Bohdalová se setkala s prvním manželem, otcem Stašové. Je velmi nemocen

Jiřina Bohdalová se setkala s otcem své dcery. | foto: Koláž Expres/Profimedia

Otec herečky Simony Stašové a první manžel bojuje ve specializovaném centru s Alzheimerovou chorobou. Dlouho o něm nikdo neměl žádné informace. Teď se s ním však Bohdalová po letech ukázala na veřejnosti a jejich setkání budí emoce.

Břetislav Staš, otec Simony Stašové, byl prvním manželem Jiřiny Bohdalové (86). Na rozdíl od jejího druhého manžela Radka Brzobohatého však nepochází z branže. 

Je doktorem přírodních věd a mezi českými vědci patří k uznávaným seismologům a geofyzikům. 

S Břetislavem se Jiřina seznámila v Ostravě, kde se v mezidobí od maturity do začátku studia divadelnictví věnovala pedagogice. Když se na třetí pokus konečně dostala na DAMU, musela studium v druhém ročníku přerušit. Byla těhotná. Konala se svatba.

Přestože manželství mělo potenciál, vlivem osudu muselo skončit. Když se Simona narodila, byl její otec na vojně. V té době prožívala Bohdalová jedno z nejtěžších období v životě. Komunisté odsoudili jejího otce v zinscenovaném procesu na patnáct let a propadnutí majetku. Nedovolili jí ani se s ním rozloučit.

Nemohla se navíc plně věnovat ani dceři, protože jí Břetislavův služební plat nedovoloval zůstat se Simonou doma. Existenční problémy ji změnily.

Ta ho také v zařízení pro pacienty nemocné Alzheimerovou chorobou navštívila.

Ta ho také v zařízení pro pacienty nemocné Alzheimerovou chorobou navštívila.

„Když se Břetislav vrátil z vojny, byla jsem vinou osudových událostí někdo úplně jiný, než koho si před časem vzal,“ napsala Jiřina Bohdalová ve své knize Měla jsem štěstí na lidi. 

Přestože se však manželé v Simonině útlém věku rozešli, Břetislav plnil svou roli otce bez úlev. Viděla v něm svůj vzor. 

I po rozvodu zůstali rodina.

I po rozvodu zůstali rodina.

„Otec je skvělý člověk, ideální kombinace humoru a inteligence, ale též sportu a hudby. Vůbec se mámě nedivím, že se do něj zamilovala. Vlastně jsem takového mužského hledala celý život,“ nechala se kdysi slyšet Stašová.

Po celý život se navštěvovali a scházeli, a to nejen jako otec s dcerou, ale také s Jiřinou. Svým způsobem tvořili stále rodinu. Pak však zasáhla nemoc. 

Letos v zimě prosákla na povrch informace, že se Staš nachází v pokročilém stádiu Alzheimerovy choroby. Byl proto umístěn ve specializovaném sanatoriu, kde ho obě herečky navštěvují. 

Břetislav Staš je uznávaný český seismolog a geofyzik.

Břetislav Staš je uznávaný český seismolog a geofyzik.

Po letech se navíc Jiřina rozhodla učinit tak i veřejně v rámci  křtu charitativního kalendáře. 

Alzheimerova choroba dlouhodobě sužovala například také Květu Fialovou nebo v úterý zesnulého Karla Štědrého. Staš ovšem, zdá se, neztrácí chuť do života ani chuť na pivo, což je bezesporu dobré znamení. 

Fotogalerie

Ohodnoťte článek
Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 14:38 8. března 2018. Anketa je uzavřena.

 • Super
  32
 • Trapas
  9
 • Haha
  6
 • Tvl
  6
 • Cože
  4
 • Sladký
  4
Komentáře

Mohlo by vás zajímat