy.

    Tak předně nasadili asi osm moderátorů, mezi nimi i německou závodnici Sabine Schmitz, herce Matta LeBlanca a rozhlasového moderátora Chrise Evanse, k nim přidali další pro Nebrity neznámá jména a výsledek se dostavil okamžitě.

    Propad ve sledovanosti o tři miliony diváků.

    To Evans neunesl a v Top Gearu skončil. LeBlanc ještě jednu sezonu zůstal, ale nakonec se rozhodl, že už toho taky stačilo, a se show se rozloučil.

    Není to tak, že každý je nahraditelný

    BBC tedy před dvěma dny oznámila nástup další trojice do pořadu, která se má ujmout hlavní moderace. Nebudeme vás zatěžovat jejich jmény ani tím, co dělají, stejně je nebudete znát, pokud nejste nerdi, kteří se zabývají každým britským moderátorem nebo sportovcem, neboť jeden z nich je bývalý hráč kriketu.

    Zachrání to něco? Absolutně nikoliv.

    Čísla sledovanosti jsou nyní na historickém minimu,na Wikipedii se uvádí, že poslední série má v průměru 2,9 milionu, tak málo neměla ani první série obnoveného Top Gearu, kterou tehdy nikdo neznal, měli problém sehnat hosty a ve studiu měli placenou stafáž sehnanou z kamarádů a známých.

    Šéfové BBC stále žijí představou, že slavnou značku po vyhazovu Clarksona vzkřísí, protože se přece říká, že „každý je nahraditelný“.

    Jak je vidno, někdy to není vůbec pravda.

    Fanoušci pořadu se totiž přesunuli na Amazon, který vysílá The Grand Tour, a Top Gear, kdysi vlajková loď stanice BBC, dneska pomalu klesá ke dnu, zatímco se u kormidla střídají kapitáni jeden za druhým a velí tomu rejdař, co si do své vlastní lodi vykopl díru.

    Toto trio nelze nahradit, to BBC bolestně zjišťuje.

    Na druhou stranu může být televize BBC pyšná na to, že se jí v roce 2002 povedlo stvořit něco, co se nedá zopakovat, nahradit ani vyměnit.

    Prostě legendu. A ta bývá vždycky jen jedna a po ní potopa.

    Fotogalerie

    Ohodnoťte článek
    Hlasování skončilo

    Čtenáři hlasovali do 17:01 středa 20. února 2019. Anketa je uzavřena.

    • Super
      165
    • Cože
      15
    • Trapas
      15
    • Haha
      14
    • Tvl
      12
    • Sladký
      10