Čarodějky s hvězdnou Anne Hathaway: Pohřbí politická korektnost i dětské filmy?

Na vlně afroamerických hrdinů se za skřípání zubů konzervativních diváků postupně vezou nejen historické opusy, ale i snímky pro děti. Zářným důkazem je třeba remake snímku Čarodějky (The Witches) podle předlohy Roalda Dahla, s nímž v roce 1990 zabodoval Robert Zemeckis.

V příběhu podle spisovatele Roalda Dahla se tentokrát nevrátíme do norského Bergenu, ale do USA šedesátých let. V americké Alabamě žije osiřelý chlapec (Jahzir Bruno) se svou babičkou v podání Octavie Spencer. Blonďatý Jasen Fisher a jeho babička, kterou si zahrála švédská herečka Mai Zettergling, tak „doznali“ velmi výrazných změn.

Na první pohled okouzlující čarodějnice spřádají ďábelské plány a chlapec s babičkou se stanou jejich cílem. Utečou do přímořského letoviska, ale i tam je čarodějnice, které nesnášejí děti, najdou. Příslibem dobré zábavy má být nejen osoba režiséra, jenž si potrpí na opulentní vizuální zábavu, inovativní natáčecí postupy, ale i herecké umění Anne Hathaway, která ztvárnila hlavní čarodějnici. 

Ta už se stihla za remake omluvit. Stalo se tak poté, co se na film snesla vlna kritiky proto, že čarodějnice mají místo rukou a nohou ošklivé pahýly. 

Jenže co v roce 1990 tolik nevadilo a bylo součástí umělecké invence, je dnes problém na pováženou. A tak zatímco „ztmavnutí“ hlavních hrdinů je navýsost žádoucí a trendy, chybějící prsty na rukou a na nohou jsou problém.

Na sítích se začal šířit hashtag „Nejsem čarodějnice“.

„Jsem si plně vědoma toho, že se jedná o film a že jde o čarodějnice. Ale čarodějnice jsou v podstatě příšery. A já se bojím, že si děti neuvědomí, že ten film silně přehání Dahlův originál, a začnou se takových rozdílů v končetinách bát. Je to krok zpět v tom, čeho se snažíme dosáhnout, tedy aby hendikepovaní lidé oslavovali, kým jsou,“ napsala po premiéře snímku britská paralympijská plavkyně Amy Marren, která tím debatu o filmu rozpoutala.

„Je mi to líto. Nespojila jsem si rozdíly v končetinách s tou postavou, když mi ukázali, jak bude vypadat. Kdybych si to uvědomila, ujišťuji vás, že by se to nikdy nestalo. Jako někdo, kdo skutečně věří v inkluzivitu a opravdu nenávidí krutost, vám všem dlužím omluvu za způsobenou bolest,“ uvedla herečka, která okamžitě začala spolupracovat s neziskovou organizací Lucky Fin Project.

Jak je vidno, politická korektnost už prorostla i do dětských filmů, a tak se malí diváci „mají“ na co těšit. Dost možná se dočkají toho, že tvůrci raději nebudou točit nic anebo jen cenzurovanou agitku, kde bude pečlivě vyvážený poměr ras, pohlaví a dostatečně vysvětlených hendikepů...

Fotogalerie

Hodnocení článku

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 18:30 úterý 28. září 2021. Anketa je uzavřena.

  • 55
  • 6
  • 4
  • 4
  • 3
  • 1