Pondělí 27. března 2023, svátek má Dita
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • Podcasty
 • Antiyoutuber
 • jít naiDNES.cz

  Prima uvede seriál o servírce, co ovládne politiku. Inspirace u Nečasových? Klíma reaguje

  Prima uvede seriál o servírce z kantýny v Poslanecké sněmovně, která se dostane do vysokých pater politiky. Inspiroval se scenárista Josef Klíma skutečným příběhem? | foto: Tilen Vajt, Pavel Dvořák

  Hodně pikantní příběh nakousne televize Prima v novém seriálu Sedm schodů k moci. Jeho hlavní hrdinkou bude pracovnice kantýny v Poslanecké sněmovně, která sbalí ministra kultury a pozdějšího premiéra, načež se stane vlivnou ženou zákulisí české politiky. Scénář napsal legendární investigativní novinář Josef Klíma. Dušuje se však, že mu předlohou nebyla žádná skutečná postava včetně Jany Nagyové či Šárky Grossové, která skutečně svého manžela a premiéra Stanislava Grosse potkala coby servírka ve sněmovně. „Ale skutečné kauzy tam promítnuty jsou,“ prozrazuje Klíma pro Expres.

  Prima nový seriál představila na tiskové konferenci. Uvede ho 8. února na své nové streamovací platformě Prima+ Originals, kde budou odběratelé moci primácké pořady sledovat až s ročním předstihem oproti televizi.

  Hlavní postavou bude servírka Anna Malá v podání Evy Podzimkové (dříve Josefíkové) a politik Tomáš Vichr, jehož ztvární Jiří Vyorálek.

  „Je to seriál o takové zpočátku lehce naivní holce z venkova. Ta se posléze dostane do Prahy, nechá se zaměstnat v kantýně Poslanecké sněmovny. Politiky nezná, neví, kdo je kdo, ale po chvíli zjišťuje, že by se přes ně mohla dostat hodně vysoko. Šplhá a šplhá, aby se dostala do vrcholných pater politiky, dostane se k ministrovi kultury a následně i premiérovi,“ popisuje pro Expres.cz autor příběhu Josef Klíma.

  Eva Podzimková a Jiří Vyorálek v seriálu Sedm schodů k moci (2023)

  Legendární investigativní novinář sice přímo u natáčení nebyl, je ale autorem kompletně celého scénáře. Okamžitě se začalo spekulovat, zda mu jako předloha neposloužil příběh Jany Nečasové (dříve Nagyové), kterou si coby svou milenku dosadil do čela Úřadu vlády někdejší premiér Petr Nečas.

  Zdroj dokonce Expresu prozradil, že manželé Nečasovi se v příběhu poznali a Primu s tím konfrontovali.

  Klíma však inspiraci jejich příběhem odmítá.

  „Počkejte si, až uvidíte hlavní hrdinku. Uvidíte, že s paní Nečasovou nemá nic společného. Je to mladá, naivní a nezkušená holka. Mě zajímalo to téma, jak se někteří lidé snaží prodrat do politiky. A mnohokrát se už ukázalo, že přes postel a vztahy je to nejsnazší cesta,“ vysvětluje Josef Klíma.

  Eva Josefíková, Jiří Vyorálek

  Případů žen, jež se proslavily vztahem s významnými politiky, existuje více.

  Petra Paroubková v minulosti dokonce vydala knihu o tom, jak se „omylem připletla do zákulisí vysoké politiky“. Příběh o holce z kantýny také nápadně připomíná Šárku Grossovou, která korunního prince ČSSD, pozdějšího premiéra a svého manžela Stanislava Grosse sbalila právě jako servírka restaurace v Poslanecké sněmovně.

  „Příběh paní Grossové neznám osobně, takže ten pro mě předlohou také nebyl. Ale případ, kdy žena pracovala v kantýně sněmovny a odtamtud se dostala do vysokých pater politiky, ojedinělý rozhodně není. V tom seriálu je spousta věcí, které vycházejí ze skutečných kauz. Jsou tam například plzeňská práva, kdy hlavní hrdinka potřebuje diplom, aby se dostala do vysokých úředních pozic. V jednom díle je kauza, na které dlouho pracoval kolega Janek Kroupa, ale to nebudu prozrazovat, abych diváky nepřipravil o překvapení,“ usmívá se Klíma.

  Nakonec skončí v rukou policie.

  A odmítá i to, že by on sám byl předlohou pro postavu novináře, kterého ztvárnil Pavel Batěk.

  „To rozhodně ne. On je bulvární novinář. V traileru říká: Jsem novinář a také pěkná svině, živí mě neštěstí druhých. On je opak toho, čím jsem se vždy snažil být já,“ říká Klíma pobaveně.

  Na závěr jsme se legendárního žurnalisty zeptali, zda se v přecitlivělé době, kdy se například hodně řeší nízký počet žen ve vrcholných pozicích, nebál psát příběh o dívce, která se do vrcholných pater politiky dostane přes postel muže.

  „Příběh jsem dával dohromady už před lety, ale tohle mě ani nenapadlo. Ten seriál zkrátka vychází z událostí, které se tu skutečně dějí,“ krčí rameny Josef Klíma.

  Fotogalerie

  Vybrali jsme pro vás

  Finsko není mistr světa ve vzdělání. Naopak. Mýtus, který trval 20 let, padá

  Premium Ještě nedávno se do Finska jezdilo jako na safari, aby jiné země okoukaly tajemství tamního školství, nejlepšího na...

  Revma vzniká v plicích. Nyní došlo ke zlomu v léčbě, říká profesor Vencovský

  Premium Bolest, ztuhlost, otoky a deformace kloubů, především na rukou. Tak si většina lidí představuje revmatoidní artritidu,...

  V Česku neměl šanci, v cizině metastázy zmizely. Léčbu hradí pojišťovna

  Premium Na rakovinu prostaty umírá v Česku asi 1 500 mužů ročně. Když vyčerpají všechny metody léčby, nezbývá jim než čekat na...

  Komentáře

  Mohlo by vás zajímat

  Vezmeme vás na titulní stranu
  Pondělí 27. března 2023, svátek má Dita
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • Podcasty
 • Antiyoutuber
 • jít naiDNES.cz