Pátek 27. listopadu 2020, svátek má Xenie
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • jít naiDNES.cz

  Zemřel nejslavnější představitel Jamese Bonda. Seanu Connerymu bylo 90 let

  V devadesáti letech zemřel nejslavnější představitel Jamese Bonda Sean Connery. | foto: Profimedia.cz

  Proslavil ho James Bond a dodnes je pro mnohé fanoušky jeho jediným pravým představitelem. Sean Connery, herec se skotským původem, chtěl být nejdříve fotbalistou a uspěl i v kulturistické soutěži. Nakonec se našel na filmovém plátně, k nemalé radosti zástupů žen a dívek po celém světě. Miloval i golf, skotskou whisky, věnoval se charitě a usiloval o důstojné Skotsko. Dnes Connery zemřel, v srpnu oslavil devadesát let.

  Postavu špiona s povolením zabíjet, elegantního svůdce schopného s přehledem vyřešit tu nejzapeklitější situaci a ještě přitom trousit humor vytvořil v šesti filmech. Bondovi byl vděčný, ale také prohlásil, že ke zvládnutí této role stačí jen kondice a umění líbat.

  Kromě Bonda ztvárnil řadu chlapíků se značným charismatem, pro něž jsou fyzické dispozice stejně zásadní jako přirozená inteligence a zdravý úsudek. Tak to bylo v Highlanderovi (1986), Skále (1996) či Pasti (1999). Ze stejného těsta byl i policista Jim Malone z dramatu Briana De Palmy Neúplatní (1987), který vynesl Connerymu Oscara za vedlejší roli. Definitivní sbohem těmto postavám dal ve filmové sci-fi Liga výjimečných, kterou v roce 2003 osobně uvedl i v Praze.

  Jméno dostal po irském dědečkovi. Narodil se 25. srpna 1930 jako Thomas Sean Connery, vyrůstal v chudobě, ve třinácti letech opustil školu a v šestnácti vstoupil do britského Královského námořnictva. Odtud odešel po třech letech kvůli žaludečním vředům a jako památku na moře si odnesl dvě tetování hlásající jeho životní hesla: Skotsko navždy a Máma a táta.

  Podle autobiografie Býti Skotem, která u nás vyšla v roce 2009, si na živobytí vydělával i jako mlékař, leštič rakví nebo model aktů. Ze všeho nejvíce prý ale toužil stát se fotbalistou. „Chtěl jsem pracovat, vydělávat peníze a hrát fotbal,“ říkal.

  V té době si urostlého mladíka vybrali do komparsu hry Báječné dny v edinburském divadle Empire. Pak zkusil konkurz do muzikálu Jižní Pacifik„Jediné, co po člověku chtěli, bylo, aby vypadal jako Američan a udělal pár přemetů,“ vzpomínal. Ale stále ho více bavil fotbal, byť se nakonec rozhodl pro hraní.

  Mezery ve vzdělání se snažil odstranit četbou a knihy četl po tuctech. V době konkurzu na Jamese Bonda byl Connery takřka neznámým, převážně televizním hercem. Podle autora předlohy Iana Fleminga vypadal spíše jako řidič kamionu nebo kaskadér. O jeho obsazení nakonec údajně rozhodla manželka producenta Alberta Broccoliho, jíž vytáhlý Skot připadal „prostě báječný“. A tak Connery strávil devět let s agentem 007.

  „Mám rád ženy. Nerozumím jim, ale líbí se mi,“ tvrdil idol něžného pohlaví, který byl podruhé ženatý.

  Druhou manželku, francouzskou malířku Micheline Roquebruneovou, poznal na golfovém turnaji. Byli spolu čtyřicet let. Z prvního manželství s Australankou Diane Cilentovou měl syna Jasona, který se rovněž věnuje herectví i režii. První manželství skončilo v roce 1975 a Connery byl obviněn z násilí na své ženě.

  Od roku 2000 se skotský patriot a fanoušek fotbalového týmu Glasgow Rangers mohl pyšnit šlechtickým titulem. Na slavnostní ceremoniál při převzetí ocenění z rukou královny Alžběty se dostavil ve skotském kroji s tradiční sukní.

  Fotogalerie

  O čem sní tvůj e-mail?

  Šéfredaktor pro tebe každý čtvrtek vybere ty největší pecky a kauzy, které ti nesmí uniknout

  Den se zaměstnanci pohřební služby: poslední rozloučení má dnes jiná pravidla

  Premium MF DNES rozptyluje mýty o pohřebnictví v době koronaviru. Pohřeb do země možný je, i když se úplně nedoporučuje. O čem...

  Jak vydržet v ledové vodě? Finta je jednoduchá, popisují otužilci

  Premium Klepat se zimou tak, že si nedokážete zavázat ani tkaničky u bot, a přitom se tomu smát? I to dokáže koupání v ledové...

  Miliardář Dědek o Pardubicích, krizi, (ne)fungování extraligy i Jágrovi

  Premium Jeho jmění se odhaduje na čtyři miliardy korun, podle magazínu Forbes je 54. nejbohatší Čech. Na přelomu roku se Petr...

  Komentáře
  Vezmeme vás na titulní stranu
  Pátek 27. listopadu 2020, svátek má Xenie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • jít naiDNES.cz