Sirotky ze Sýrie bych přijala, dítě potřebuje pomoci, říká „miss z děcáku“ Kašáková

Veronika Kašáková by sirotky přijala. Pomoci by měl každý z nás. | foto: koláž Expres.cz

Kauza padesáti syrských sirotků hýbe Českem. Europoslankyně Michaela Šojdrová by je chtěla dovézt do České republiky a umístit do dětských domovů. Premiér Andrej Babiš důrazně odmítá jakékoli migranty, sirotky nevyjímaje.

V Sýrii je válka už sedm let, statisíce lidí při ní zemřely a miliony byly nuceny opustit své domovy. Europoslankyně Šojdrová navštívila řecký uprchlický tábor a rozhodla se místním sirotkům pomoci tím, že navrhla, že by je Česká republika přijala. To ale rázně odmítl Andrej Babiš s tím, že máme svých sirotků, o které je potřeba se postarat, dost.

Přijmout padesát dětí by nám, českým občanům, samozřejmě nic neudělalo. Na druhou stranu dětské domovy jsou u nás přeplněné a jsme zemí s největším počtem dětí v ústavní péči. Zoufale se shánějí tisíce pěstounů, kteří by dětem mohli nabídnout normální život a domov.

Nemluvě o tom, že válka v Sýrii probíhá už téměř osm let a až teď před volbami se toto téma začíná otevírat. Je vůbec dobrý nápad vzít opuštěné děti z jiné země a strčit je tady u nás do dětského domova? A co s nimi bude, až dospějí?

Oslovili jsme finalistku České Miss 2014 Veroniku Kašákovou, která poté, co její matka propadla drogové závislosti, vyrůstala od svých čtyř let v dětském domově, aby se k situaci ohledně syrských sirotků vyjádřila.

Sama v dřívějších rozhovorech uvedla, že jí v dětském domově bylo sice smutno, ale měla postel, teplé jídlo a spoustu dětí a hraček okolo. Nejtěžším okamžikem pro ni bylo, když její bratr Karel odešel bydlet k otci.

Syrské sirotky bych přijala, pomohla bych všem opuštěným dětem, nehledě na jejich národnost nebo barvu pleti. Měli bychom je přijmout, české dětské domovy jsou na dobré úrovni a určitě by jim tam bylo lépe než v uprchlických táborech,“ říká misska.

„Samozřejmě by se o ně měl v první řadě postarat jejich stát, ale když to není možné, nemohou zůstat tam, kde jim hrozí nebezpečí. Problémem je, že v našich dětských domovech je deset tisíc dětí, adopce váznou a nejlepším řešením pro všechny děti bez rodičů by byla samozřejmě individuální péče,“ dodává Veronika Kašáková.

Iniciativa Češi pomáhají dnes přišla s informací, že má seznam padesáti českých rodin, které by se sirotků ujaly. Další lidé nabízejí pomoc ve formě doučování nebo výletů.

Jak celá kauza dopadne, teprve uvidíme. Hrad v tom má celkem jasno, jak na Twitteru napsal mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček: Je odporné, že si někteří politici hyeny udělali beranidlo z nicnetušící a nevinné padesátky syrských sirotků. Znovu opakuji: Pomozme klidně 5000 sirotkům. U nich doma, v Sýrii. A pomáhejme našim sirotkům, jak správně řekl pan premiér. Na ty už nikdo z hyen nemyslí.“

Fotogalerie


Ohodnoťte článek
Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 18:09 15. ledna 2019. Anketa je uzavřena.

 • Trapas
  129
 • Super
  28
 • Tvl
  12
 • Haha
  9
 • Cože
  9
 • Sladký
  8
Komentáře

Mohlo by vás zajímat