Středa 1. prosince 2021, svátek má Iva
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • Volby
 • Speed
 • jít naiDNES.cz

  Sexista, kterému ujíždí vlak, nebo oběť „divné“ doby? Eben rozděluje diváky!

  Marek Eben podle některých diváků s letošní řadou jako by ztrácel svůj moderátorský dech. | foto: Česká televize

  Léta se zdálo, že piedestal, na němž si hoví Marek Eben (63), je neotřesitelný a věčný. Že ho z postu moderátorského krále a miláčka národa nikdo nevystrnadí. S letošní StarDance však přibývá kritických hlasů.

  Nejistá doba, nejistý výkon

  „Když Zdeněk Godla vypadl, snad zase Marek Eben bude ve své kůži. Doteď byl v křeči, aby něco neřekl blbě, někoho neurazil nebo nebyl špatně pochopen. Bilo to do očí od prvního dílu,“ nechala se slyšet Kristýna, která – podobně jako řada dalších – upozornila na fakt, že v letošní řadě StarDance není Marek Eben úplně ve své kůži.

  Postupně si toho začali všímat další a další diváci, včetně těch, kteří ho vždycky měli rádi a podle jejich názoru vždy patřil mezi českou špičku ve svém oboru.

  „Je to tím, že i StarDance svírá covid-19 a pandemie? Že není nic jisté a do poslední chvíle nikdo neví, jak soutěžní večer proběhne?“ zamýšlejí se fanoušci pořadu i Ebena samotného. Moderátor prý až podezřele často ztrácí půdu pod nohama a reaguje tak jako nikdy předtím.

  Otravný „jájismus“

  „Velmi často vztahuje danou situaci na sebe sama, ve stylu ‚Já kdybych takhle tančil‘ či ‚Já kdybych dal nohu‘ atd. Jednou nebo dvakrát za večer to může být osvěžující a vtipné, včera už mi to přišlo moc,“ posteskla si jedna z divaček, jež si všimla věcí, které Eben nikdy předtím nedělal.

  Takovou změnu neudělá člověk jen tak. Zvláště pokud je takový profík. Vede ho k tomu buď nejistota, anebo strach z neúspěchu, ale i to, že je dotyčný zahnán do úzkých, třeba novými pravidly.

  Marek Eben v pohádce Princezna a půl království

  Marek Eben v pohádce Princezna a půl království

  Hojnost trapnosti

  „Nechápu, proč je pan Eben tak populární, že ho ČT stále obsazuje. Jeho rádoby vtipy jsou sexistické, trapné, často jim člověk vůbec nerozumí a hlavně nejsou vůbec vtipné. Vždyť je vždycky chvíli trapné ticho, pak se začne smát on sám a pak – jak na povel – se začnou smát ostatní,“ nešetří ho nespokojená fanynka StarDance v diskuzi na stránkách pořadu.

  „Moderování pana Ebena je na hranici trapnosti. Vůbec se mu nedaří, je to velké zklamání, ještěže to zachraňuje Tereza,“ přidává se pro změnu na Facebooku do velké míry otrávená Radka.

  Jeho vůz už jel?

  „Přemýšlím na tím, že divný není Eben, ale tahle doba! Dříve se ve StarDance různé věci v pohodě řekly a nikdo proti tomu nic neměl. Ano, doba se změnila, ale v tomto určitě k horšímu. Někteří jedinci už jsou těmi stupidními trendy ovlivnění a poznamenaní,“ hájí Ebena smířlivý Bořivoj, který nabízí další pohled věc.

  Zůstat vtipný, pohotový, galantní a všem vyhovující, zároveň se patolízalsky nepodbízet a otrocky nepapouškovat módní trendy a názorové směry, to dnes dá sakra práci. 

  „Držím Markovi palce, aby se nedal odradit a dál říkal, co on považuje za dobré, protože to nikdy pokleslé nebude! Lidé, kteří mají všech pět pohromadě a aspoň trochu smysl pro chytrý humor, to ocení,“ dodal s jistou nadějí.

  Marek Eben a Tereza Kostková

  Marek Eben a Tereza Kostková

  „Být vtipný za každou cenu opravdu není třeba. Pan Eben je inteligentní muž, jistě mu to všechno hned po sobotním večeru došlo a podobných, zcela zbytečných excesů se do příště již vyvaruje. Pouze by mu škodily a snižovaly jeho dlouhodobě vysoký kredit,“ zmínila Erika jeho bonmoty zavánějící sexismem a otírající se o rasovou otázku.

  I ve StarDance vstupuje do hry měnící se společnost a s ní ožehavá témata, jež ještě docela nedávno ožehavá vůbec nebyla. 

  Vary 2019

  Marek Eben platil vždy za českou moderátorskou špičku.

  Co bývalo včera třeskutě vtipné, je dnes hanopisem a nevybíravou urážkou. Anebo je to tak alespoň většinou vnímáno a veřejně odsuzováno, i když se tomu třeba ve skrytu duše nebo obýváku lidé rádi zasmějí i v dnešní citlivé době.

  Navíc čím je člověk starší, tím obtížněji se s podobnými změnami vypořádává. Zvláště když je má on sám za nesmyslné, považuje je za cestu zpět a odmítá se jimi řídit. To se pak za vlastní přijímají velmi těžko. A dá velkou práci se jim při moderování vyhnout obloukem a ještě k nim zaujmout patřičné stanovisko.

  Marek Eben

  Vrátí se Marek Eben na vrchol?

  Je čas na změnu!

  Objevuje se i dost těch, kdo mají za to, že by dalším ročníkům StarDance změny prospěly, a to i na poli moderátorů. Oko u diváků si svým záskokem udělal nedávno Aleš Háma, který zaskakoval za nemocnou Terezu Kostkovou.

  „Dost by se mi líbila ve dvojici s Alešem Hámou. Vůbec je to letos celé podivné,“ doplnila své postřehy divačka Radka, která zároveň dodává, že Marek Eben pro StarDance už udělal dost a nikdo by mu neměl za zlé, kdyby své místo přepustil někomu jinému.

  Objevily se i názory, že by měl zůstat, ale moderovat třeba právě s Hámou, že by to možná fungovalo i tak. 

  Aleš Háma dostal šatnu Terezy Kostkové, za kterou zaskakoval.

  Aleš Háma dostal šatnu Terezy Kostkové, za kterou zaskakoval.

  Fotogalerie

  O čem sní tvůj e-mail?

  Šéfredaktor pro tebe každý čtvrtek vybere ty největší pecky a kauzy, které ti nesmí uniknout

  ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

  Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

  Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

  Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

  Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

  Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

  Komentáře

  Mohlo by vás zajímat

  Vezmeme vás na titulní stranu
  Středa 1. prosince 2021, svátek má Iva
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • Volby
 • Speed
 • jít naiDNES.cz