Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav

  • Zprávy
  • Celebrity
  • Jen pro muže
  • Sport
  • Video
  • Podcasty
  • Antiyoutuber
  • jít naiDNES.cz

    Osudy zapomenutých hvězd: Král z Pyšné princezny měl zemřít, ale zabil se syn

    Jaký je životní příběh Stanislava Neumanna? | foto: Reprofoto: CSFD/Expres

    Křehké, lítostivé, společensky vyloučené a leckdy prostoduché. Takové byly nejčastěji filmové charaktery Stanislava Neumanna, představitele kuchtíka z pohádky Princezna se zlatou hvězdou nebo vyslance pekla z pohádky Hrátky s čertem. Ve skutečnosti byl však Neumann bojovník, který pro vyšší zájmy neváhal nasadit i vlastní život. Měl skončit na šibenici! Největší rána ho však postihla později. Jeho syn spáchal sebevraždu. Co se v hercově životě odehrálo?

    Pamatujete si ještě koktavého pekelníka z pohádky Hrátky s čertem nebo popleteného kuchtíka z Princezny se zlatou hvězdou? Známý český herec s charakteristickým plačtivým hlasem zemřel před více než 40 lety, jeho odkaz však přetrvává, a to hlavně o Vánocích, kdy ho má možnost divák spatřit hned v několika pohádkách.

    Stanislav Neumann se narodil v Praze na Žižkově jako syn básníka Stanislava Kostky Neumanna. Maminka si přála, aby byl bankovním úředníkem, on však vyslyšel hlas svého srdce a po maturitě se začal věnovat herectví. Vystřídal mnoho prestižních scén, mezi které patřilo Osvobozené divadlo, Divadlo Vlasty Buriana a účinkoval také na scéně Národního divadla.

    Za druhé světové války byl aktivním členem protinacistického odboje, což se mu také vymstilo. 

    Během Pražského povstání v květnu 1945 doprovázel nákladní auto plné zbraní. V průběhu akce byl zajat oddílem SS. Uvěznili ho v loretánském klášteře a 9. května 1945 měl být popraven. To už však nacisté nestihli.

    Neumanna si lidé pamatují zejména díky jeho charakteristickému hlasu.

    Po válce se vydal do terezínské pevnosti, kde byl vězněn za aktivní účast v odboji jeho syn. Našel ho a vážně nemocného dopravil do Prahy, čímž mu zachránil život.

    Za druhé světové války byl Neumann aktivním členem protinacistického odboje.

    Právě jeho syn, básník Stanislav Neumann mladší, však zasadil otci tu největší životní ránu. Poté, co se vrátil z Terezína, vydal se studovat pařížskou Sorbonnu. V roce 1947 ho však KSČ vyzvala k návratu. Poslechl. V Československu se zaměřil na práci v médiích. Pracoval například jako šéfredaktor časopisu Práce mladých.

    Roku 1963 byl jmenován druhým tajemníkem velvyslanectví ve Varšavě, kterým zůstal až do svého povýšení v roce 1967. Očividně prožíval vnitřní boj vyvěrající z politické deziluze. Křehká duše umělce ho přivedla až k depresím a skončil v Praze na psychiatrii. Tam také spáchal počátkem 70. let sebevraždu. 

    Syn Stanislava Neumanna spáchal počátkem 70. let sebevraždu. Zanechal dopis na rozloučenou. Herec zemřel jen pár let po něm.

    Zanechal dopis na rozloučenou, ve kterém stálo, že nemohl žít bez strany ani se stranou, která vládne totalitními metodami, zakazuje mladým lidem studovat a vylučuje ze svých řad poctivé komunisty. Vyčítal si, že nezemřel již na jaře roku 1945 se svými druhy z odbojové skupiny Předvoj, s nimiž byl vězněn v Terezíně.

    Jeho otec Stanislav Neumann působil letech 1945 až 1953 jako pedagog na Pražské konzervatoři a později na DAMU. Vyučoval herecké legendy, mezi které patřila například Jiřina Jirásková, Irena Kačírková nebo Luděk Kopřiva.

    Mezi žáky Stanislava Neumanna patřil například Luděk Kopřiva.

    Zemřel v roce 1975. Bylo mu 72 let. Svoji poslední televizní roli dřevorubce v seriálu Německé pohádky už sám nemohl zhlédnout, protože měla premiéru až po jeho smrti.

    Fotogalerie

    Ohodnoťte článek
    Hlasování skončilo

    Čtenáři hlasovali do 12:29 pondělí 23. dubna 2018. Anketa je uzavřena.

    • Super
      71
    • Sladký
      8
    • Tvl
      7
    • Trapas
      6
    • Haha
      5
    • Cože
      5