Středa 28. října 2020, Den vzniku samostatného československého státu
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • jít naiDNES.cz

  Tomáš Ujfaluši jako vzor: 5 rad, jak neskončit po kariéře na dlažbě a bez peněz

  Bývalý fotbalový obránce se kvůli své dceři začal zajímat o umění. | foto: Herminapress

  Měli slávu, hvězdnou kariéru, miliony na kontě a fanynky jim padaly k nohám. Jenže během sportovního vrcholu nemysleli na zadní kolečka, případně mysleli, ale fušovali do řemesla, kterému nerozuměli. Všechny úspory prošustrovali, až jim zbyly jen dluhy a oči pro pláč. Proč si nevzali příklad třeba z Tomáše Ujfalušiho (41), který neváhal a nejen spořil, ale po kariéře i pracoval a zainvestoval do nemovitostí?

  Co jim příroda nadělila ve sportovním talentu, to mnohdy vzala v jiných sférách. Někteří slavní hokejisté a fotbalisté totiž nabyli dojmu, že jim to půjde všude, proto vyzkoušeli různé druhy podnikání, i když o tom neměli ani páru. Nebo jen svou nedisciplinovaností a marnivostí všechny úspory rozházeli.

  Jak dopadnout až na úplné dno, o tom by mohli vyprávět třeba fotbalista Tomáš Řepka (45) či hokejisté Roman Čechmánek (48) a Dominik Hašek (54). 

  První z nich po kariéře už nepracoval, žil z úspor, do toho se dvakrát rozvedl, kupoval drahé domy a vozy, které nakonec propadly věřitelům. Zůstal s dluhy na krku na alimentech v řádech milionů, což bylo jedním z důvodů, proč nakonec skončil ve vězení.

  Zatímco fotbalista byl marnivý, nemyslel na zadní kolečka, to jeho kolegové od hokeje si řekli, že když jim to jde na ledě, určitě budou výjimeční i v podnikání, do něhož se vrhli bez jakýkoliv zkušeností. 

  Zatímco Dominik Hašek to zkoušel se svou sportovní značkou Dominátor, kde měl tratit až sedmdesát milionů korun, teď zkouší prorazit s nápojem Smarty, který ale měsíčně dotuje ve statisících, to jeho parťák Roman Čechmánek snil o vlastním pivovaru.

  Jenže přecenil nejen své síly, ale i finance. Nejenže pivovar zkrachoval, ale ještě teď hokejista dluží, kam se podívá. Dokonce mu hrozilo vězení za zpronevěru. Přitom ho národ miloval, jen měl zůstat u svého řemesla, u hokeje.

  Všichni jmenovaní by si měli vzít příklad z fotbalisty Tomáše Ujfalušiho. Ten nejenže šetřil už v době největší slávy, ale také zůstal u řemesla, kdy se živí jako skaut a po celém světě hledá mladé fotbalové talenty. Do toho miliony uložil do nemovitostí, které mu nejen každý měsíc vydělávají, ale ještě k tomu stoupá jejich hodnota, takže až je jednou třeba prodá, vydělá na tom o desítky milionů více.

  Jaké rady by si měli vzít jiní sportovci, aby neskončili na dlažbě jako dlužníci a zkrachovalci všem pro smích?

  1.Nepřestat pracovat

  Sportovci by neměli usnout na vavřínech, že navždy budou bohatí, slavní a opěvovaní. Po skončení kariéry totiž mohou hodně rychle zjistit, jak lidé rychle zapomínají a najdou si nové idoly. Jméno přestane vydělávat, a když nemají kariéru po té sportovní, dost často skončí bez peněz. Měli by si najít vyžití ve sféře, které rozumějí, tedy stejně jako Ujfaluši. Ten je při hledání dětských fotbalistů spokojený a vydělává mu to slušný balík. 

  2.Neutrácet za nesmysly

  Většina sportovců nemyslí na zadní kolečka a během kariéry vrážejí peníze do věcí, které ani nepotřebují, ale jen je jako malé děti chtějí. Nejeden ze sportovců nakupoval nejdražší auta, pak peníze házeli do automatů a po kariéře, kdy už nepracovali, najednou koukali, že jim na kontě moc nezbylo. Přitom stačilo jen dobře investovat a nekupovat vše, co bylo luxusní, aby se s tím mohli vytahovat.

  3.Vyhýbat se svodům závislostí

  Nemálo sportovců skončí u alkoholu nebo u hraní automatů. A proč tomu tak je? Potřebují adrenalin, který jim chybí po skončení aktivní kariéry. Nemají vyžití, neumí se poprat s novou životní etapou, cítí se bez smyslu života. Proto hledají útěchu v alkoholu a u beden, které jim přinášejí vzrušení. 

  4.Chce to nový cíl

  Je těžké během aktivní kariéry myslet na to, co bude, až skončí. Nemálo sportovců tu myšlenku potlačuje, nechtějí na to myslet, až najednou přijde konec, kdy nevědí, co se sebou. Chtělo by to už předem si stanovit cíle. Přesně jako Ujfaluši, který už před koncem věděl, že chce zůstat u fotbalu, ale také obchodovat s nemovitostmi. Měl cíle ještě dříve, než nastala ta nová etapa, které se většina fotbalistů a hokejistů bojí.

  5.Zaměřit se na rodinu

  Využít toho času, co najednou mají nazbyt, aby se konečně začali plně věnovat dětem a ženě, které kvůli kariéře často „opouštěli“ a netrávili s nimi tolik času, kolik by chtěli. Investice do času s rodinou je ta nejlepší, která to vrací dvojnásob, proto pak není čas na černé myšlenky nebo na věci, které vás dostanou na dno, třeba podnikání, o němž nic nevíte. 

  Fotogalerie

  Ohodnoťte článek
  Hlasování skončilo

  Čtenáři hlasovali do 23:30 25. listopadu 2019. Anketa je uzavřena.

  • Super
   39
  • Trapas
   27
  • Sladký
   23
  • Haha
   22
  • Tvl
   22
  • Cože
   21

  ANALÝZA: Proč Čína v boji s covidem uspěla a Západ se zmítá v chaosu

  Premium Zatímco Západ se potýká s druhou vlnou koronaviru, východoasijské země dokázaly virus porazit. Proč tomu tak je? Nejde...

  Jsme rozvedení. Ještě nevím, zda se vrátím k dívčímu jménu, říká Koukalová

  Premium Nepochopení, odsouzení. Konec vrcholové sportovní kariéry. Hledání práce. A ještě rozvod. Gabriela Koukalová (30) má za...

  Dlouhodobý test Mazdy: karoserie se nám rozpadala před očima

  Premium Historie provozu této Mazdy sice dokládá, že prevence se vyplatí, ale některé chyby výrobce se napravit nedají....

  Komentáře

  Mohlo by vás zajímat

  Vezmeme vás na titulní stranu
  Středa 28. října 2020, Den vzniku samostatného československého státu
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • jít naiDNES.cz