Příběh a mýty komisaře Maigreta. Věděli jste, že ho hrál i Rudolf Hrušínský?

7. ledna 2019
Zásadně neřídí auto, protože nemá řidičák. Sídlí na pařížském nábřeží Zlatníků v budově policejní prefektury a je to geniální kriminalista se skvělou intuicí, znalostí lidské psychologie a logickým uvažováním. To je komisař Maigret, jehož nejnovější filmovou adaptaci právě vysílá FTV Prima. Kde se příběh vzal?

Nejoblíbenější fiktivní detektivové? Sherlock Holmes, Hercule Poirot a právě zmiňovaný Jules Maigret!

Zádumčivý podivín, který bez dýmky nedá ani ránu. Jezdí jen služebním vozem nebo taxíkem, protože nemá řidičák. K vyřešení případu používá často nekonvenční metody, a aby toho nebylo málo, vyniká znalostí lidských duší, což z něj dělá eso v oboru.

Detektiv Maigret je literární postava, kterou nechal ve svých knihách ožít belgický spisovatel Georges Simenon, vyskytuje se celkem v jeho 85 literárních dílech!

A stejně jako Poirot Agathy Christie nebo Doyleův Sherlock Holmes i Maigret odjakživa přitahoval pozornost filmařů, a tak není divu, že se tento detektiv na stříbrném plátně objevil poprvé už v roce 1932!

Od té doby se Maigreta ujaly filmové společnosti mnoha zemí a jeho roli si zahrály desítky herců!

Rudolf Hrušínský starší

Rudolf Hrušínský si Maigreta také zahrál.

Z těch českých byl nejznámější Rudolf Hrušínský, který se do role bystrého detektiva vžil v televizním filmu Obavy komisaře Maigreta (1970).

V zahraničí potom byli nejznámějšími Maigretovými představiteli Rupert Davies ve Velké Británii a Jean Richard ve Francii.

Rupert Davies jako komisař Maigret.

Rupert Davies jako komisař Maigret

Naposledy se Maigret objevil na obrazovce v podání Rowana Atkinsona ve čtyřech filmech: Maigret klade past (2016), Maigret a případ mrtvého muže (2016), Maigret a noc na křižovatce (2017) a Maigret a drahoušek z Montmartru (2017).

I když Atkinsona známe hlavně jako potrhlého Mr. Beana nebo pseudoagenta Johnnyho Englishe, role zadumaného detektiva se ujal přímo skvěle.

Možná i díky němu se právě tyto filmy o komisaři Maigretovi staly tak úspěšnými.

Fotogalerie

Hodnocení článku

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 19:17 7. května 2019. Anketa je uzavřena.

  • 14
  • 7
  • 7
  • 6
  • 6
  • 5
Komentáře