Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav

  • Zprávy
  • Celebrity
  • Jen pro muže
  • Sport
  • Video
  • Podcasty
  • Antiyoutuber
  • jít naiDNES.cz

    Takhle už nikdy nenalítnete švindlům z Tinderu! Odhalili jsme nejčastější praktiky scammerů

    Sňatkový podvodník se ukrýval před zákony v Praze. | foto: Netflix

    Mezi vůbec nejzákladnější red flags patří, když vám někdo polámanou angličtinou napíše, že je z voják z USA, hned první den vám odpřisáhne, jak vás miluje, naneštěstí se mu někde něco porouchá, a tak potřebuje rychle poslat peníze na účet. Navštívil by vás rád, ale teď zrovna nemůže a videohovor odmítá, protože má rozbitou kameru. Jenže pak tu jsou ještě důvtipnější scammeři, které je mnohem těžší odhalit. Třeba takoví jako Simon Leviev z dokumentu Podvodník z Tinderu. Jak na ně? Máme jasný návod.

    Přehnaný luxus a dokonalá vizáž

    Scammer většinou vypadá až moc dokonale, na první pohled se obklopuje okázalým luxusem a vzhledem připomíná spíše modela. Proč by byl ale někdo takový na seznamce? 

    Bohatí a úspěšní lidé nebudou na obyčejných levných seznamkách, raději se registrují na placených stránkách, na nichž mohou poznávat lidi ze svých kruhů. Také nebudou mít přehnanou touhu se svým majetkem vytahovat a lákat tak potenciální zlatokopky.

    Kdyby byl třeba Simon Leviev z dokumentu na Netflixu skutečným synem diamantového krále, zcela jistě by neměl o ženy nouzi. A pokud by chtěl randit, už kvůli rodinné pověsti by se zaregistroval na soukromou seznamku, která by mu nabídla i dostatečnou anonymitu.

    Pojď si psát, jsem online

    Scammeři tráví čas neustále online, zaměstnaný člověk mívá jasný rytmus, kdy chodí spát, kdy do práce a kdy vykonává běžné činnosti. Scammeři bývají online téměř neustále, jindy mají ale až několikadenní prodlevy v odpovídání.

    Jejich společným znamením je to, že se vás snaží co nejdříve dostat ze stránky, na níž jste se seznámili, žádají vás o WhatsApp, aby získali vaše telefonní číslo a mohli s vámi komunikovat ve dne v noci. Hlavně se tak snaží i vyhnout blokování na stránkách, na kterých si hledají oběti. Ty by je totiž mohly nahlásit.

    Pošli fotky, miláčku

    Nebavte se jen o sexu, nenaslouchejte jeho romantickým slůvkům. Pokud jste pro něj od začátku bejby a zlatíčko, dejte si odstup. Bavte se o tématech běžného života, ta mohou být pro scammery unavující.

    Některým jde o to, abyste se do nich co nejdříve zamilovala a poslala jim peníze, jiní se vás mohou pokusit vydírat tím, že zveřejní vaše nahé fotky a erotické zprávy. Ty tedy nikdy neposílejte.

    Jak nepodlehnout?

    Nesdělujte nikomu svoje údaje ke kartě, účtu, neposílejte nikomu fotku své občanky, pasu ani mu nepůjčujte nebo nedarujte peníze, dokud si nejste jistí tím, že je to váš partner, jehož zná celá rodina a se kterým jste několik měsíců v pevném vztahu. Najdou se sice i chytráci, kteří okradou svoje partnerky, takových je však minimum.

    Poraďte se o něm s okolím. Můžete se zeptat psychologa, terapeuta, přátel, kolegů nebo rodiny. Když se zamilujeme, nevidíme a neslyšíme. Zpravidla pak přehlížíme varovné signály, měli bychom tedy naslouchat okolí, pokud nás varuje, že tady něco nehraje. Pokud víte, že byste se nějakou informaci o vašem milém styděli svému okolí prozradit, berte to jako varovný signál.

    O daném člověku si hledejte informace, vždy žádejte osobní schůzku. Snažte se co nejrychleji poznat jeho přátele a rodinu a sledujte, jak se v jejich přítomnosti chová. Pozorujte, jakým způsobem reaguje daný člověk na stres. I když vám slibuje, že jste jeho jediná, vždy kontrolujte, zda není na seznamce aktivní i dále poté, co slíbil věčnou věrnost vám...

    Fotogalerie

    Ohodnoťte článek
    Hlasování skončilo

    Čtenáři hlasovali do 15:31 pátek 17. června 2022. Anketa je uzavřena.

    • Haha
      17
    • Super
      7
    • Sladký
      4
    • Tvl
      2
    • Cože
      1
    • Trapas
      1