Filmový ohňostroj Tomáše Valíka: Už jako student dostal roli ve snímku Copak je to za vojáka

10. října 2016
Zpráva o nečekané smrti Tomáše Valíka zaskočila drtivou část herecké obce. Svou nemoc tajil, mnozí tak vůbec neměli ani tušení, že se blíží jeho konec. Veřejnosti zůstane ve vzpomínkách ovšem nikoliv pouze jako pekař z Ulice, ale i pro jeho další role, které vás zaskočí. Vůbec si v nich totiž není podobný!

Za jeho filmový debut se považuje legendární snímek z roku 1987 Copak je to za vojáka, kde si zahrál po boku Jiřího Langmajera vojína Jirsu. Bylo mu tehdy pouhých 23 let a studoval v Praze na DAMU.

Tomáš Valík (vpravo) po boku Jiřího Langmajera ve filmu Copak je to za vojáka.

Tomáš Valík (vlevo) po boku Jiřího Langmajera ve filmu Copak je to za vojáka.

Po povědomí veřejnosti se však vtiskl až o tři roky později v pohádce O Janovi a podivuhodném příteli, kde dokonale ztvárnil bezelstného zachránce princezny Ágnes a ničitele kouzelníka Magnuse na motivy příběhu H. Ch. Andersena.

Tomáš Valík v pohádce O Janovi a podivuhodném příteli.

Tomáš Valík v pohádce O Janovi a podivuhodném příteli.

Následovaly další filmy z 90. let, mezi které se řadí například pohádka v italské koprodukci Princezna Fantaghiró, kde byste Tomáše rozhodně nepoznali, Četnické humoresky nebo Byl jednou jeden polda III.

V pohádce Princezna Fantaghiró byste Tomáše rozhodně nepoznali.

V pohádce Princezna Fantaghiró byste Tomáše rozhodně nepoznali.

Počátek nového tisíciletí patří vznikajícímu kultu moderních seriálů, kam řadíme například Rodinná pouta, Pojišťovnu štěstí nebo Ulici.

V Ulici Valík ztvárnil roli Richarda Zajíčka.

V Ulici Valík ztvárnil roli Richarda Zajíčka.

Natočil také několik kriminálek, kde si zahrál například po boku Jana Kanyzy v sérii příběhů s názvem Všichni musí zemřít nebo Muž, který vycházel z hrobu.

Po boku Jana Kanyzy v detektivce Muž, který vycházel z hrobu.

Po boku Jana Kanyzy v detektivce Muž, který vycházel z hrobu.

Jeho herecký talent dokázali ocenit dokonce i v Hollywoodu, protože v roce 2011 dostal nabídku zahrát si po boku Toma Cruise v akčním snímku Mission: Impossible – Ghost Protocol nebo ve filmu Dítě č. 44 z roku 2015, kde se objevil po boku Toma Hardyho.

To je důkaz, že Tomáš jel na plné obrátky, dokud mu síly stačily a nedovolil, aby jeho zdravotní potíže nikterak ovlivnily jako hereckou profesi.

Tomu se říká herec tělem i duší.

Fotogalerie

Hodnocení článku

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 17:43 7. února 2017. Anketa je uzavřena.

  • 21
  • 14
  • 13
  • 13
  • 13
  • 12
Komentáře