Grossová si nechala preventivně odstranit prsa. Musel tam být nádor, míní expert

Šárka Grossová je po operaci ňader. Čeká ji další operace. Co za tím může stát? | foto: Profimedia.cz

Nedávno se v médiích objevila zpráva, že vdova po Stanislavu Grossovi (†45) Šárka Grossová podstoupila operaci, při které si nechala odebrat obě ňadra kvůli cystám. Jak nám ale sdělil odborník, ňadra se kvůli cystám bez zhoubného nálezu jen tak neodebírají. Mohlo se jednat i o mutaci genů, kvůli níž si ňadra a vaječníky s vejcovody nechala odoperovat herečka Angelina Jolie. Šárka Grossová razantně popírá, že by ji v budoucnu čekaly další operace!

Šárka Grossová (49) si podle deníku Blesk.cz nechala odebrat obě ňadra kvůli čtyřem cystám, které se jí ve tkáni udělaly. Mělo jít jen o preventivní opatření, jímž chtěla předejít vzniku rakoviny. 

Jak nám ale vysvětlil porodník a gynekolog, jenž si přál zůstat v anonymitě, takový zákrok se většinou neprovádí bez onkologického nálezu nebo bez reálného rizika vzniku rakoviny na základě genetické mutace.

Co podstoupila Angelina Jolie?

Ženy s vadným genem BRCA1 mají (stejně jako Angelina Jolie) téměř 85procentní pravděpodobnost, že do sedmdesáti let věku se u nich objeví rakovina prsu. A přes 60 procent z nich, že do stejného věku budou trpět rakovinou vaječníků.

„U žen se zkoumají v souvislosti s rakovinou prsu geny BRCA1 a BRCA2. Pokud dojde k jejich mutaci, je vysoké riziko, že žena dostane rakovinu. Pak je na místě provést zákrok,“ vysvětluje odborník důvod, proč si Jolie v roce 2013 nechala odoperovat obě ňadra, neboť se u ní mutace těchto genů potvrdila.

O dva roky později si nechala odstranit i vejcovody a vaječníky. Týká se to i vaječníků, se kterými se odebírají i vejcovody,“ dodává lékař.

Podle slov lékaře je tedy pravděpodobné, že Šárka Grossová měla k zákroku pádný důvod, ať už se jednalo o genetickou mutaci, nebo jinou příčinu vzniku rakoviny „Cysty musely být zhoubné,“ tvrdí odborník.

Kromě toho, že si Šárka Grossová nechala odstranit ňadra, ji ale údajně v blízké budoucnosti čeká i odstranění dělohy a vaječníků. Lékaři zjistili, že její tělo je časovaná bomba. Co nejdříve jí chtějí odebrat i dělohu a vaječníky. Pokud by otálela, ohrozila by svůj život,“ řekl serveru Blesk.cz zdroj.

Vyjádření Grossové

Tuto informaci Šárka Grossová odmítá a na otázku Expresu, zda je tedy smyšlená, odpověděla: „Žádné další operace se neplánují, o ničem takovém nevím. Omlouvám se, ale byla bych vděčná, kdyby se můj zdravotní stav přestal řešit v médiích. Bohužel, jako obvykle je to z 90 procent vymyšlená, nafouknutá bublina.“

Kdy se odebírá děloha?

Podle odborníků se ale děloha z preventivních důvodů neodebírá. Pokud má být odebrána, musí pro to být důvod. „Děloha se odebírá v případě problému s děložním čípkem, když hrozí rakovina děložního čípku. Také se odebírá například v případě, kdy je pokleslá a žena má problémy s močením,“ vyjádřil se lékař.

Ženy, které si nechají odstranit ňadra, vaječníky a vejcovody, potom žijí samozřejmě plnohodnotný život. Záleží pochopitelně na věku, ale většinou musí přijímat ženský hormon estrogen, který už se takovým ženám nevytváří. „V případě, že k náhradě nedojde, u žen se projevují návaly, deprese, pocení, nespavost, náladovost a podobně,“ dodal gynekolog.

Fotogalerie

Ohodnoťte článek
Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 14:47 27. července 2019. Anketa je uzavřena.

 • Haha
  19
 • Cože
  17
 • Super
  16
 • Trapas
  15
 • Tvl
  15
 • Sladký
  13
Komentáře