Neděle 26. května 2024, svátek má Filip
 • Premium

  Získejte všechny články mimořádně
  jen za 49 Kč/3 měsíce

 • schránka
 • Přihlásit Můj účet

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • Podcasty
 • Antiyoutuber
 • jít naiDNES.cz

  Aleš Háma neměl zaskakovat ve StarDance. Prokázal, že změna by jí prospěla

  Není to tak, že by Tereza Kostková měla zmizet z moderování pořadu StarDance navždy, ostatně právě to neměnné dělá ze soutěže již něco jako klasiku, přestože je to ve světě zajetých pořadů zatím ještě mladíček. To ale neznamená, že by se nemohlo začít přemýšlet o budoucí obměně.

  Marek Eben a Tereza Kostková moderují pořad StarDance už od jeho počátku a postavit tuto dvojici mělo určitý smysl. On má trochu formálnější a kostnatější smysl pro humor, Ebena si vybavíte, když přemýšlíte, kdo by měl moderovat ples prezidenta republiky. Kostková tu zase hraje na enormně feminní stránku, extrémně jí sluší velká večerní, rudá rtěnka a složité účesy, její spojení se StarDance je tak zažité, že Terezu téměř nelze poznat bez její grand soirée.

  Nijak si na tuto provařenou dvojici nestěžují ani diváci, nejenže si již za ta léta zvykli a považují je oba za své sobotní domácí hosty, ale protože je taky neměli s kým srovnávat, nikoho ani moc nenapadlo, že by StarDance mohla vypadat jinak.

  Než Tereza Kostková dostala covid-19 a místo ní musel přijít Aleš Háma.

  První, co všechny po přenosu, který spolu moderovali Eben s Hámou minulý týden, napadlo, bylo, že nenápadný Háma patří mezi univerzální neuřvané moderátory, že zvládne všechno. Jako druhá vlna přišla jeho pochvala za zvládnutý večer na sociálních sítích a do třetice během nynějšího sobotního přenosu přišlo sice ne tak masivní, ale přece jen srovnávání jeho záskoku a Terezy Kostkové.

  Není to ale tak, že by Tereza Kostková neměla StarDance moderovat, jen měla tu smůlu, že skulinou kolem ní pronikla možnost dělat to jinak. Už samotný koncept, kdy by StarDance moderovali dva muži, je poměrně zvláštní a je otázka, jestli to licence BBC vůbec umožňuje, ale vzhledem k tomu, v jaké žijeme době, kdy jsou dokonce tlaky na to, aby spolu tančily dva stejnopohlavní páry, by to nejspíše nebyl žádný problém.

  Aleš Háma je, pravda, lidový bavič. Má takový zemitý smysl pro humor, doposud mu to stačilo někde v televizních soutěžích anebo během živých přenosů Atleta roku jako právě včera po sobotní StarDance. Přestože hezky mluví, u diváků se moc nezapsal ani jako dabér. Zásadní role, kterou si lidé vybaví, je Leonard Hofstadter z Teorie velkého třesku.

  A teď to bude StarDance, ať oba chtějí, nebo ne. I Tereza si všimla ohlasů na sociálních sítích a na konci posledního tanečního večera řekla divákům, že pokud si chtějí užít Aleše Hámu, a ona se tomu nediví, ať zůstanou na stejném kanále a užijí si přímý přenos Atleta roku.

  Jistě je zbytečné spekulovat o tom, že by mezi Kostkovou a Hámou panovala po jeho náhradním večeru nějaká rivalita či že by ji někdo snad dokonce chtěl podněcovat, ale oba jsou profesionálové a jistě musí ustát kritiku i občasné srovnávání kvalit, přestože jsou to dva jiné světy. Že Hámova lidovější říznost chybí, bylo ale poznat v momentě, kdy Tereza zpovídá soutěžící po jejich tanci. Kdyby tam ten Háma minulý týden nebyl, tento víkend by asi prošlo bez povšimnutí, že Tereza Kostková jim někdy klade zbytečně složité dotazy na jejich pocity a sama se v nich zamotává.

  „Je to třeba i tím, že jsi brána a viděna pro svoji křehkost, útlost, mladost a mohla jsi najednou ukázat něco, co v tobě je, a tak to neleze primárně ven?“ zeptala se například Mariky Šoposké po jejím tangu.

  „Všemi způsoby tady zaznívá ta krásná kombinace, autenticita, spolu s tvým vedením, Terezko, a invencí a všeho,“ obracela se na Terezu Pruckovou a Zdeňka Godlu.

  Samozřejmě je to živý přenos a daleko, daleko ostřílenější moderátoři se dokážou pořádně zamotat, Kostková navíc je v té pozici empatické poloviny, která má ze soutěžících vytáhnout osobní pocity, ale zábava by měla převažovat především, a to i tehdy, když se tanečním párům číslo nepovede a na řadě je smutek. Aleš Háma se svým zcela jiným přístupem, pravda lidovějším, tanečníky po jejich odtančeném kole uvolnil, kdežto u Tereziných otázek se musejí kolikrát zamýšlet, což není po takovém výkonu zrovna jednoduchá věc. Uvolněnější forma večera byla viditelná, těžko hádat, jestli to bylo tím, že Háma věděl, že mu zase o nic moc nejde, když je to jen jeden záskok, či je to proto, že Tereza Kostková se staví do formálnější role.

  Asi je zbytečné spekulovat, jak by to mohlo být jinak, protože na StarDance je klasické právě to, že zůstává stejná. Nicméně Aleš Háma neměl ve StarDance zaskakovat, protože tím jen ukázal, že změna, které se všichni bojí a na niž by se jen „těžko zvykalo“, byla diváky přijata s povděkem. Místo „brouka do hlavy“ nasadil „brouka do StarDance“ a jeho náhradní výstup se tam usadil jako mlha, kterou ne a ne rozehnat.

  Fotogalerie

  Ohodnoťte článek
  Hlasování skončilo

  Čtenáři hlasovali do 0:43 pondělí 7. března 2022. Anketa je uzavřena.

  • Super
   89
  • Trapas
   14
  • Haha
   11
  • Tvl
   6
  • Cože
   4
  • Sladký
   3