SuperStar ztrácí smysl: Hotoví zpěváci se tam chodí proslavit!

Vítězka Tereza se hudbě věnuje od dětství a Eliška také. Karmen sice vystupuje před publikem, profesionální péče jí zatím chybí. | foto: YoutubeOcko.tv

Letošní SuperStar je za námi a vítězka je vskutku paní zpěvačka, o tom není žádný pochyb. Jenže už to není ta stará SuperStar, kam přijde vyděšená Aneta Langerová, zpívá pro maminku, nebo Vlasta Horváth, kterému skromnost kouká z očí, a divák tedy sleduje přerod vystrašeného soutěžícího ve zpěváka, který začíná chytat vítr do plachet. Ze soutěže se postupem času stal souboj poloprofesionálních zpěváků, kteří se účastí akorát zviditelní.

Nejeden porotce SuperStar se nechal slyšet, že si letošní ročník troufá posoudit jako doposud nejsilnější, co jsme od roku 2004 mohli vidět. Není ale divák podvědomě nastavený na hvězdnou pěchotu, ve které se postupně začnou rýsovat ti lepší a z nich soutěž nakonec vytesá „opracovaný kámen“, a divák žasne nad tím skokem a talentem?

Tak právě toho už se letos divák nedočkal. Soutěž se stala odrazovým můstkem pro téměř nebo zcela hotové zpěváky a vítězka Tereza Mašková (22) je toho zářným příkladem. Ne každý možná ví a v soutěži o tom nepadlo slovo, že Tereza má za sebou šestiletou konzervatoř, takže v podstatě už je dávno profesionální zpěvačkou.

Určitě mě někdo vedl, mám pěvecké vedení a také mám šest let konzervatoř, takže tam jsem se učila všechno. Doteď se učím, ale ano, techniku používám,“ odpověděla Tereza na otázku, zda je talent od přírody, nebo ji někdo vyškolil. Není to práce na rok, ale je to práce na dlouhou trať a člověk si to musí osvojit. Zpívám od šesti let, kdy jsem začínala ve sborech, potom ZUŠ, potom konzervatoř a teď jsem tady,“ pokračovala nová vítězka SuperStar.

Nápodobně je na tom i Eliška Rusková (15). Ta se sice hudbě věnuje o něco kratší dobu, neboť se svými 15 roky se stala nejmladší soutěžící, ale i tam má na kontě slušnou řádku zkušeností. „Já zpívám asi od devíti, takže šest let. Věnovat jsem se tomu začala od desíti, takže je to už pět let něco, co dělám pořád,“ komentovala to talentovaná Eliška a také zmínila, že už se jí rýsuje i nabídka spolupráce.

Vedle takto vyškolených hlasů se samozřejmě snadno ztratí talenty, které ke zpěvu nikdo nevedl. To byl trochu případ Karmen, která skončila jako třetí. Nechodila jsem nikdy na SuperStar zpěv, ale začala jsem zpívat před lidmi v patnácti až šestnácti a od té doby jsem nenavštívila hlasového pedagoga. Určitě na to ale přijde, neboť i já si chci osvojit techniku,“ řekla naopak Karmen Pál-Baláž, a ačkoliv neměla nikdy vedení od profesionála, dokázala se probojovat až do „svaté trojice“ nejlepších zpěvaček. Někteří fanoušci Karmen na sociálních sítích vyjadřují podporu a právě ji považují za největší talent, zvláště pak díky jejímu chraplavému silnému hlasu.

Je určitě dobře, že se lidé stále víc věnují tomu, co mají rádi, a na závěr mají možnost prorazit soutěží. Ta už ale dávno není o silných příbězích, lidech, kteří se vynoří ze zapadlé vesnice a po jejich výkonu padají porotcům brady. Daleko víc se z toho stala řadová pěvecká soutěž školených hlasů, zpěváků, kde jsou příběhy a emoce upozaděny a jde jen o to, jak se zviditelnit.

Třeba se ale v budoucnu dočkáme soutěže ryzích amatérů, ze kterých se znovu vynoří česká Susan Boyle a konstrukce sálu se otřese v základech.

Ohodnoťte článek
Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 15:40 9. října 2018. Anketa je uzavřena.

 • Trapas
  58
 • Super
  44
 • Tvl
  15
 • Haha
  11
 • Cože
  10
 • Sladký
  9
Komentáře

Mohlo by vás zajímat