jít naiDNES.cz

Chcete potěšit dítě v břiše? Pusťte mu Mozarta nebo Queeny. Bacha ale na Adele!

Chcete potěšit své dítě během těhotenství? Pusťte mu Queeny, Mozarta nebo Bacha. Bacha ale na Adele a Shakiru! | foto: Profimedia.cz

Jste těhotná a máte chuť poslechnout si pop nebo rock? Pak pozor! Nemuselo by se to zamlouvat vašim dětem v břiše! Vědci odhalili zajímavé hudební chutě dětí v děloze, když třem stovkám plodů pouštěli různé žánry. Ukázalo se, že děti nejvíce reagovaly na vážnou hudbu a naopak takovou Adele nemohly vystát!

Vědci „uspořádali“ prenatální koncert patnácti skladeb pro tři sta nenarozených dětí mezi 18. až 38. týdnem vývoje a zkoumali pohyby úst a jazyka, což jsou pohyby, které jsou v druhém a třetím trimestru bez vnějšího stimulu naprosto neobvyklé. Každá z patnácti skladeb přitom spadala buď do klasického, tradičního, nebo pop-rockového hudebního žánru.

A výsledek? 84 procent dětí reagovalo na klasiku, 79 procent na lidovky a jen 59 procent na pop a rock. Například 91 procent dětí bylo nadšených z Malé noční hudby od Mozarta a podobný úspěch vědci zaznamenali i u prenatálního poslechu kultovní skladby Bohemian Rhapsody od kapely Queen. Melancholické tóny Adele zůstaly víceméně bez povšimnutí a skvěle si nevedla ani Shakira.

Proč vědci zaznamenali nejvíce ohlasů na vážnou hudbu se každopádně neví, ale doktorka Marisa López-Teijón, ředitelka Institutu Marqués, věří, že by to mohlo souviset s tím, jak vážná hudba přetrvává napříč stoletími, lidově říkáme, že se jedná o „nesmrtelnou“ hudbu.

Reakce dětí na skladby různých žánrů.

Reakce dětí na skladby různých žánrů.

Výsledky byly představeny nedávno v Barceloně a věří se, že by mohly být užitečné například pro lepší vývoj dětí v inkubátorech nebo pro zvýšení úspěšnosti umělého oplodnění až o pět procent.

Fotogalerie

Ohodnoťte článek
Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 12:00 neděle 14. října 2018. Anketa je uzavřena.

 • Haha
  6
 • Trapas
  6
 • Super
  4
 • Tvl
  4
 • Cože
  3
 • Sladký
  3
Komentáře