Středa 15. července 2020, svátek má Jindřich
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • jít naiDNES.cz

  Rozhovor s režisérem SuperStar: Měli jsme tři varianty finále, nezažil jsem náročnější projekt

  Pepe Majeský toho má za sebou jako režisér opravdu hodně, takový stres ještě ale podle svých slov nezažil. Ještě několik dní před samotnými živými přenosy SuperStar netušil, zda se vůbec nějaké přenosy uskuteční. Navíc nebylo jisté, zda se produkci podaří do Prahy dostat všechny účastníky show. Za jakých podmínek vznikaly letošní přímé přenosy SuperStar, jaké varianty přicházely v úvahu?

  Rozhovor proběhl dva dny předtím, než Monika Bagárová porodila dceru Rumiu (dnes, ve středu 27. května), pozn. red.

  Máte za sebou první díl finále letošního ročníku SuperStar. Slyšel jsem, že ještě několik dní před startem to vypadalo, že se finále neuskuteční. Je to tak?

  Nebylo to několik dní před startem. I když, jak se to vezme. My jsme do poslední chvíle nevěděli, jestli budeme moct dělat živé přenosy, jestli to česká a slovenská vláda, s ohledem na hygienická a všechna možná bezpečnostní opatření, povolí zorganizovat. Pracovali jsme s různými variantami. Jedna z nich byla, že to nebudeme moct odvysílat ze studia. Nakonec se to naštěstí vyvrbilo tak, že jsme do studia mohli. Tak jsme vyrobili scénu a udělali vše pro to, abychom mohli vysílat.

  Pokud by se finále nemohlo uskutečnit ze studia, byla nějaká varianta, jak soutěž dokončit?

  Pracovali jsme se třemi variantami. První byla studiová, která se nám vydařila, další variantou bylo finále uskutečnit v jiných prostorách, kde bychom nemuseli stavět dekoraci, LEDky a tak dále. Tam jsem uvažoval nad klubem Epic, kde jsme točili poslední díl Supervýběru. Třetí možností bylo to celé natočit z domova, jak to udělali Američané, a to za pomoci moderních technologií.

  Co by to obnášelo? Jaká by hlavně byla kvalita? Protože teď ty přenosy z domácností soutěžících nebyly v nejlepší kvalitě.

  Nyní jsme využívali klasickou technologii, jako je Skype a podobné programy, které jsou méně kvalitní. Navíc každá ta domácnost má jinou kvalitu připojení. Naše varianta by musela být technicky zabezpečená úplně jinak, profesionálně. U každého soutěžícího a porotce by muselo být kvalitní vybavení. Teď jsme během přenosů od rodičů věděli, že mohou nastat nějaké problémy, ale za mě to dopadlo perfektně. Mělo to emoce.

  Kolik bylo původně naplánováno finálových večerů?

  To je otázka na televizi. Od začátku jsem měl zadáno šestnáct epizod, které jsem nějakým způsobem dodal. Samozřejmě že tam byly s ohledem na koronavirus různé krizové varianty. Na to vám ale odpoví nejlépe někdo z televize.

  Mně přijde, že se díly ze záznamů protahovaly, aby finálových kol bylo co nejméně. Je to tak?

  My jsme Supervýběr dotočili den předtím, než to vše vypuklo. Dva dny nato se zavřely hranice, bylo to opravdu těsné, takže jsme netušili, jak to bude. Dotočili jsme to na poslední chvíli a netušili jsme, jestli nějaké přenosy budeme vůbec točit. Počítal jsem i s variantou, že udělám víc dílů. Vše se řešilo operativně.

  Režisér SuperStar Pepe Majeský s hvězdnou porotou.

  Režisér SuperStar Pepe Majeský s hvězdnou porotou

  Zažil jste za svou kariéru náročnější realizaci projektu?

  Asi ne. Asi jsme nikdo z nás nezažili takové časy. Největší problém byl, že se situace měnila ze dne na den. Do minulého týdne se vše ještě měnilo. Bylo to jedno z nejtěžších natáčení a i stříhání v mé kariéře. Nesmíme zapomenout, že jsme česko-slovenský projekt. Takže jsme museli situaci koordinovat i s ohledem na tuto skutečnost. Navíc nám Habera odletěl do Ameriky, bylo to velmi komplikované. My jsme od začátku věděli, že tu show chceme ukončit důstojně, že chceme mít live show. V některých zemích se dokonce zvažovalo, že se finále odloží na září, ale podle mě by to nebylo pro show dobré. Lidé by na ty soutěžící zapomněli. Takže jsem rád, že se to takhle podařilo.

