Pondělí 27. května 2024, svátek má Valdemar
 • Premium

  Získejte všechny články mimořádně
  jen za 49 Kč/3 měsíce

 • schránka
 • Přihlásit Můj účet

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • Podcasty
 • Antiyoutuber
 • jít naiDNES.cz

  Klusova firma dostala od Babišovy vlády za covid-19 1,3 milionu: Všechno šlo prý na provoz, říká

  Tomáš Klus byl, co se covidových podpor týče, velmi úspěšný. Celkem si přišel na 1,3 milionu korun. | foto: Instagram

  Covid-19 i lockdown Tomáš Klus (34) zakomponoval i do svých písní a vyjadřoval se k němu na sociálních sítích. Možná i proto skrze své eseróčko od státu inkasoval celkem 1,3 milionu korun podpory pro umělecké profese. Všechny peníze šly prý na provoz a vše potřebné, říká zpěvák a odkazuje na svého manažera.

  „Jen mohutným valem důslednosti, ohleduplnosti a spolupráce se nám podaří tu zrůdu zastavit. A třeba právě tomu nás přišla naučit. Mysleme na sebe,“ pronesl vzletně, až téměř básnicky v březnu 2020 Tomáš Klus a připojil srovnání s Itálií, kde koronavirus v rámci Evropy v té době řádil nejvíce.

  Záhy mu fanoušci vyčetli, že on a další umělci koronavirus nejdříve zlehčovali a pak obrátili o 180 stupňů a burcovali národ a vyzývali k ohleduplnosti.

  Tomáš Klus nejdříve koronavirus docela podceňoval, aby úplně obrátil.

  „Bohužel už pro mě vy, Jan Hřebejk a Jan Hrušínský zůstanete navždy obyčejné lidské hyeny. Vaše původní zlehčování a nynější exhibování je neuvěřitelné. Stydím se za vás a je mi z vás zle, stejně jako z dalších dvou ‚umělců‘,“ napsal mu jeden z nich v diskuzi pod jedním z jeho burcujících statusů.

  Jeho manželka Tamara se zatím snažila na pandemii a lockdownu najít aspoň něco dobrého.

  „Není to ta nejúžasnější výzva pro život? Objímám vás všechny a držím nám všem palce, ať z téhle bouře vyjdeme jako lepší, pokornější, propojenější a šťastnější než kdy dřív. Zvládneme to,“ dodala Tamara. Bohužel si neuvědomila, že zdaleka ne všichni mohli z nastalé situace těžit. 

  Tomáš Klus v Karlových Varech

  Firma jejího muže na covidu-19 nakonec vytěžila docela slušně. Eseróčko Tomáše Kluse žádalo o podporu od Ministerstva průmyslu a obchodu hned několikrát a bylo velmi úspěšné. Celkem mu stát přiznal více než 1,3 milionu korun, většinu z toho v loňském roce. V roce 2020 to bylo „jen“ 274 tisíc.

  A zatímco Emma Smetana a Jordan Haj odjeli poté, co dostali dvakrát 60 tisíc, na Bali, Klusovi ohlásili stěhování do nového domu za Prahou. Pracovali na něm šest let, a tak nelze říct, že by ho pořídili za onu dotaci. 

  Vyvrací to i sám zpěvák. Na rozdíl od svých kamarádů správně usoudil, že toto není chvíle, kdy si má umělec dělat z lidí legraci a říkat, že si Bali užil jako král a z těch peněz si pořídil ještě víkendový dům, který částečně financoval z hypotéky.

  Smíchu je třeba, říká Tomáš Klus a připravuje politickou desku.

  Když jsme se ho na státní podporu zeptali, odkázal nás na manažera Jana Seidla, s nímž firmu Tomáš Klus, s. r. o., spoluvlastní, ten nás prý rád obeznámí s chodem firmy. O tom, co jsme se od něj dozvěděli, vás budeme informovat v příštích dnech, rozhodně o podrobnosti nepřijdete.

  Jisté je, že Klusova firma ve dvou letech žádala o podporu šestkrát a nejvyšší částka 406 970 korun jim byla přiklepnuta v dubnu minulého roku. Mezitím Klus vydal politicky angažovanou desku, kde akcentuje nejrůznější témata. Jak země chátrá, jak si ve střetu zájmů kdosi zařídil dotaci na chleba (píseň skrytá pod názvem „Olince“ není love song“).

  Klus patří mezi nejlépe vydělávající interprety v Česku. V roce 2016 se odhadovalo, že si jen na koncertech vydělal 35 milionů korun. Může si říct o podstatně vyšší honoráře než zavedené hvězdy českého showbyznysu. Částky okolo 200 až 300 tisíc, tolik si Klus za koncerty účtuje. Za vystoupení na jednom festivalu si údajně měl říct o částku 450 tisíc korun. 

  „Ta částka není nereálná, prosím,“ sdělil Klusův manažer a společník ve firmě Jan Seidel a následně uvedl, že „takové částky jsou většinou za VIP akce, které pořádají agentury“. Peníze mu navíc plynou i z každé písničky, již zařadí do svého repertoáru rádia. 

  Tomáš Klus nepatří mezi umělce, kteří si museli stěžovat na nedostatek práce. Kromě zmiňované desky natočil pohádku Tajemství staré bambitky 2, uzavřel spolupráci s Mattonkou, natáčel pořad pro Seznam a pomáhal Tamaře s její novou knihou o zvířatech. 

  „Svých“ 60 tisíc, které dostal v listopadu 2021, prý Klus využil více než šlechetně. Expresu sice sdělil, kam ony peníze putovaly, nepřál si však, abychom podrobnosti zveřejňovali.

  Na rozdíl od Emmy Smetana s Jordanem Hajem si Klus neužíval na Bali, ale „na maltě“. Na jaře 2021 se s rodinou stěhoval do nového domu, na němž pracovali šest let.

  Fotogalerie

  Ohodnoťte článek
  Hlasování skončilo

  Čtenáři hlasovali do 18:04 neděle 12. června 2022. Anketa je uzavřena.

  • Trapas
   539
  • Tvl
   26
  • Super
   19
  • Cože
   19
  • Haha
   17
  • Sladký
   8