Neděle 26. ledna 2020, svátek má Zora
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • jít naiDNES.cz

  Klusová promluvila o fackách a my ji chceme konečně pochválit za dospělý názor

  Není žádným tajemstvím, že když něco Tamara Klusová (31) řekne, často to vzbudí bouřlivé reakce. Manželka známého zpěváka se často nechává unést emocemi a dojmy a nadělá víc škody než užitku. Tentokrát se rozpovídala o výchově dětí a fyzických trestech a mile překvapila svým názorem i tím, jak snaží vést své potomky.

  „Po mém včerejším příspěvku ve Stories o rozhovoru profesora Klimeše na téma fyzických trestů se zaplavil můj inbox stovkami zpráv. Zhruba 70 procent z nich byly zprávy odsuzující jeho výroky, potažmo fyzické tresty pro děti,“ napsala na svůj Instagram Tamara Klusová, která předem anoncovala, že je jí jasné, že si tím naběhne a „bulvární média to otočí proti ní“. 

  „Zbylých 30 procent bylo o tom, že fackování a dávání dětem přes p... je absolutně v pořádku a že je každé rány, která padne vedle, veliká škoda. A že když tito lidé byli dětmi, taky to unesli, že přece své ratolesti nenechají, aby jim skákaly po hlavě,“ doplnila manželka známého zpěváka.

  „Chtěla bych napsat o tom, jak toto téma vnímám já. Jsem dcerou dvou lidí, kteří nás vychovávali s láskou a trpělivostí. Já sama jsem nikdy od svojí mámy a táty facku ani jiný fyzicky trest nedostala,“ zdůraznila Tamara s tím, že to samé praktikuje u svých tří potomků.

  „Když naše děti udělají něco špatně, důrazně k nim promlouváme místo toho, abychom s Tomem naši důvěru, kterou k nám chovají, poničili tím, že nad nimi zvítězíme fackou. Srozumitelně a s velikou váhou a důrazností a zvýšeným hlasem (ne řevem) jim vysvětlíme, proč je to špatně a co všechno se jim může stát, když našich rad nebudou dbát,“ vysvětlila Klusová s tím, že se s manželem a dětmi snaží o vzájemné porozumění. Upřímně jim pak také sdělují, jaké chyby v životě udělali oni sami a jak se z nich poučili.

  „Našim dětem naprosto stačí změna atmosféry a nálady z našich slov a výrazů. Koukáme jim přísně do očí a oni dobře vědí, že došly za pomyslnou hranu toho, kam až smí zajít. Učíme je sebereflexi a umění se omluvit. A snažíme se jim jít vlastním příkladem,“ radí.

  „Když jsme unavení a třeba vynervovaní z čehokoliv a chováme se k nim podrážděně, dokážeme jim to vysvětlit a říct: Promiň, Josko, že jsem na tebe zakřičela kvůli takové hlouposti. Ty ale prosím pochop, že když například odcházíme všichni z domu k doktorovi, kde máme být včas, potřebuju tvoji spolupráci,“ nechala se slyšet Klusová, která příjemně překvapila tím, že má na výchovu docela zdravý a dospělý názor.

  Přístup, který s manželem zvolili, už prý nese své plody a rozhodně nejsou trpké nebo kyselé. „Světě, div se, když Joska nemá svůj den a prudí bez důvodu, je schopná říct: Mami, promiň, já nechtěla být drzá a jdu si to uklidit,“ mne si ruce Klusová.

  „Podle nás je nejlepší výchovou jít příkladem,“ uzavřela svůj příspěvek na téma výchova a zákaz fyzických trestů, o nichž hovořil Jeroným Klimeš v rozhovoru pro Český rozhlas. Tělesný trest má prý pro dítě aktivační funkci. 

  „Máte letargické dítě, kterému něco řeknete jednou, pětkrát, padesátkrát. Ale v tom okamžiku, když dostane na zadek, začne se hýbat. Když se to stane jednou za půl roku, za rok, a pak na syna houknu, že jdeme dělat úkoly, tak ví, že to může dojít do tělesného trestu. Ale nepoužívá se to denně,“ míní psycholog.

  „Nikdo z nás není dokonalý vychovatel. Ale plošný politický a právní zákaz problém nevyřeší, společnost nevzdělá. Rodiče se nevzdělají v jiných způsobech výchovy, ale dostaneme mnohem větší problém než bití dětí, a to je rezignování na výchovu,“ varuje Jeroným Klimeš.

  Fotogalerie

  Premium

  Do dvou let se ukáže neudržitelnost elektroaut, říká bývalý šéf Škoda Auto

  Vadili jsme hlavně značce Volkswagen, když jsme postavili Octavii proti Golfu, říká v rozhovoru pro LN Vratislav...

  Premium

  Parkování zadarmo díky fíglu. Stačí si připlatit za vlastní espézetku

  Češi parkující v centru Prahy na takzvaných modrých zónách zkoušejí fígl, jak nezaplatit za parkovné svého auta ani...

  Premium

  Proč vyhraje vodík. Vynálezce Tůma má o budoucnosti automobilů jasno

  Už před dvaceti lety se projel vodíkovým autem, kterým chtějí Japonci na letošní olympiádě v Tokiu propagovat...

  Komentáře

  Mohlo by vás zajímat

  Vezmeme vás na titulní stranu
  Neděle 26. ledna 2020, svátek má Zora
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • jít naiDNES.cz