jít naiDNES.cz

České hvězdy vzývají Čaputovou: Kdo ze slavných ji opravdu zná?

Vítězství právničky Zuzany Čaputové (45) ve slovenských prezidentských volbách české hvězdy jako by polilo živou vodou. Našim východním sousedům tleskají, vzývají prozíravost místních voličů i kultivovanost, projev a hlavně zásluhy první dámy Slovenska. Jejich euforie maličko bledne ve světle toho, že před pár týdny nebo měsíci ji nikdo z nich neznal, zatímco teď dělají, jako by to byla jejich nejoblíbenější zahraniční politička.

„Radost! Upřímně gratuluji paní prezidentce Čaputové a Slovákům. Děkuji za naději, že i u nás může jednou zvítězit rozum a odpovědnost. I přímou volbou lze přivést do čela státu čestného člověka. Fakt, že ve druhém kole byli dva proevropští kandidáti, ukazuje, o kolik jsou Slováci dál a co všechno máme dohánět,“ nechal se slyšet principál Jan Hrušínský, který je „tradičním“ odpůrcem Miloše Zemana.

„Neskutečná výhra! Slováci to dali! Je to pohádka o Zuzaně. První slovenská prezidentka Zuzana Čaputová. Moudrá a slušná! Gratuluju, jsem s vámi s obrovskou radostí, pýchou na váš národ a lehkou závistí. Kéž by kvůli tomu nemusel nikdo zemřít,“ napsala pod fotku Čaputové Jitka Schneiderová, kterou následovala i její kamarádka Aňa Geislerová.

Ani jeden z nich kromě osobních sympatií nedokázal říct, čím ho slovenská právnička tolik dostala.

Někteří se, podobně jako Schneiderová, přiznali k nehezké vlastnosti, která bývá Čechům často přisuzována. „Slováci... Jak já vám závidím, že nejste takoví pitomci jako my. Gratuluju k prezidentce, která je chytrá, vzdělaná a ještě pěkná!“ uvedla zpěvačka a profesorka zpěvu Linda Finková.

Volební triumf Čaputové nenechal v klidu ani Tomáše Kluse„Slovensko včera vyhrálo své volby! S napětím jsem sledoval cestu, která se z malé stezky rozrostla v suverénní dálnici s mocí rozhánět stesky. Rétorika této dámy je blažení pro srdce, nadějí pro duši a mysl to stimuluje k víře, žeNÁM patří svět, že stačí jen najít odvahu a stát (si za sebou). Slyšet z politických úst slovo soucit je učiněný zázrak. Nad Tatrou sa blýská na lepší časy. Páni, to je paní! Gratuluji,“ reagoval zpěvák. 

„Gratuluju Slovensku k prezidentce,“ přidal se moderátor Honza Musil, podobně jako třeba Ewa Farna. Podobně hvězdy reagovaly i v momentě, když ve Francii lidé zvolili Emmanuela Macrona. Byl mladý, sympatický, symbolizoval novou krev a chuť bojovat se zkostnatělým řádem a pořádky. Realita ale byla ve finále trochu jiná. 

Nezbývá než doufat, že Čaputová, které kvůli dlouholetému boji s kontroverzním podnikatelem Mariánem Kočnerem, jenž sedí ve vazbě kvůli vraždě novináře Jána Kuciaka, a jeho skládkové lobby zahraniční média přezdívají slovenská Erin Brockovich, důvěru nezklame. 

Ono nenechat se semlít místními bossy, všudypřítomným pletichařením a způsoby, které stále tak trochu připomínají Balkán, bude sakra těžké. Držme slovenské prezidentce palce! 

Fotogalerie

Ohodnoťte článek
Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 18:30 úterý 30. července 2019. Anketa je uzavřena.

 • Trapas
  92
 • Super
  28
 • Haha
  19
 • Tvl
  15
 • Cože
  13
 • Sladký
  10
Komentáře

Mohlo by vás zajímat