Láska mezi ženami: Způsobí zakázaný film Skleněný pokoj skandál?

Premiéra jednoho z nejočekávanějších filmů letošní zimy Skleněný pokoj podle světoznámého románu Simona Mawera se kvapem blíží a tvůrci doufají, že se vše obejde bez skandálu. Problém se snímkem by totiž mohli mít potomci rodiny Tugendhatových, kterým se již nelíbila zmíněná kniha. Dokonce měli žádat, aby Mawerovi byl zamezen vstup do známého architektonického skvostu. Budou chtít zakázat i film, který na filmovém festivalu v Šanghaji již stopku dostal?

V čem je problém? Příběh románu i filmu Skleněný pokoj je totiž zasazen do slavné brněnské vily Tugendhat. I když jeho postavy stejně jako děj jsou smyšlené a majitelé se v knize i filmu jmenují Landauerovi, některým potomkům rodiny Tugendhatových se kniha hrubě nelíbila.

Protestovali proti tomu, že se v knize směšují skutečné historické události a smyšlené postavy, a tak příběh vytváří o jejich rodině falešnou představu. Dokonce si údajně přáli, aby po vydání Mawerovy knihy byl autorovi do známého architektonického skvostu zamezen přístup. Při uvedení filmu se napjatá situace může opakovat.

Jedním z hlavních problematických bodů může být téma vztahu mezi majitelkou vily Liesel Landauerovou, manželkou bohatého židovského podnikatele, a její přítelkyní Hanou. Hana je volnomyšlenkářka, bisexuálka a vztah mezi ní a Liesel překračuje hranice pouhého přátelství, i když se Liesel tomu všemožně brání. Hanu si ve filmu Skleněný pokoj zahrála hvězda seriálu Hra o trůny Carice van Houten, Liesel hraje švédská kráska Hanna Alström, kterou diváci znají například z akční komedie Kingsman.

Podle nyní zveřejněné ukázky je zřejmé, že linka naznačovaného intimního lesbického vztahu mezi oběma hrdinkami se ve filmu nejen objeví, ale podle zpráv těch, kdo již film viděli na uzavřené projekci pro majitele kin, je právě tento motiv ve filmu zásadní.

Dá se tedy očekávat, že protesty a vymezování se vůči filmu Skleněný pokoj ze strany dědiců rodiny Tugendhatových se objeví znovu.

Podle našich informací také již uvedení filmu Skleněný pokoj právě z důvodů lesbických scén odmítl renomovaný filmový festival v Šanghaji. A to navzdory tomu, že zde získal před lety režisér Skleněného pokoje Julius Ševčík cenu za režii svého filmu Normal. „Ano, můžeme potvrdit, že šanghajský festival tyto důvody ve svém vyjádření uvedl,“ sdělila produkce filmu.

Tak jsme zvědavi, zda v Brně, kde se v úterý večer odehraje světová premiéra snímku, dojde k nějakým protestům. Vy se zatím můžete podívat na ukázku z filmu.

Komentáře