Pondělí 26. července 2021, svátek má Anna
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • Speed
 • jít naiDNES.cz

  Moderátorka dnešní debaty Witowská: Dokázala rozhodit Babiše, na její výkon budou čekat všichni

  Ve čtvrtek 25. ledna nás čeká asi nejsledovanější politická debata roku. Před kamerami České televize se v názorovém souboji utkají prezidentští kandidáti Jiří Drahoš a současná hlava státu Miloš Zeman. Ostře sledovaný duel odmítl moderovat zkušený Václav Moravec, který podle svých slov nechce být hromosvodem Zemanovy kritiky ČT. Debatu tak bude vést pohledná moderátorka Světlana Witowská, před kterou tak leží velká šance.

  Světlana Witowská je původně vystudovaná právnička. Jak se tedy stala z právničky moderátorka?

  „Ještě na studiích jsem chtěla pomoct sestře mého tehdejšího přítele. Ona byla soudkyně a ministr spravedlnosti Novák ji tehdy odvolal. Přišlo mi to hrozně nespravedlivé. Shodou okolností v té době v Mladé frontě hledali elévku na soudnictví. Tak jsem si řekla, že se to třeba povede a já napíšu o té soudkyni. Do novin mě vzali, ale článek o ní jsem nikdy nenapsala,“ vzpomíná Witowská.

  Z agentury ČTK přešla v roce 1996 do České televize. Tam se seznámila se svým prvním manželem Robertem Zárubou. V roce 1999 se za slavného hokejového komentátora provdala, po necelých deseti letech se však nechala rozvést. Podle jejích slov si představovala společný život jinak. Z manželství se Zárubou má syna Viktora.

  V roce 2005 přijala nabídku soukromé televize Prima, kde moderovala hlavní zpravodajskou relaci. O pět let později se vrátila zpět na obrazovky České televize, kde dnes uvádí pořad Interview ČT24. V tomto pořadu zaujala v květnu 2017, kdy během vládní krize „grilovala“ ve studiu nynějšího předsedu vlády Andreje Babiše. Šéf hnutí ANO byl tehdy z jejích dotazů velmi rozladěn.

  Světlana se může chlubit štíhlou postavou.

  Světlana se může chlubit štíhlou postavou.

  Světlana Witowská přitahuje pozornost i díky své kráse, od fanoušků dostává i ve svých 45 letech obdivné dopisy. „Samozřejmě mi to lichotí, akorát si nedovedu představit, že já bych sedla a napsala někomu v televizi, že je hrozně hezký a že bych se s ním chtěla sejít,“ podivuje se. Svoji štíhlou postavu udržuje Světlana pravidelným cvičením v posilovně, žádné diety však nedrží, nedá dopustit na tradiční českou kuchyni. V rozhovoru z roku 2008 se dokonce přiznala, že vyzkoušela drogy, konkrétně marihuanu a hašiš.

  Volná však pohledná moderátorka v současné době není. Od roku 2010 je podruhé vdaná za bankéře Petra Witowského, se kterým má syna Filipa.

  Witowská bude řídit dva kohouty a celý kurník k tomu

  Tolik k té osobní stránce, a co ta profesní? Před Witowskou leží velký koláč, z něhož si musí ukousnout a neudávit se soustem. Veškeré poslední důležité debaty dopadly sice ne úplně špatně, ale ani se nedá říct, že by byly výstavní.

  Na Nově se jen samotnému Zemanovi postavil Rey Koranteng, to stejné se dělo na TV Barrandov, čili o nějaké diskusi nemohla být řeč. První pořádnou show tak diváci viděli v úterý na FTV Prima a způsob pojetí prošel zejména na sociálních sítích kritikou.

