Pátek 3. července 2020, svátek má Radomír
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • jít naiDNES.cz

  9 důvodů, proč bude devátá řada StarDance opět velmi očekávaná

  Tereza Kostková a Marek Eben spolu moderují už devátou řadu. | foto: Česká televize

  První epizoda pořadu „StarDance ...když hvězdy tančí“ se na obrazovce České televize objevila na podzim roku 2006. Nyní je podzim roku 2018 a zájem o neměnnou, zkostnatělou, neinovativní soutěž, kde nikdo nevyhraje žádné peníze, stále neupadá. Čím to je? Jak je možné, že show, kde není prvek reality, kde nepadají miliony a kde je vše už dvanáct let stejné, se těší stálému zájmu? Devátá řada StarDance začne již brzy a my víme, proč už zase bude tolik sledovaná a propíraná. Právem.

  1.Automatický král

  StarDance se bojí už rovnou konkurenční stanice, a dokonce jí uhýbají se svými pořady, například soutěžní show 1 proti všem, prezentovaná jako vlajková loď podzimního schématu FTV Prima s moderátory Liborem Boučkem a Leošem Marešem, skončí v den, kdy 13. října v sobotu vstupuje na televizní obrazovky právě taneční pořad.

  Je to jediný formát, který je ve své nezměněné podobě nejdéle vysílán, a také je to jediný formát, kde jsou stále ti stejní moderátoři. StarDance i proto dokáže posadit k televizi v sobotu večer celou třígenerační rodinu, od dětí až po prarodiče.

  2.Striktní kopie

  StarDance je česká verze britského pořadu Strictly Come Dancing (nyní Dancing with the Stars) a samotné slovo „strictly“ z názvu pořadu znamená česky doslova „přísně“. A přísně je dodržován i původní britský formát v české kopii.

  Strictly Come Dancing se v Británii vysílá mnoho let a stále patří mezi nejsledovanější pořady, jeho domovskou stanicí je BBC. Ani tam se nemění moderátoři a i tam zůstává porota ve víceméně stejném složení. Česká verze má proto díky „strictly“ držení se původního formátu takový úspěch, neexperimentuje a sází na osvědčenost. I když i my sami jsme zvědaví, zda k nějaké inovaci nedojde, jelikož podle spekulací britského tisku tvůrci pořadu uvažují, že ve Strictly Come Dancing by nově mohl být tanečním párem i muž a muž.

  3.Marek Eben

  Pořád se mluví o tom, kdy Marek Eben skončí a kdo ho nahradí, ale je největším tahákem tohoto pořadu. Eben je noblesní moderátor s velmi dobře připravenými vtipy a jemnocitným humorem. Nereflektuje jen taneční výkony, ale jeho glosy se otírají i o aktuální společenské dění, aniž by to působilo agitačně co do politiky nebo výchovně co do mezigeneračního rozdílu diváků, soutěžících, poroty a jeho samotného.

  StarDance

  Kromě samotného tance se diváci pokaždé těší na tu třicetivteřinovou chvilku, kdy Eben mluví se soutěžícími a předvádí valčíček humoru. A samozřejmě Tereza Kostková, na ni jsme nezapomněli.

  Její role krásné ženy, u níž se dámy vždy těší, jakou róbu předvede, je prostě perfektní.

  4.Jistota v porotě

  Zatímco jiné soutěžní pořady neustále mění porotce a hledají svatý grál v tom, že každý rok vás čeká někdo jiný (a o jeho objektivním úspěchu se dá dost často spekulovat a někdy dokonce i silně pochybovat), ve StarDance máte jistotu, že tam bude sedět „velkopán“ Zdeněk Chlopčík, který říká věci jako „máte kolínka jako jablečný kompot“ a „ta otočka byla na tři, ale mně to přišlo spíš jako na pět s těžkým bříškem“.

  StarDance

  Jeho bude opět doplňovat Radek Balaš, jenž mluví spatra jako kniha, dále také Tatiana Drexler se svými věcnými poznámkami, ale Jana Révaie, který letos kývl na nabídku konkurence u pořadu Tvoje tvář má známý hlas, nahradí světoběžník Václav Kuneš s bohatou mezinárodní kariérou.

  StarDance

  Pro diváky se opět jedná jen o kosmetickou změnu v zajeté jistotě, o trochu svěžího vánku, ale ne rovnou o vichr, co postaví vše na hlavu, jak to známe u všech Talentů a SuperStar s jejich jepičími životy.

