Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek

  • Zprávy
  • Celebrity
  • Jen pro muže
  • Sport
  • Video
  • Podcasty
  • Antiyoutuber
  • jít naiDNES.cz

    Další hvězda, co hází po dětech v Africe bonbony: Nováková dělá ze své placené cesty zoo

    Takové chování přijde mnohým turistům normální, ba se jím ještě chlubí na sítích. | foto: Instagram

    Prosíme, nejezděte do Afriky krmit děti. Nevrhá to dobré světlo na vás ani na zbytek turistů. I když můžete mít chvilkovou radost, dětem takovými aktivitami můžete ve výsledku i ublížit, v 21. století nechte takové praktiky radši být. Pokud už pomáhat místním chcete, pomáhejte hlavou a tam, kde pomůžete nejvíce. To ale rozhodně není na Instagramu, sdílením videí, v nichž krmíte místní sladkostmi. Další celebritou, která se tak rozhodla udělat úplně pitomou reklamu sobě, bílým Evropanům i samotné cestovní kanceláři, je Sandra Nováková (40).

    Při pohledu na influencery, kteří jezdí na luxusní dovolené do Afriky a po místních dětech pohazují bonbony a ještě si je fotí a natáčí, sice ještě neběhá mráz po zádech, ale musíte se logicky ptát, jestli jsou oni sami elementárně příčetní a jestli je elementárně příčetný i ten piárista cestovky, který tohle zařizuje. I když házení bonbonů po černošských dětech jako někde ve freak show se neděje poprvé a opakuje se i se stejnou cestovní kanceláří.

    Jednou z dalších Češek, která se rozhodla „reprezentovat“ na nejstarším kontinentu, je Sandra Nováková. Herečka vyjela na dovolenou na Zanzibaru, a to díky spolupráci, kterou na síti přiznala. Její příspěvky ale vzbuzují spíše kontroverzi a vrhají stín nablblosti jak na ni, tak na samotnou kancelář. Je úplně jedno, jestli ta o těchto „zájezdech za krmením dětí“ ví, protože když už tam posílá celebrity a kdekoho s kódem na slevy, má si příspěvky ve Stories ohlídat jako vlastní reklamní výstupy.

    Nejrůznější příručky i odborníci před těmito „dobroserskými“ hurá akcemi varují, dávat sladkosti dětem se nevyplácí. Nováková rozhodně není jedinou turistkou, co přijela děti „krmit“. Ty si tak navyknou na bílé Evropany s tímto pitomým nápadem. I proto existuje vyšší risk toho, že děti budou kvůli svému pravidelnému „žebrání“ jídla, propisek nebo drobných peněz v podobných lokalitách zanedbávat školu, což pro ně může být do budoucna fatální. V dětech takové rozhazování budí dojem, že mají raději chodit žebrat a od bílých turistů automaticky očekávat náruče darů. Tyto aktivity v nich vytváří nerealistické představy o Evropanech, o životě obecně a jen podporují rasistické stereotypy, které se máme naopak snažit bourat.

    Evropská hloupost je tam pravidelností

    Další věcí je, že bonbony turisté dávají dětem, které třeba v životě neuvidí zubaře, a pokud ano, lékařská úroveň na těchto místech rozhodně není nejlepší, zpravidla je drahá a není hrazena státem, ale rodiči. V podobných zemích často neexistuje pojištění ani sociální nebo zdravotnický systém, který známe v Evropě.

    „Já sám přijel do Evropy s představou, že je tu každý milionář a že tu na mě každý čeká. Pak na mě dolehla realita,“ popsal redakci Expres jeden z uprchlíků z Konga, který aktuálně žije v Česku a sám považuje krmení dětí v Africe za neetické.

    „Byli jsme na dovolené v Keni a děti po nás chtěly bonbony a drobné dárky. Náš domorodý průvodce nám ale velmi jasně řekl, že jim nic dávat nemáme, přestože mi to bylo líto a chtěla jsem je potěšit,“ popisuje svoji čtrnáctidenní cestu na safari Dominika V. „Byl dost neoblomný a vysvětloval nám, že toto krmení dětí, jak tomu říkají, je hloupost Evropanů, kteří si neuvědomují, co dělají, a hlavně to dělají pořád. Například rozdávají drahé sladkosti dětem, které ale v prvé řadě potřebují obyčejné jídlo, a ne čokolády. Sice mi to pořád bylo líto, ale pochopila jsem, co důležitého mi tím sděluje,“ dodává.

    Když neumíte přemýšlet, nemůžete být influencer

    Turistům se místo darů v podobě sladkostí doporučuje vést s dětmi rozhovor, naučit je nějakou písničku, nějaké slovo v cizím jazyce, případně navštívit místní školu a vidět svět, v němž místní lidé žijí. Pokud už chce někdo dar dát, měl by darovat chytře, tedy školám, institucím, které za peníze nakoupí to, co je na místě skutečně potřeba. V mnoha zemích jsou děti dokonce za účelem žebrání unášeny od rodin a peníze, které vyžebrají, ve výsledku ani nevidí.

    Sandra Nováková není v tomto jediná, několik českých influencerů už za tyto akce také sklidilo kritiku. I kdybychom nepochybovali, že svoje nápady s obdarováním místních dětí třeba myslí dobře, je s podivem, že si o tomto raději něco nezjistí předem. Když už něco dostanou zadarmo, že se nezamyslí, co a proč sdílí na sítě, aby tím nepoškodili i někoho třetího, například právě tu cestovku. A pokud nejsou schopni takového rozumového úsudku, pak se jim nemůže říkat influencer, sorry jako.

    Naše redakce cestovní kancelář kontaktovala.

    „Do nejchudších oblastí světa, kam se ale zároveň jezdí na dovolené, se někteří turisté rozhodnou na vlastní náklady koupit a poté přivézt místním obyvatelům, nejčastěji dětem, například omalovánky, pastelky, jiné školní potřeby, míče či sladkosti, nejen proto, aby jim udělali radost, ale protože se jedná o věci, které si tamní rodiny nemohou dovolit nebo jich je nedostatek. Jedná se o vlastní iniciativu cestovatelů, kterou cestovní kanceláře nijak neorganizují. Zároveň není taková aktivita proti zákonům, pokud by však nějaká oficiální místní doporučení a nařízení existovala, klienty informují delegáti přímo v destinaci,“ uvedla mluvčí Čedoku Kateřina Pavlíková.

    Fotogalerie

    Ohodnoťte článek
    Hlasování skončilo

    Čtenáři hlasovali do 23:30 čtvrtek 4. května 2023. Anketa je uzavřena.

    • Trapas
      73
    • Super
      28
    • Haha
      23
    • Tvl
      20
    • Cože
      5
    • Sladký
      4
    Vybrali jsme pro vás

    Hanychová vzpomíná na minulost. V Kozičce jsem poprvé otěhotněla, naštěstí je Kryšpín zdravý, řekla

    Agáta Hanychová zavzpomínala na dobu, kdy poprvé otěhotněla. Mělo k tomu dojít při jednom večírku v pražském baru...

    Katastrofa na Majálesu? Lidé se brodili bahnem, někteří interpreti nemohli vystoupit. Pořadatelé se omlouvají

    V sobotu se v Hradci Králové konal první letošní Majáles. Podle návštěvníků šlo ale o velkou katastrofu. Lidé se...