Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela

  • Zprávy
  • Celebrity
  • Jen pro muže
  • Sport
  • Video
  • Podcasty
  • Antiyoutuber
  • jít naiDNES.cz

    Krainová tvrdí, že kdo s ní nesouhlasí, je zoufalec. Její slavná ájurvéda přitom „léčí“ lidi arzenem

    Simona Krainová | foto: Instagram

    Simona Krainová (49) označila svoje odpůrce za pouhou partičku zoufalců, kteří tráví své dny pomlouváním u televize. Na její poněkud zarážející metody hubnutí však upozorňují jak vystudovaní nutriční terapeuti, tak třeba i lékaři. Ájurvédu i detoxy navíc dlouhodobě kritizují třeba vědci, profesoři z Oxfordu nebo prestižní lékařské časopisy. Ona je ale holka z paneláku, kterou učil sám život, takže je svými znalostmi hravě strčí do kapsy. Teplou vodu na to.

    „Ájurvédské programy jsou v západním světě trendy a drahou záležitostí. Přenést některé ájurvédské praktiky do běžného života je ale spíše neudržitelné. Popisovaná tři lehká jídla denně s pětihodinovými rozestupy lze absolvovat na rekreačním pobytu, kde sice sportujete, ale po zbytek dne odpočíváte a máte čas pro sebe. V běžném pracovním shonu potřebujete energii, protože hladovění je pro tělo jen další stres,“ cupuje názory modelky Simony Krainové nutriční terapeutka Mgr. Hedvika Jakešová, která vystudovala nutriční terapii na 1. lékařské fakultě Univerzity Karlovy a výživové poradenství a sportovní diagnostiku na Vysoké škole tělesné výchovy a sportu Palestra.

    Lukáš Roubík zase tvrdí, že pro budování svalů je podle vědeckých poznatků lepší přijímat čtyři až pět jídel denně. Roubík má patnáct let praxe v oboru a výživu člověka vystudoval na Lékařské fakultě Masarykovy univerzity v Brně, vystudoval i biomedicínskou techniku na ČVUT v Praze. Co to je ale na modelku Krainovou, kterou učil sám život.

    „Třeba obyčejný démonizovaný rohlík za tloustnutí sám o sobě vůbec nemůže a odpad to přitom rozhodně není. Celkově popisovat některé běžné potraviny jako jedy nebo sračky, jak má paní Krainová v oblibě, vypovídá o absolutní neznalosti a v jejích sledujících akorát vytváří a prohlubuje patologický vztah k jídlu. Naše tělo opravdu není popelnice a osmnáct dní ájurvédy nás nespasí,“ upozorňuje Jakešová, která zdůrazňuje, že je potřeba budovat zdravý životní styl dlouhodobě a budovat si zdravý vztah k jídlu.

    Detoxy, drastické omezování, hladovění a vysazování určitých potravin můžou naopak člověka přivést do stresu, u některých dokonce způsobit vznik poruchy příjmu potravy.

    „Bohatě stačí celoživotní balanc, do kterého patří všechny potraviny v adekvátním množství bez rozdělování na zdravé a nezdravé. Pokud by Simona chtěla opravdu motivovat lidi, jak také hlásá na svém profilu, pak by jí stačila pouze tři slova. Pohyb, zdraví, sebevědomí,“ hodnotí Jakešová, která provozuje instagramový účet bořící mýty o výživě Ne hladu, s tím, že je potřeba hlavně používat zdravý rozum a zbytečně se netýrat.

    „Jakmile do toho plete spalování kalorií, počet shozených kilogramů a démonizování potravin, není o nic lepší než lidi, kterými sama pohrdá. Nedávno zmiňovala, že chce svůj život prožít, a ne přežít, ale svým sledujícím dává pochybnými hubnoucími radami návod jen na to druhé,“ dodává Jakešová.

    Krainová ale proslula i svou propagací pití teplé vody. To má podle ájurvédských učení pomáhat ke shazování váhy.

    „Je nutné si uvědomit, že lepší trávení neznamená rychlejší metabolismus, protože paní Krainová doslova tvrdí, že teplá voda skvěle napomáhá trávení neboli urychlení metabolismu. Zde ale neexistuje žádné neboli, protože rychlost trávení a rychlost našeho metabolismu jsou dvě odlišné věci,“ uvádí na svých stránkách Institut moderní výživy v čele s Roubíkem, který prostřednictvím webu zlepšuje povědomí o zdraví na základě vědecky podložených informací.

    „Z hlediska energetického výdeje a spalování kalorií je realita přesně opačná. Náš organismus si za fyziologických podmínek totiž udržuje velmi přísně teplotu tělesného jádra v poměrně úzkém rozmezí, a pokud pijeme studenou vodu, náš organismus skutečně musí spálit více kalorií v rámci termogeneze na to, aby tuto teplotu tělesného jádra vyrovnal. Pokud se tedy bavíme o urychlení metabolismu a spalování více kalorií, tento efekt bude mít pití studené, a nikoliv teplé vody,“ dodávají.

    Výživový expert Lukáš Roubík

    Nejeden odborník, lékař nebo vědec přitom před ájurvédskými praktikami varuje. 

    Jaromír Šrámek, který vystudoval všeobecné lékařství 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a čtyři roky působil na Biofyzikálním ústavu Lékařské fakulty Masarykovy univerzity v Brně na webu Českého klubu skeptiků Sisyfos uvedl studii publikovanou v lékařském časopise. Ta odkazuje na případ otravy, kterou způsobil právě ájurvédský preparát.

    Ájurvéda totiž s oblibou používá do svých olejů a preparátů těžké kovy jako třeba olovo, ale také rtuť nebo arzen, které mají podle tohoto učení pomáhat k léčení.

    Je takové bříško vůbec možné?

    Před tím varuje i prestižní lékařský časopis The Journal of the American Medical Association, který upozorňuje, že pětina testovaných ájurvédských preparátů byla kontaminována právě arzenem, olovem nebo rtutí.

    Vědci tak dlouhodobě varují před tím, že jen kvůli tomu, že je něco starověké, neznamená to ještě, že je to dobré.

    „Oživení ájurvédy v této době je to samé jako pokoušet se zastavit krvácení pijavicemi,“ tvrdí třeba profesor Oxfordu Richard Dawkins.

    Simona Krainová se ale nadále nevzdává a tvrdí, že její odpůrci jsou jen partička zoufalců, kteří tráví svůj život na gauči u televize. Ona je přece holka z paneláku, kterou naučil sám život. 

    Zoufalci jsou podle ní zřejmě jak vystudovaní nutriční terapeuti, kulturisté, vědci a lékaři, tak i novináři, kteří na mýty, které šíří, poukazují a zastávají zdravý a hlavně logický přístup k výživě.

    Fotogalerie

    Ohodnoťte článek
    Hlasování skončilo

    Čtenáři hlasovali do 0:32 úterý 28. června 2022. Anketa je uzavřena.

    • Haha
      65
    • Trapas
      50
    • Super
      20
    • Cože
      7
    • Tvl
      7
    • Sladký
      5