  Diskusi byly přítomny i oba tábory podporovatelů, což zejména Jiřímu Drahošovi nedělalo dobře. Pořvávání a vyrušování z publika ho znervózňovalo, zatímco Zeman s ním dokázal – zejména z pozice zkušeného politika – komunikovat, v čemž má výhodu. Je pro Drahoše tedy důležité, aby se tím nenechal rozhodit a bral tyto diskuse spíše jako show, jejichž koncept se zrodil zejména v USA.

  Tam je běžně zvykem, že prezidentské debaty jsou vysoce útočné, skákání do řeči a napadání protivníka je naprosto běžné, ta „slušnost“, která se nyní skloňuje na každém rohu, tu nemá místo.

  A je k tomu naprosto zásadní důvod.

  Lidé vždy stojí o silnější osobnost, do jejíž rukou svěří moc, tedy kradení slova a výpady proti soupeři nejsou ničím jiným než roztahováním pavího ocasu. Nemusí vám to být příjemné, ale soupeř musí ukázat, že se nelekne, že si svoje slovo vzít nenechá, že jej nerozhodí urážka a že si dokáže poradit s neukázněným davem.

  Od toho je tu pak moderátor, který musí dohlížet na to, aby dostali oba kandidáti stejný prostor, aby oba měli dost místa obhájit své myšlenky a vznést své argumenty. To se podle kritiků Karlu Voříškovi moc nepovedlo a nedokázal usměrnit zejména publikum. Světlana bude v ještě těžší roli. Na Českou televizi se poslední dobou snáší kritika za neobjektivitu vůči Zemanovi, její vystoupení tak bude sledováno ostře.

  Witowská si udělala jméno v Interview ČT24, kde vede debatu se zajímavými hosty, ale i když se zaobírají vážnými tématy, pořád se – oproti prezidentské debatě – jedná o takový „pokec nad šálkem kávy“. Pro ni samotnou to ale může být velká šance ukázat, že se může stát jednou z výrazných politických moderátorek veřejnoprávní stanice, čímž by rozhodně obohatila stávající tradiční složení již zavedených tváří, které během jakýchkoliv voleb vídáme pravidelně.

  Lidsky jí ale dnešní premiérové vystoupení před tolika diváky, kteří nejen na ni budou čekat u obrazovek, rozhodně nezávidíme, tréma musí být enormní. Skoro se dá říct, že napjatě čekáme spíše na její výkon než na to, co nám oba kandidáti předvedou, jelikož jejich názory už známe.

  Samozřejmě že vás nakonec o zhodnocení poslední prezidentské debaty, která se bude vysílat dnes večer na České televizi, neochudíme.

  Fotogalerie

  O čem sní tvůj e-mail?

  Šéfredaktor pro tebe každý čtvrtek vybere ty největší pecky a kauzy, které ti nesmí uniknout

  Ohodnoťte článek
  Hlasování skončilo

  Čtenáři hlasovali do 23:30 čtvrtek 24. května 2018. Anketa je uzavřena.

  • Super
   80
  • Trapas
   38
  • Haha
   17
  • Tvl
   9
  • Cože
   6
  • Sladký
   6

  KOMENTÁŘ: Cesta do elektromobilního pekla. Auta přináší víc problémů než výhod

  Premium Nová doba elektromobilní nás vrátí o půlstoletí zpátky: auto bude luxus, mobilita taky a draze to zaplatíme všichni. I...

  Mlčeti zlato. Profesionální vyjednavač vysvětluje, jak jednat s dětmi či šéfem

  Premium Každý člověk vyjednává v průměru pětkrát za den. Doma s partnerem, s dětmi, v práci se šéfem, s podřízenými. Radim...

  Český vlk z Wall Street jde k soudu. Hlavní roli v kauze Via Chem má miliardář Sisák

  Premium Schyluje se k dlouho očekávané soudní bitvě, v níž je hlavní postavou známý český finančník a miliardář Petr Sisák...

  Komentáře

  Mohlo by vás zajímat

  Vezmeme vás na titulní stranu
  Pondělí 26. července 2021, svátek má Anna
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • Speed
 • jít naiDNES.cz