Sobota 4. dubna 2020, svátek má Ivana
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • jít naiDNES.cz

  Tomáš Ortel nás pustil do své pevnosti: Sousedi se mě zprvu báli a firma odmítla zakázku

  Tomáši Ortelovi bude letos v prosinci 45 let, poprvé v životě by ale mohl své narozeniny slavit ve svém. Kontroverzní zpěvák, jenž ještě donedávna bydlel v podnájmu a trvalé bydliště má na úřadě, si pořídil vlastní bydlení. A redaktory Expresu exkluzivně pustil do své „pevnosti“, kterou si postavil na okraji Plzně. Zatímco teď si své rozhodnutí nemůže vynachválit, dodává, že sousedé z jeho přítomnosti zprvu příliš velkou radost neměli. Problém měl podle svých slov i s firmou, jež mu měla srub postavit. Když se majitel dozvěděl, že jde o něj, zakázku odmítl.

  Své fanoušky má sice po celé republice, kvůli své minulosti má ale i mnoho odpůrců, mnoho lidí se ho dokonce i bojí. To si Tomáš Ortel uvědomil v momentě, když se rozhodl i se svou manželkou Janou usídlit v pustině nedaleko Plzně.

  Lidé, kteří si koupili pozemky přilehlé s tím jeho, z jeho přítomnosti příliš velkou radost neměli.

  „Dostaly se ke mně informace, že se sousedé zprvu báli, že tady budu bydlet taky. Neměli z toho velkou radost. Pak jsme se ale seznámili osobně a dneska musím říct, že jsme se i spřátelili. Já nevyhledávám konflikty a dá se říct, že jsem pacifista. Nemám rád násilí,“ říká Ortel, který si na kraji lesa postavil srub. Zděný dům prý nechtěl.

  „Chtěl jsem stavět z přírodních materiálů, proto jsem se rozhodl pro dřevostavbu. Částečně jsem ho stavěl i svépomocí. Obvodové zdivo mi dělala firma, ale veškeré vnitřky, obložky a zábradlí jsem si dělal sám. Načetl jsem si to na různých webech, jak se dělá srub,“ vysvětlil.

  Zaplatil jsem „ortelovné“

  Zpěvák přiznal, že měl problém najít společnost, která by mu vysněný domek postavila.

  „Měl jsem udělaný projekt a všechno kolem, ale pak se majitel firmy dozvěděl, že je to pro mě, a řekl, že nic stavět nebude. Dokonce jsem mu nabídl, že na pozemku v době stavby vůbec nebudu, ale odmítl to. Musel jsem najít jinou společnost,“ popisuje Ortel a dodává, že problémy měl i ve chvíli, kdy si chtěl nechat navrtat studnu.

  „Objednal jsem si společnost, která ji vrtala sousedům. Od něj chtěli patnáct set korun za metr vrtu, ale ode mě si řekli dva a půl tisíce. Když jsem jim oponoval, řekli, že jsem na skále, takže je to dražší. Bylo to takové ortelovné,“ říká s nadhledem. „Nakonec jsem si objednal jinou firmu a ti mi to udělali za dvanáct set,“ dodává.

  Na původních 3500 metrech čtverečních, které Tomáš Ortel koupil, mohl zastavět pouhých osmdesát.

  „Nejde totiž o stavební pozemek, ale o zahradu. Je to ochranné pásmo lesa a v ochranném pásmu lesa vám dovolí postavit maximálně osmdesát metrů čtverečních,“ vysvětlil.

  Chceme se pochlubit až hotovým

  Sice je to jeho vysněný dům, ale sny také něco stojí, takže se Tomáš Ortel musel zadlužit.

  „Milion mě stál pozemek a 1,8 milionu dům. Půjčoval jsem si na to a pořád splácím, stojí to ale za to, je tu klid. Tady si v noci myslíte, že máte zalehlé uši, jaké je tu ticho. Navíc mě baví ta sounáležitost se sousedy. Bydlel jsem v paneláku, kde bylo sto rodin, ale nikoho jsem neznal, přestože jsme měli dveře vedle sebe. Tady od sebe bydlíme mnoho metrů, ale známe se. Je to příjemná změna,“ libuje si.

  Všem je hned jasné,kdo je zde pánem domu.

  Všem je hned jasné, kdo je zde pánem domu.

  Frontman kapely Ortel nás pustil zatím pouze do nahrávacího studia, které má hotové, na vnitřku domu se ještě prý bude chvíli pracovat.

  „Já bych vás i pozval dovnitř celého domu, ale manželka mi to zakázala, prý až bude vše hotové a dokončené. Zatím to nemáme ani zkolaudované,“ vysvětluje.

  A je snad něco, co by se mu na jeho srubu stále nelíbilo?

  Betonový plot, jímž ho nechal sám obehnat. „Nesedí mi k němu, ale byl to nejlevnější neprůhledný plot na trhu. Chtěl jsem ho vyšší, ale nepovolili mi ho,“ uzavřel zpěvák.

  Fotogalerie

  Premium

  KOMENTÁŘ: Po dvou měsících přijde rozvrat. Nečekejme na pomoc, konejme!

  Karanténní prázdniny může ekonomika státu vydržet měsíc. Po dvouměsíčním výpadku už hrozí naprostý rozvrat výroby,...

  Premium

  Španělská nepoučitelnost. Proč zde koronavirus řádí jako v Itálii nebo Číně

  Dlouhé týdny Španělé sledovali, co se děje v Číně, Íránu a Itálii. Ale nepoučili se. Laxní politici opakují stejné...

  Premium

  Storno přijde draho, Češi nechají cestovkám desetitisíce za ­propadlé zájezdy

  Přijít o desítky tisíc za neuskutečněné zájezdy je problém, se kterým se potýká řada českých klientů cestovních...

  Komentáře

  Mohlo by vás zajímat

  Vezmeme vás na titulní stranu
  Sobota 4. dubna 2020, svátek má Ivana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • jít naiDNES.cz