  5.Kritika poroty

  Jistě jste také někdy viděli právě ty Talenty, X Factory a SuperStar, kde jste dost často slýchali věci jako „máš to v sobě“, „já to v tobě cítím“, „ty jsi neprocítěná“ a podobné osobní neurčité bláboly, o nichž nevíte, co doopravdy znamenají. My vám to klidně řekneme, ve skutečnosti znamenají to, že „rychloporotce“ na ten určený daný rok vůbec neví, co má říkat, tak prostě plácá. Což kolikrát souvisí s bodem čtyři a s poznámkou, že o objektivním mandátu postaveném na prokázaném úspěchu se dá u některých lidí minimálně spekulovat.

  Tady ale sedí erudovaní odborníci.

  StarDance

  Mají ceny, vedou lekce, mají svoje taneční školy, mají doložitelná angažmá a seznamy choreografických činností. Když mluví, respektive když kritizují, tak vědí CO kritizují, tedy neuvádějí nějaký osobní dojem, ale umí technicky pojmenovat chyby a poradit, jak se jim příště vyhnout. Chlopčík si sice k tomu přihodí nějaký ten jablečný kompot a Radek Balaš zase citace z broadwayských muzikálů, ale všichni divákovi a soutěžícím řeknou konkrétní věc.

  Je proto jasné, že s tímto nemají lidé jako Ben Cristovao a jejich „cítím tu tvou flow, jde to z tebe“ vůbec šanci.

  6.Tanečníci a lásky

  Diváci se netěší jen na celebrity, ale i na tanečníky, jejichž některá jména se musí každý rok buď nově učit, nebo připomínat. Ale vždy se jedná o pozitivně naladěné osobnosti, u nichž je zábavné sledovat jejich boj s celebritami, kdy křehké a krásné dámy mají problém otočit mužskou celebritu během valčíku a statní mladíci zase přimět slavné ženy, aby se přestaly hrbit, držely ramínka rovně a namísto podusávání elegantně cupitaly.

  Dramaturgové StarDance s výběrem tváří nikdy nezklamou. Jejich ruka šátralka vždy z davu vytáhne za límec člověka, kterého si pamatují starší generace, a tento jednoduchý trik dokáže opravdu divy.

  StarDance

  Rosťa Osička pro dříve narozené a Leoš Mareš, král Instagramu

  StarDance

  Fotbalová legenda Ladislav Vízek

  Dost často se nebojí obsadit ani své zpravodajské moderátory, což lidé obzvláště kvitují, když se přísní lidé z Událostí najednou objeví zpocení, zmuchlaní a pět minut před smrtí zhroucení na zemi studia, kde prosí o milost.

  Nikdy nechybí mladá celebrita pro dnešní instagramové a facebookové publikum, letos to bude Adam Mišík a Monika Bagárová, jedno poleno a jeden očekávaný šašek soutěže. Ve StarDance mají na tyto kombinace vynikající nos, a přestože jedna z kritik soutěže je, že už tu nemůže být nová tvář, tvůrci vždycky přijdou s nějakým šokujícím jménem.

  StarDance

  Soutěž je líhništěm lásky. Hunčárová kvůli Ridimu opustila šéfa tanečníků StarDance Jana Ondera.

  StarDance

  Marek Zelinka a Marie Doležalová už spolu mají dítě.

  Veřejnost a média také každý rok baví spekulovat a sledovat, kdo se tam zase s kým dal dohromady.

  Ze StarDance se zrodily páry Emanuele Ridi – Lucie Hunčárová, Marek Zelinka – Marie Doležalová, Anna Polívková – Michal Kurtiš nebo Jitka Čvančarová – Petr Čadek.

  7.Moondance Orchestra

  Za celou tu dobu, co se StarDance vysílá (od roku 2006), se kapelník Martin Kumžák stále ještě nenaučil mávat, takže do kamery máchá pacičkou jako nemocný tuleň. To se neposmíváme, to je prostě úsměvná roztomilost, která ke StarDance patří. Stejně jako jeho kapela, která je zde v Česku v tomto stylu asi tou nejlepší.

  Sólisté Dasha, Naďa Wepperová, Dušan Kollár a Michal Cerman předvádějí takové výkony, že se občas obáváme, že Kumžák jim za horší než dvěstěprocentní výkon zlomí ty jejich pacičky.

  StarDance
  StarDance

  Jejich pojetí známých písní umí být neskutečně originální i k nerozeznání od původních a je dost často pravidlem, že lidé se pak na sociálních sítích dožadují nahrávky jejich coververzí.

  8.Slabá konkurence

  Možná tento článek čte nyní někdo, kdo si pamatuje, že na Nově byla kdysi v roce 2007 taneční show jménem Bailando. Byla jen jedna řada, protože to nemělo absolutně úspěch, ačkoliv se tam taky tančilo s celebritami a ty pak pomáhaly plnit dojemné sny.

