Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • Podcasty
 • Antiyoutuber
 • jít naiDNES.cz

  Rytmus o rasismu ve světě šoubyznysu: Když chce Rom uznání, musí makat dvacetkrát tolik!

  Raper Patrik Rytmus Vrbovský (47) je znám tím, že často hodně nevybíravým způsobem komentuje dění v aktuálním světě. Uznávaný hitmaker, který letos v září plánuje vyprodat pražskou O2 arenu, se tentokrát věnoval rasismus a extrémismu na Slovensku!

  Není tomu dlouho, co se do domu Patrika Vrbovského alias Rytmuse vloupali zloději. Raper tehdy zveřejnil videa z kamer a skrz sociální sítě pátral po zloději. Zatímco ostatní by v takové situaci šíleli, on působil, že je úplně v klidu a manželce Jasmině slíbil, že jí koupí nové šperky.

  „Nám jsou v podstatě jedno nějaké materiální věci, protože když je člověk aktivní a pohybuje se v nějakých výdělcích, tak ví, že si může hodinky koupit kdykoliv. Nechci machrovat, ale nelitujte nás,“ řekl tehdy Rytmus.

  Mnohem více, než krádež drahých šperků, dokáží Rytmuse totiž rozčílit jiné věci. Úspěšný hitmaker se v nové skladbě Cigán například otevřeně opřel do rasistů a extrémistů.

  „Ve společnosti, ve které žiji, se volí fašisti,“ zazní v jeho novém songu. „Nedostaneš uznání, protože jsi cigán! Můžeš být vystudovaný i integrovaný. Slušný, bohatý. I tak jsi cigán v**ebaný,“ pokračuje Rytmus, který se pak nazývá „hrdým cigánem“.

  Je zřejmé, že Rytmuse ke složení nové písně inspirovaly jeho zkušenosti ze života. Raper se netají tím, že často čelil diskriminaci či rasistickým urážkám. Dokonce i ve světě šoubyznysu!

  „V dětství to bylo nonstop. Ve škole i na sportu. V šoubyznysovém prostředí je to takozvaný sofistikovaný rasismus. To znamená, že vám to nemusí říct do tváře, ale dají vám pocit, že vaše práva a úspěchy nejsou oceněníhodné. Když chce Rom společenské uznání, musí pracovat nadprůměrně a ještě dvacetkrát víc,“ řekl Expresu Rytmus.

  Slovenský server Topky.sk se Rytmuse ptal, zdali jeho nový song nenaznačuje, že by raper snad plánoval vstoupit do politiky a snažil se na současném světě něco změnit.

  O tom jsem nikdy nepřemýšlel. Je o mně známé, že jsem od začátku apolitický,“ uvedl Rytmus, který chce pro lidi spíše sloužit jako inspirace, kam to může obyčejný člověk z chudých poměrů dotáhnout.

  Fotogalerie