  Měl jste třeba okleštěný počet členů svého týmu? Kolik lidí běžně pracuje na finálovém večeru a kolik jich máte k dispozici nyní?

  Počet členů týmu byl menší. Neumím přesně říct počty, to by řekla produkce. Ale nebylo to nic dramatického. Ani studio nebylo tak velké. Neměli jsme diváky, tak počet členů štábu byl samozřejmě menší. Bylo to i tím, že nebylo třeba mít větší tým.

  Je to první ročník, kdy chybí moderátor. Bylo to tak od začátku v plánu, nebo se to domluvilo až v průběhu kvůli koronaviru?

  Celý tento ročník dělám trošku jinak a jsem s tím spokojený. Máme pět porotců, což jsme nikdy neměli, a musím říct, že jde o nejlepší porotce vůbec ze všech talentových soutěží u nás. Od začátku jsem počítal s tím, že nebudeme mít moderátora. Věděl jsem, že mám Leoše, který má bohaté zkušenosti a pomůže mi. Porota pak začala fungovat takovým způsobem, že jsem tam nechtěl dát rušivý element. Mohl by to být i áčkový moderátor, ale mohl by zkazit tu výbornou atmosféru, která se mezi porotci vytvořila. Tak jsme si řekli, že si udržíme tu jejich energii a porota si to v uvozovkách odmoderuje sama s tím, že tam mám Leoše, který to umí dobře ukočírovat. Nechtěli jsme ale, aby vyšel z role porotce. Byla to zajímavá kombinace.

  Takže to byl úmysl.

  Přesně tak. Nebylo to tak, že bych měl moderátora, který mi onemocněl den předtím.

  Je to třeba i ponaučení do dalších ročníků, že finále nemusí být tak dlouhé a moderátor není potřeba?

  Určitě ne. Myslím si, že SuperStar má mít finálové večery. A myslím si, že kdybychom neměli krizi a nemuseli bychom dodržovat všechna ta opatření, kdy ještě musíme znovu na testy, bylo by to jiné. V dalších ročnících se určitě vrátíme k větším počtům živých přenosů, protože k tomuto formátu to patří. Teď jsme bez moderátora, protože to byl můj nápad, a zafungovalo to. Uvidíme, jak to bude u dalšího ročníku. Není to mantra, že odteď to bude vždy bez moderátora.

  Máte v porotě Moniku Bagárovou. Nebojíte se, že vám porodí v přímém přenosu?

  V přímém přenosu úplně neporodí, do takového risku nepůjdeme. Samozřejmě je ale pod dozorem svých lékařů. Víme, co si můžeme dovolit. Stát se může ale vše. Když mi Monika oznámila, že je těhotná, věděl jsem, že jdu do nějakého rizika. Myslím, že má termín 4. června, takže se může stát cokoliv. Miminko má absolutní prioritu. Pokud bude rodit, určitě ne ve studiu. Pak budeme teprve řešit, co bude s přímým přenosem.

  Může se stát, že porodí již tento týden. To by znamenalo, že nebude ve finále?

  Pokud by porodila, ve finále by logicky nebyla a my bychom se museli spokojit se čtyřmi porotci. Samozřejmě bychom se přes telemost pokusili spojit i s Monikou.

  První finálový večer byl dost dlouhý, jak to zvládala? Brali jste na ni větší ohledy?

  Měla od nás veškerý servis, který potřebovala. Vše zvládala dobře. Cítila se velmi dobře a užívala si to.

  Má vůbec slovo poroty v SuperStar nějakou váhu? Byl by tam ještě Timotej, kdyby...

  Leoš Mareš, Patricie Pagáčová, Marián Čekovský, Monika Bagárová a Paľo Habera usedli do poroty SuperStar.

  Diváci si na sociálních sítích stěžovali, že konec prvního dílu byl useknutý. Zdálo se jim to, nebo tomu tak opravdu bylo?

