Tereza Brodská: Maminku jsem nechala očkovat, ale už bohužel neví o světě

19. ledna 2021
Jana Brejchová ve středu oslaví 81. narozeniny. Kvůli současné situaci a vládním opatřením oslavy proběhnou bez rodiny, bez dárků, jen se zaměstnanci pečovatelského domu. „Jediné, co jsem pro mámu mohla udělat, byla vakcína. Už čeká na druhou dávku,“ povzdechla si dcera Tereza Brodská a zkritizovala popírače covidu.

Jana Brejchová žije v LDN – Centru následné péče FN v Motole. Před sedmi lety zkolabovala a skončila upoutaná na nemocniční lůžko. Nemohoucí herečka se od té doby stýká jen s nejužším okruhem osob a jiné návštěvy nepřijímá. Okolní svět téměř nevnímá.

Hrozba nákazy koronavirem a s ní spojené vládní restrikce ji odřízly od všech jejích blízkých. Při myšlence, že nemůže maminku ani navštívit, je herečka Tereza Brodská velmi smutná. Sice si uvědomuje, že jsou teď nějaká vládní nařízení kvůli koronaviru, ale i tak by byla ráda milovanému rodiči nablízku.

„Snažím se to brát pragmaticky, jsem realista. Vím, jak to je a že s tím nic neudělám. A vím, že v tom nejsem sama. Jen mě mrzí, že nemůžeme mamince ani popřát,“ rozpovídala se herečka pro Expres.

Pro její zdraví ale dělá vše aspoň na dálku, jak se dá. Proto také souhlasila s očkováním proti covidu-19.

„Maminka už se nemůže sama rozhodovat, musela jsem to za ni rozhodnout já sama s paní primářkou. Už má za sebou první dávku a čeká na druhou,“ povídala dál Tereza.

Už se smířila s tím, že si s maminkou nikdy nepopovídá, nikdy se spolu nezasmějí, že už ji nikdy nevezme láskyplně za ruku a neřekne jí, že ji má ráda.

Cigaretka a úsměv, to bývala Jana ve společnosti.

„Maminka je ležák, vlastně pořád leží a jen kouká. Už nevnímá okolní svět. Má neurologický nález na mozku a na to žádné léky neexistují. Nikdy se to nezlepší, už se to může jen zhoršit. Je hrozné vidět takto maminku, ale pořád si říkám, že tolik lidí je na světě nemocných, že není jediná. Musíme to tak brát, že je to život,“ nechala nahlédnout do rodinného soukromí.

Nechá se také očkovat

Sama je rozhodně pro očkování, až bude moci, nechá se očkovat.

Tereza si o vakcíně zjišťovala podrobné informace.

„Nikomu nechci vnucovat svůj názor, respektuji i ty, kteří se nechtějí nechat očkovat. Ale jelikož se pohybuji dlouhou dobu v lékařském prostředí, bavila jsem se o té vakcíně s velkými kapacitami, odborníky, opravdu jsem to velmi podrobně studovala, rozhodně se nechám očkovat. Ta vakcína nemá žádné jiné vedlejší účinky než jiné vakcíny. U této se jen zkrátila administrativa, proto je tak rychle hotová, jinak by to byl velmi zdlouhavý proces jako u dalších vakcín,“ dodala Tereza.

Herečka nechápe, jak někdo může být tak nezodpovědný a nedodržovat nařízená opatření, byť to může být omezující, ale sama to považuje za nutné, abychom konečně s koronavirem zatočili a přestal se šířit dál.

Tereza Brodská teď hodně uklízí a čte.

„I nás ve Slunečné neustále kontrolují, testují, to je správně. Nosíme roušky, jak jen to jde, ruce máme sedřené od dezinfekčních gelů. Ale děláme to, protože to není jen pro nás, ale pro všechny kolem nás, pro rodinu a blízké. Já sama chodím jen na natáčení, do obchodu a hned domů. Ale že si někdo pořádá ilegální párty jen pro svou zábavu a ohrožuje tím další, to mě vážně štve,“ uzavřela vyprávění usměvavá herečka. 

Sama se nemůže dočkat, až se začne rozvolňovat a bude moci jít s kamarádkami na víno a dobré jídlo, ale přísné restrikce dodržuje a byla by ráda, aby to tak viděli i ostatní lidé, že je to důležité.

Fotogalerie

Hodnocení článku

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 12:21 středa 19. května 2021. Anketa je uzavřena.

  • 116
  • 38
  • 29
  • 19
  • 19
  • 14
Komentáře