Slávek Boura píše o magii: Zažil jsem poltergeista a našel recept na výrobu zlata!

Slávka Bouru (54) si pamatujeme jako potrhlého moderátora pořadu Rande, který v devadesátých letech uváděl s tehdejší partnerkou Markétou Mayerovou. Tehdy platil za mimořádně vtipného a excentrického moderátora, nyní má na krku obvinění z pašování drog. Obvinění považuje za absurdní, tvrdí, že jen jezdil s cestovkou psát bedekr. Psaní se věnuje i ve svém volném čase, vnímá paranormální jevy a právě o nich píše knihy. A rozhodně ne ledajaké! Právě teď vzniká jeho čtvrté dílo, které nás přenese do doby, kdy u nás vzkvétala alchymie. Kniha dokonce obsahuje recept na výrobu zlata!

Pamatuji si vás z Rande, měla jsem ten pořad ráda. Stále ještě moderujete?

To je milé! Tehdy jsme hodně improvizovali. Já jsem improvizátorský typ, Markéta nebyla. Dělali jsme ale všechno pro to, aby se ty lidi bavili. Dnes už to tak není. Ano, dnes moderuji akce. Někdy jsou čtyři, někdy dvě, někdy osm, jak to zrovna vyjde.

Jak jste se dostal ke psaní? Je to váš koníček?

Já nesnáším psaní! Na rozdíl od spisovatelů, kteří mají vnitřní pnutí a píší. Já píšu spíš proto, že si to potřebuji vyzkoušet. Na škole jsem strašně nesnášel slohy. Teď ale píšu o magii a to mě bere. Než se do toho ale dokopu…

O magii? Mohl byste mi to trochu přiblížit?

Je to taková magická kuchařka a jsou tam i věci, které jsou použitelné v jednadvacátém století, budou tam ingredience, které jsou k sehnání i dnes. Magie má dnes pejorativní nádech, přitom je to všechno od myšlenky k realizaci. Každý z nás je magikem. Magie je přirozenou součástí celé přírody.

Bývalý moderátor pořadu Rande, se stal spisovatelem. Jeho poslední kniha bude o...

Bývalý moderátor pořadu Rande se stal spisovatelem. Jeho příští kniha bude o magii.

Mluvil jste o tom, že jste našel skutečný recept na výrobu zlata z olova. To myslíte vážně?

Ano. V té knize bude kus vzorce, jak vyrobit zlato z olova, to je pravda. Ve čtrnáctém století ten recept vytvořil jistý mág. Prodal ho a nechutně na tom zbohatl! Nedaří se mi najít začátek toho receptu. Čerpám asi z deseti zdrojů a je to neuvěřitelně zajímavá záležitost

Takže to bude soubor návodů?

Ne, bude to psáno jako beletrie. Jedna část příběhu se bude odehrávat od března do dubna 1591, to bude o lásce, která přetrvá navěky. Přítelkyně Edwarda Kelleyho spadne z věže a zabije se. On ale její duši vloží do panenky, tam ji uchová. Další část příběhu se bude odehrávat od března do dubna 2019, kdy tu panenku objeví.

Jak moc se to bude zakládat na reálných historických událostech? Jaké používáte zdroje?

Chci, aby to bylo co nejpřesnější! Mám i kamaráda, kterému to posílám na kontrolu z hlediska historie. Jak do té historie teď vplouvám, užívám si to. Například císař Rudolf II. byl nejen rozmarný, ale trpěl hlubokými depresemi. Nikdo nevěděl, v jaké náladě se pohybuje. Navíc měl syfilis. V té době bylo i hodně roztroušené sklerózy…

Bývalý moderátor pořadu Rande, se stal spisovatelem.

Bývalý moderátor pořadu Rande se stal spisovatelem.

Jak postupujete při psaní té knihy?

Já mám kinematografické vidění, to znamená, že to vidím a musím to jen přepsat. Potřebuju to ale vidět, cítit ten smrad, rok 1591. Ta Praha vypadala úplně jinak, lidé se chovali trochu jinak, měli jiné představy o životě, jiné vidění světa a trochu jiné emoce. To bylo ale tou dobou. Tehdy bylo všudepřítomné násilí, ženy měly jiné představy o fungování ve společnosti.

Jak vás tohle téma napadlo?

Moji partnerku to napadlo. Ona je čarodějnice, umí vykládat tarot, pracovat s virgulemi, s hmotou, takže třeba ohýbá na dálku různé předměty. Ji napadlo téma, tak mi řekla, ať to napíšu. Mně se to líbilo. Pak člověk začne jít po tom příběhu a začne ho domýšlet.

Co vaše předešlé knihy, také se zabývají podobnou tematikou?

Před dvěma lety jsem vydal Nedamovského poltergeista. U mé kamarádky, které vyhořel penzion, se objevil půl roku po vyhoření při rekonstrukčních pracích skutečný poltergeist, ale ještě navíc byl ohnivý. Bylo tam přes čtyřicet samovznícení, létaly tam předměty, i s útokem na člověka. Řádil tam šest dní a vyhnali jsme ho. Být u toho je nepopsatelné a já to viděl na vlastní oči. Ta knížka je o tom. I když to zažijete, nevěříte tomu. Natož aby vám věřili ostatní!

Markéta Mayerová, se kterou jste byl přes deset let ženatý a máte spolu již dospělou dceru, také sdílela vaši slabost pro paranormální jevy?

Markéta byla v mé přítomnosti svědkem několika paranormálních jevů. Když to zažijete, tak to buď potlačíte, nebo to kultivujete. Jenže paranormální jevy neexistují. Jsou prostě jevy, jako jsou jevy fyzikální, které nejsou obvyklé, a přesto nastávají. Jsou chemické jevy, které nejsou obvyklé, a přesto nastávají. Jsou jevy psychochemické, jako je láska, a stejně nastávají. Nemá to logiku, nemá to hmotnou důvodnost, a stejně nastávají.

Fotogalerie

Ohodnoťte článek
Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 23:30 15. dubna 2019. Anketa je uzavřena.

 • Haha
  27
 • Tvl
  26
 • Super
  23
 • Trapas
  11
 • Sladký
  8
 • Cože
  7
Komentáře