  Důvod?

  Reality show.

  Reality show samy o sobě k nám přišly pozdě, až poté, co na Západě jely mnoho let, ale jejich vrchol a konec nastal s VyVolenými. Diváci totiž zjistili, že když je něco „reality“, což se týká i talentových soutěží, děje se toto:

  • Zjevují se tam narušené osoby s psychopatickými poruchami kombinovanými s histrionstvím a patologickou potřebou stát se slavným čili otravovat z každého večírku a z každé fotky.
  • Pořád někdo brečí, buď nad sebou, nebo nad někým z rodiny.
  • Není to velmi často o schopnostech, ale o tom, kdo má zase jaký jímavý příběh, proč má Michalka ručičku místo hlavičky a komu pomřela nebo umírá rodina na ztrátu sleziny či kdo bydlí v jaké chatrči a čí táta je alkoholik.
  StarDance

  Ve StarDance žádné jímavé a uslzené příběhy nejsou, a to ani tehdy, když se koná charitativní večer ve prospěch Centra Paraple.

  Ve StarDance se všichni baví, žertují, poctivě trénují a předvádí jen své výkony, nikoliv sami sebe. Divák během soutěže pozoruje pouze progres tanečníků, tady se nehraje na ukájení divácké zvrácenosti.

  Nikdo tu nemočí na koberec, neukazuje prsa, nesouloží před kamerou, nestříhá si hystericky vlasy. I když se mělo původně za to, že zkostnatělá StarDance neodpovídá požadavkům moderního diváka, ukázalo se, že naopak to jsou tyto „reality“ pořady, které mají jepičí život.

  9.Úspěšné PR televize

  Na StarDance se už pomalu čeká stejně jako na další řadu Hry o trůny. Česká televize nechá diváky roční přestávkou vyhladovět, aby se pak každý zajímal o to, kdo bude v novém seznamu soutěžících. Tiskové oddělení České televize zveřejňuje jména jen postupně, jako kdyby je z rozmaru tahali z klobouku, pouze kdy se jim zachce, a nechávají média i veřejnost spekulovat, kdo bude ten další. Napětí graduje a společenské magazíny jsou kvůli tomu napnuté jak nové trenky.

  Díky tomu se o StarDance mluví už půl roku dopředu, aniž by bylo jasné, kdo bude tančit nebo kdy bude datum vysílání.

  StarDance

  Vítěz minulého ročníku Zdeněk Piškula

  StarDance

  StarDance se stará perfektně i o zázemí pro novináře. Servírují jim skvělé zákulisní momentky, dostatek fotek a videí, čile komunikují.

  Na představení podzimního schématu České televize v tom roce, kdy StarDance je, chodí novináři s radostí, protože každá zmínka a každá odkrytá novinka je pro čtenáře zajímavá. Tvůrci StarDance mají navíc perfektně zvládnuté sociální sítě doplněné o vynikající servis pro veřejnost a novináře, neotřelé fotografie a videa ze zákulisí.

  Sečteno a podtrženo

  I když se někdy o obsahu zpravodajství naší veřejnoprávní stanice dá spekulovat, co se týče zábavy, je Česká televize nejen díky vlastní tvorbě, ale i zásluhou této soutěže pro soukromé konkurenty opravdu velkým soustem. 

  Fotogalerie

  Ohodnoťte článek
  Hlasování skončilo

  Čtenáři hlasovali do 1:20 neděle 20. ledna 2019. Anketa je uzavřena.

  • Super
   169
  • Trapas
   18
  • Tvl
   11
  • Haha
   10
  • Cože
   9
  • Sladký
   7

  Největší slabiny ojetých dodávek. Přinášíme přehled nejporuchovějších vozů

  Premium Dodávky byly stvořeny pro práci. Najedou mnohem více kilometrů než osobní auta, a to v náročných podmínkách. Ne všechna...

  Schizofrenní žena, nechtěná emigrace. Zachránila ho Nemocnice na kraji města

  Premium Kde je hranice skutečné lásky? Kdy končí vztah a začíná tyranie? Ladislav Chudík na tyto otázky dlouhé roky marně...

  VELKÝ TEST ZOO: přehled cen, zvířat i atrakcí. Přijeďte, pomůžete!

  Premium Mají otevřeno 365 dní v roce, ať praží slunce, nebo se žení čerti. Na několik týdnů je zavřel až koronavirus. Chcete...

  Komentáře

  Mohlo by vás zajímat

  Vezmeme vás na titulní stranu
  Pátek 3. července 2020, svátek má Radomír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • jít naiDNES.cz