Pátek 3. dubna 2020, svátek má Richard
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • jít naiDNES.cz

  Filmový kritik se obul do Marka Ebena: Starý muž a sexista, kterému ujel vlak

  Marek Eben je na sebe za svou řeč patřičně pyšný. | foto: Herminapress

  Kamil Fila sám sebe nazývá nejkritičtějším kritikem v českém rybníčku a nyní si vzal na paškál české moderátory. Nejvíce to od Fily schytal Eben za své výkony ve StarDance. Marek Eben podle něj už působí jen jako starý muž a ignorant, jenž už nedokáže dát lidem to, co si zaslouží. Chvály se naopak dočkal Leoš Mareš, který podle něj následuje západní vzory.

  Pod vrstvou elegance a laskavého tónu probleskuje hloupý sexismus a ignorance. Těmito slovy popisuje filmový kritik výkony Marka Ebena ve StarDance.

  „Možná je načase říct krutou pravdu: nejoceňovanější moderátor Marek Eben začíná pomalu patřit do starého železa. Děje se to už několik let a vrcholí to v jubilejní, desáté řadě televizní soutěže StarDance,“ těmito slovy uvedl Fila svůj kritický text.

  Podobně se zamýšlel také u youtubera Stanislava Hrušky, kde se řešilo, zda je StarDance správný pořad pro veřejnoprávní televizi.

  Řeč přitom přišla i na původní britskou show Strictly Come Dancing, tam už ale filmový odborník zapomněl zmínit, že moderátora dělal sir Bruce Forsyth, který tanečním pořadem provázel až do svých 86 let.

  Rovněž Forsyth čelil podobným kritikám, které vyslovil Fila na adresu Ebena, ale právě konfrontace živelného mládí a elegantního staršího muže, jenž pořadem provází od jeho začátku, je pro StarDance u nás i ve světě příznačná.

  Marek Eben s Leonou Machálkovou a Dashou.

  Laciný sexismus Fila často spojuje s okázalým hodnocením vzhledu žen. Eben je podle něj mlsný kocour, který si dělá zálusk na mladé kočičky a může si to dovolit díky své nedotknutelné auře gentlemana.

  „Když tanečnici Natálii Otáhalové řekl, že její jméno plné dlouhých samohlásek přesně vystihuje, jak vypadá, tedy že má dlouhé nohy, na rozdíl třeba od nějaké ‚Boženy Buchtové‘, která určitě bude krátká a nakynutá, podívala se na něj dotyčná nevěřícně,“ poukazuje Fila na moment, z něhož je dle něj možné vyčíst nejen laciný sexismus, ale také Ebenovu fascinaci magií jmen.

  Kamil Fila rozhovor.

  Nutno ovšem podotknout, že kritik často vidí sexismus za každým rohem, je tedy otázkou, zda moderátorovým slovům nepřikládá větší váhu, než skutečně mají.

  Obdivná pochvala vzhledu nemusí totiž nutně znamenat, že Eben vnímá tanečnice jen jako sexuální objekt. Tanečnice tráví dlouhé hodiny v maskérnách a kostymérnách z toho důvodu, že se chtějí líbit, na což mají právo. A muži to zcela logicky oceňují.

  Kamil Fila však nebyl přísný pouze na Marka Ebena, schytali to od něj i další dva úspěšní čeští moderátoři. 

  „Karel Šíp a Jan Kraus, kteří si neustále hrají na hloupé, ale fakticky se svým naznačováním vlastní naivity a velkým odstupem od hostů chtějí vysmát nejen ‚zmatenému mládí‘. Ebenova noblesa, Šípova lehká popletenost i Krausova otrávenost jsou výrazem téhož přístupu k životu: já jsem starý muž, nepotřebuju nic vědět, ale o svou ignoranci se rád podělím a vy mi za to tleskejte,“ tepe kritik do nejúspěšnějších moderátorů v zemi.

  A existuje vůbec jméno, které by chtěl Fila pochválit? Paradoxně nejvíce vychválil Leoše Mareše, jehož výkony prý mají světovou úroveň. 

  Sečteno a podtrženo, moderátoři, kteří více než dekádu baví své fanoušky, označil Fila za staré ignoranty. Naopak Leoš Mareš, jehož vlastní talk show u diváků propadla, má být vzorem pro nastupující generaci.

  Tak tedy uvidíme.

  Fotogalerie

  Premium

  KOMENTÁŘ: Po dvou měsících přijde rozvrat. Nečekejme na pomoc, konejme!

  Karanténní prázdniny může ekonomika státu vydržet měsíc. Po dvouměsíčním výpadku už hrozí naprostý rozvrat výroby,...

  Premium

  Španělská nepoučitelnost. Proč zde koronavirus řádí jako v Itálii nebo Číně

  Dlouhé týdny Španělé sledovali, co se děje v Číně, Íránu a Itálii. Ale nepoučili se. Laxní politici opakují stejné...

  Premium

  Storno přijde draho, Češi nechají cestovkám desetitisíce za ­propadlé zájezdy

  Přijít o desítky tisíc za neuskutečněné zájezdy je problém, se kterým se potýká řada českých klientů cestovních...

  Komentáře

  Mohlo by vás zajímat

  Vezmeme vás na titulní stranu
  Pátek 3. dubna 2020, svátek má Richard
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • jít naiDNES.cz