  Já moc nečtu, co píšou fanoušci na sociálních sítích, protože to pro mě není relevantní odezva. Přenosy si pouštím ze záznamů a potom si zanalyzuju, co bylo a co nebylo. Konec technicky useknutý nebyl. Pokud myslíte, že to šlo rychlým tempem, nevymykalo se to od normálu. Přenos byl dlouhý, protože jsme začali s deseti soutěžícími. Poprvé jsme najednou pět z nich poslali domů, což pro nás také bylo nové. Museli jsme se tomu přizpůsobit. Dělat to delší by nešlo, protože bychom šli přes půlnoc a právě půlnoc je pro nás hraniční.

  Diváci kritizovali i práci zvukaře.

  Myslím si, že u Diany Kovaľové byly zvukové problémy. Vypadla technická trasa z mikrofonu do přenosového vozu, kterou jsme během třiceti vteřin vyřešili. To se může stát v každém přímém přenosu. Diance jsem se pak omluvil. V sále byl ale zvuk v pořádku, takže porota mohla hodnotit. Diváci to vyřešili po svém a poslali Dianu do první trojky.

  Stalo se to kvůli tomu, že ve štábu je méně lidí, než by mělo být?

  To se může stát kdykoliv. Pamatuju si přenosy, kdy nám vypadl zvuk víckrát. To se stává a je jedno, jestli je tam pět set, dvacet, nebo tisíc lidí.

  Sám jste říkal, že Paľo Habera byl v Americe. Byl jste nervózní, že se nebude moci dostat zpátky?

  V posledních týdnech jsem byl nervózní docela často a nešlo jenom o Paľa. Řešil jsem, jestli sem dokážu dostat Slováky, jestli dokážu něco postavit, celé to zorganizovat. Dokážete si představit, že je kolem toho mnoho práce. Takže když jsem měl v Praze všechny soutěžící a porotce, spadl mi ze srdce velký kámen. Tehdy jsem se poprvé uklidnil.

  Všichni jste museli podstoupit testy na koronavirus. Co by se stalo, kdyby někdo z finalistů, porotců či realizačního týmu byl pozitivní?

  Měli jsme na vše krizovou variantu, protože jde o projekt, kde si nemůžeme dovolit udělat chybu. Vše se dá vyřešit technologií. Kdyby někdo byl pozitivní, natáčel by se z domova a propojili bychom ho nějakými technologiemi. My jsme je ale všechny testovali několikrát, Slováci byli testováni na Slovensku, pak i v Praze. Testujeme je víckrát, než je nařízeno vládou, a ještě jednou se budeme testovat před druhým živým přenosem. Pravděpodobnost, že se někdo teď nakazí, je velmi malá. Dáváme si na to velký pozor. Ve studiu má navíc každý soutěžící vlastní šatnu, mají oddělený catering. Panují tam velmi přísná hygienická nařízení.

  Jsou letošní soutěžící vzhledem k předešlým ročníkům kvůli pandemii koronaviru v nevýhodě?

  To si nemyslím. Naopak si myslím, že jelikož jsme udělali pestřejší díly, že se tam víc zpívalo, diváci si je víc zapamatovali. Jediná jejich nevýhoda je, že se musí víc koncentrovat na výkony v přímých přenosech. Někteří z nich teď budou zpívat tři písničky. Je to pro ně větší záhul, ale pro diváka je to atraktivnější.

  Fotogalerie

  Snažím se naučit mít jizvy po popálení ráda, říká Týnuš Třešničková

  Premium Byl to okamžik. Vteřina, v níž ji ožehly plameny. Vlasy, krk, ruce, obličej... Ten krásný obličej, který ji živí. Jedna...

  Největší slabiny ojetých dodávek. Přinášíme přehled nejporuchovějších vozů

  Premium Dodávky byly stvořeny pro práci. Najedou mnohem více kilometrů než osobní auta, a to v náročných podmínkách. Ne všechna...

  VELKÝ TEST ZOO: přehled cen, zvířat i atrakcí. Přijeďte, pomůžete!

  Premium Mají otevřeno 365 dní v roce, ať praží slunce, nebo se žení čerti. Na několik týdnů je zavřel až koronavirus. Chcete...

  Komentáře

  Mohlo by vás zajímat

  Vezmeme vás na titulní stranu
  Středa 15. července 2020, svátek má Jindřich
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • jít naiDNES.cz