Středa 15. ledna 2025, svátek má Alice
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

  • Zprávy
  • Celebrity
  • Jen pro muže
  • Sport
  • Video
  • Podcasty
  • Antiyoutuber
  • jít naiDNES.cz

    Režisérka Studny Kopáčová: Byla to největší hrůza, řemeslně zestárla. Hledáme téma duševního zdraví

    V roce 1968 vyjeli hasiči k požáru rodinného domu ve středočeských Vonoklasech. Tělo matky bylo tehdy nalezeno ohořelé v domě, tělo otce ve studni. Jejich třicetiletý syn přežil. Z případu vznikla jedna z nejslavnějších epizod českých televizí, díl Studna v tehdy oblíbeném seriálu Třicet případů majora Zemana, kdy „starej Brůna se sekyrou“ je dnes už legendární hororový obraz, jemuž se přisuzuje hláška „toho večera byl otec poněkud neklidný“, která tam dokonce takto ani nezazní. Díl Studna je kult, je to něco, co znají úplně všichni, i když to možná ani neviděli. Teď vzniká na motivy vraždy minisérie Studna s Davidem Švehlíkem, Filipem Červenkou a Johanou Matouškovou. Režisérkou je Tereza Kopáčová.

    Během představení jarního programu televize Nova a její streamovací služby Voyo musela samozřejmě dojít řeč i na očekávanou minisérii natočenou na motivy vraždy z roku 1968, která se stala součástí dokonce dvou generací českých a slovenských diváků.

    Díl Studna s hororovými prvky se v tehdejší československé televizi vysílal poprvé v roce 1978 a dodnes je to jediná epizoda, kterou si ze seriálu pamatujeme úplně všichni. Dokonce ne ani samotný děj, jelikož Studni se připisuje hláška, která tam ani nezazní, ale obraz kývajícího se Brůny se sekyrou v ruce zůstal divákům v mysli navždy a platí za obecné televizní trauma z dětství.

    Legendární díl Studna ze seriálu Třicet případů majora Zemana.

    Teď se kývající se Brůna, jenž se ve skutečnosti jmenoval Stanislav Jelínek, vrací a jsou na něj velká očekávání. Režisérka minisérie Studna Tereza Kopáčová však trochu nesouhlasně potřásla hlavou.

    „Já nemám radost z těch vysokých očekávání, to nikdy nevede k něčemu dobrému. Lepší je snížit očekávání a být případně příjemně překvapen,“ usmívá se.

    Režisérka Tereza Kopáčová

    „U Studny mě zaujalo to, co se ohledně ní popisuje, tedy to dětské trauma, ta dětská noční můra. Je totiž zajímavé se na Studnu podívat z odstupu a zjistit, jak se ten příběh skutečně odehrál. A taky zjistit, jestli v tom najdeme nějaké aktuální téma,“ popisuje.

    A našlo se?

    „Vyprávíme reálný příběh a navíc ho vyprávíme v rámci skoro až ságy, protože začínáme s celým příběhem od mladého věku rodičů a rámujeme příběh syna, který to přežil, jenž je pro nás hlavní postava. Sledujeme, jak se s tím srovnal. Nejen, že má za sebou obří trauma z rodinné tragédie, ale měl velmi pohnuté dětství. A v tomto hledáme témata duševního zdraví, jak se vyrovnat se složitými situacemi a jak se to dalo udělat v tehdejší době, což bylo mnohem složitější. Dnes můžete zajít za lékařem, který vám duši pomůže léčit, tenkrát to bylo sporné. Snažíme se studovat psychologické vazby, které k takovéto tragédii můžou vést, což znamená, že hledáme způsob, jak rozpoznat varovná znamení a jak se vyhnout špatným koncům,“ říká Kopáčová.

    Hlavní hvězdou seriálu bude David Švehlík v roli děsivého otce a Kopáčová říká, že obsadit zrovna jeho byl její nápad na první dobrou a po přečtení námětu měla za to, že tuto roli může hrát jedině Švehlík mladší.

    Náhled minisérie Studna s Davidem Švehlíkem

    „Jelikož jemu máme šanci uvěřit toho pohledného mladíka, kterého hraje ve třicátých letech, i toho šíleného důchodce, jehož v šedesátých letech posedli démoni. Věděla jsem, že to zvládne fyzicky i herecky,“ pochvaluje si režisérka.

    Jak sama Kopáčová vzpomíná na to, kdy viděla Studnu majora Zemana poprvé?

    „Byla to největší hrůza, kterou jsem kdy viděla. Pak jsem ji viděla znovu za nějaký dlouhý čas a bylo pro mě překvapením, že je to vlastně srandovní z dnešního řemeslného hlediska,“ dodává závěrem.

    Fotogalerie