„Po mém včerejším příspěvku ve Stories o rozhovoru profesora Klimeše na téma fyzických trestů se zaplavil můj inbox stovkami zpráv. Zhruba 70 procent z nich byly zprávy odsuzující jeho výroky, potažmo fyzické tresty pro děti,“ napsala na svůj Instagram Tamara Klusová, která předem anoncovala, že je jí jasné, že si tím naběhne a „bulvární média to otočí proti ní“.
„Zbylých 30 procent bylo o tom, že fackování a dávání dětem přes p... je absolutně v pořádku a že je každé rány, která padne vedle, veliká škoda. A že když tito lidé byli dětmi, taky to unesli, že přece své ratolesti nenechají, aby jim skákaly po hlavě,“ doplnila manželka známého zpěváka.
„Chtěla bych napsat o tom, jak toto téma vnímám já. Jsem dcerou dvou lidí, kteří nás vychovávali s láskou a trpělivostí. Já sama jsem nikdy od svojí mámy a táty facku ani jiný fyzicky trest nedostala,“ zdůraznila Tamara s tím, že to samé praktikuje u svých tří potomků.
„Když naše děti udělají něco špatně, důrazně k nim promlouváme místo toho, abychom s Tomem naši důvěru, kterou k nám chovají, poničili tím, že nad nimi zvítězíme fackou. Srozumitelně a s velikou váhou a důrazností a zvýšeným hlasem (ne řevem) jim vysvětlíme, proč je to špatně a co všechno se jim může stát, když našich rad nebudou dbát,“ vysvětlila Klusová s tím, že se s manželem a dětmi snaží o vzájemné porozumění. Upřímně jim pak také sdělují, jaké chyby v životě udělali oni sami a jak se z nich poučili.
„Našim dětem naprosto stačí změna atmosféry a nálady z našich slov a výrazů. Koukáme jim přísně do očí a oni dobře vědí, že došly za pomyslnou hranu toho, kam až smí zajít. Učíme je sebereflexi a umění se omluvit. A snažíme se jim jít vlastním příkladem,“ radí.
„Když jsme unavení a třeba vynervovaní z čehokoliv a chováme se k nim podrážděně, dokážeme jim to vysvětlit a říct: Promiň, Josko, že jsem na tebe zakřičela kvůli takové hlouposti. Ty ale prosím pochop, že když například odcházíme všichni z domu k doktorovi, kde máme být včas, potřebuju tvoji spolupráci,“ nechala se slyšet Klusová, která příjemně překvapila tím, že má na výchovu docela zdravý a dospělý názor.
Přístup, který s manželem zvolili, už prý nese své plody a rozhodně nejsou trpké nebo kyselé. „Světě, div se, když Joska nemá svůj den a prudí bez důvodu, je schopná říct: Mami, promiň, já nechtěla být drzá a jdu si to uklidit,“ mne si ruce Klusová.
„Podle nás je nejlepší výchovou jít příkladem,“ uzavřela svůj příspěvek na téma výchova a zákaz fyzických trestů, o nichž hovořil Jeroným Klimeš v rozhovoru pro Český rozhlas. Tělesný trest má prý pro dítě aktivační funkci.
„Máte letargické dítě, kterému něco řeknete jednou, pětkrát, padesátkrát. Ale v tom okamžiku, když dostane na zadek, začne se hýbat. Když se to stane jednou za půl roku, za rok, a pak na syna houknu, že jdeme dělat úkoly, tak ví, že to může dojít do tělesného trestu. Ale nepoužívá se to denně,“ míní psycholog.
„Nikdo z nás není dokonalý vychovatel. Ale plošný politický a právní zákaz problém nevyřeší, společnost nevzdělá. Rodiče se nevzdělají v jiných způsobech výchovy, ale dostaneme mnohem větší problém než bití dětí, a to je rezignování na výchovu,“ varuje Jeroným Klimeš.
Fotogalerie |