jít naiDNES.cz

Bouchnutí do hlavy, modlitby, bosé nohy: Rituál Tomáše Kluse před koncertem

Tomáš Klus podstupuje zvláštní rituály. | foto: Herminapress

Že je zpěvák Tomáš Klus (32) tak trochu podivín, si cvrlikají i vrabci na střeše. Ale on si z toho těžkou hlavu nedělá. Dokonce má pár zvláštních rituálů, které musí udělat před koncertem, jinak by asi ani nevystoupil. Co přesně a proč?

Známý písničkář Tomáš Klus se po boku manželky Tamary dost změnil. Od pohodového mladíka, který miluje život, dokonce i ten noční, užíval si a nic neřešil, se přehoupl do zvláštního zenu, kdy by nejradši chodil nahý a neusále uctíval přírodu.

Na tom není nic špatného, každý jsme přece nějaký, ale od svých kolegů se přece jen ještě něčím liší. Spousta z nich má sice rituály jako Tomáš, ale on je povýšil na ještě nepochopitelnější a pro obyčejné milovníky muziky vzdálenější stupeň.

Klus má totiž blízko k filozofii buddhismu a našel se v častých meditacích. A ty právě používá před náročným koncertem, kdy se potřebuje zklidnit a nabrat další energii (nebo když je tam publikum, které to vidí, a taky fotografové, co to mohou vyfotit). 

Před koncertem v Břevnovském klášteře jednu takovou předvedl. Stoupl si mezi dveře, vypadalo to, jako by se bouchal o futra, žádnou sílu do toho ale nedává. Pak si poklekl a s předmětem, který má v ruce, dělal pohyb jako při malování obrázků na zemi. A nakonec se ještě pokřižoval se sklopenou hlavou.

Tomáš před každým koncertem medituje, aby se zklidnil.


Tomáš před každým koncertem medituje, aby se zklidnil.

Vážně bere i barvy svého oblečení. Štěstí mu prý přináší bílé triko a černé kalhoty. Samozřejmě vystupuje bos, aby byl blíž přírodě. 

Někomu to může připadat podivné, někdo se nad tím ani nepozastaví. Hlavně když to Tomášovi samotnému pomůže. On sám musí dobře vědět, co a proč dělá. 

Fotogalerie

Ohodnoťte článek
Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 23:30 15. srpna 2019. Anketa je uzavřena.

 • Trapas
  40
 • Haha
  17
 • Super
  15
 • Sladký
  14
 • Cože
  13
 • Tvl
  12
Komentáře

Mohlo by vás zajímat