jít naiDNES.cz

Pomeje se léčí u Romana Šmuclera. Jiří má velkou šanci na uzdravení, tvrdí

Roman Šmucler promluvil o Nemocnici Na Pleši, kde se momentálně léčí Jiří Pomeje. | foto: Koláž Expresu

Když byl Jiří Pomeje (54) ke konci minulého týdne převezen do Nemocnice Na Pleši, kde za jeho pobyt bude Pavel Pásek platit čtyřicet tisíc korun měsíčně, mnozí si začali myslet, že Pomejemu jeho nejlepší kamarád zařídil jenom důstojné a bezbolestné dožití. Realita je ale jiná. Lékaři Nemocnice Na Pleši rozhodně nejsou zvyklí jakýkoliv boj vzdávat. To alespoň Expresu sdělil jeden ze spolumajitelů nemocnice Roman Šmucler.

Zdravotní stav Jiřího Pomejeho je velmi vážný. Lékaři střešovické nemocnice u něj sice před několika týdny znovu diagnostikovali rakovinu, která se rozšířila po celém jeho těle, všechny varianty léčby ale dopředu zavrhli. I proto Jiřího rodina zprvu zvažovala, že těžce nemocného herce umístí do hospice, aby alespoň netrpěl nesnesitelnými bolestmi.

Nakonec se po dohodě s Pomejeho nejlepším kamarádem Pavlem Páskem domluvili, že herce umístí do Nemocnice Na Pleši. A ačkoliv se zprvu mohlo zdát, že jde jenom o soukromý hospic, kde se mu dostane důstojnějšího zacházení, vše je jinak.

Expres vyzpovídal Romana Šmuclera, jehož společnost Asklepion – Lasercentrum je od roku 2008 menšinovým vlastníkem zmíněné nemocnice.

„Jsme největší lůžková onkologie v Čechách a druhá největší v Česku. Jsme jedna z velkých lůžkových rehabilitací, tedy jsme relativně malá nemocnice, ale s dvěma významnými odděleními, minimálně v rámci Čech. Tedy specializovaná nemocnice, což je u malých, třeba v Německu, trend. Je to řešení pro celé Česko a jeho malé nemocnice,“ sdělil nám Šmucler s tím, že provozují několik ambulancí a mají k dispozici až dvě stě pacientů na lůžkách.

Co se léčby onkologicky nemocných pacientů týče, řadí se nemocnice podle slov Romana Šmuclera ke špičce. „V onkologii jsme spolu s VFN a FN Motol součástí špičkové Regionální onkologické skupiny. Tedy špičková péče,“ sdělil nám prezident České stomatologické komory s tím, že své pacienty nikdy neopouštějí.

Jiří Pomeje se přestěhoval do Nemocnice Na Pleši, která leží pár desítek...

Jiří Pomeje se přestěhoval do Nemocnice Na Pleši, která leží pár desítek kilometrů od Prahy.

„Hospic u nás nikdy nebyl. Jsme velké lůžkové zařízení, a tak máme i těžké pacienty a máme strategii ‚neopouštění‘. Pacienta neposíláme, pokud možno, se špatným stavem jinam. Možná nám to kazí statistiky, ale pacienti to oceňují, že těžce nemocné neposíláme, ať si najdou někde jiného lékaře,“ říká bez obalu Šmucler, jenž nejspíš naráží právě na případ Jiřího Pomejeho, který byl z tohoto důvodu převezen k nim.

Podle jeho slov má Jiří velkou šanci na vyléčení. Na náš dotaz, zda může prozradit procento uzdravení, odpověděl, že je veliké. „Typicky léčíme i za pomoci lineárního urychlovače nádory prsu, kde se dnes mnoho žen vyléčí, a dokonce s menšími následky. Máme i velký podíl na výzkumu a uvádíme řadu inovací,“ sdělil Šmucler.

Ten je toho názoru, že polovina úspěchu je psychický stav pacienta. A personál nemocnice pro to dělá prý maximum. „Snažíme se kromě prostředí a chování dobře vařit. Byli jsme vyhodnoceni za nejlepší stravu ze všech nemocnic. Kromě toho pořádáme koncerty, vyprávění o cestách. Řada známých osobností nám bez honoráře baví naše nemocné a to je úžasné,“ prozradil Šmucler.

Provoz nemocnice ale podle jeho slov nikdy nebyl jednoduchý. „Převzali jsme nemocnici od kraje s novou fasádou, ale jinak velmi zanedbanou, nikdo nevěděl, co s ní dál. Postupně se snažíme areál dostat na vysoce kvalitní úroveň, ale nemáme dotace, tak to jde krok za krokem. Už nyní je, myslím, areál k nepoznání,“ dodal.

Nutno říct, že nemocnice rozhodně není jen pro VIP klientelu. „My jsme hrdí, že se u nás léčí kdokoli bez rozdílu, kolik má peněz či známých. Velmi známé osobnosti jsou u nás logicky také neustále. Máme výjimečný areál, domácí atmosféru. Opět přemýšlíme o rozšíření, prostě nestíháme poptávku,“ uzavřel Šmucler.

Fotogalerie

Ohodnoťte článek
Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:16 12. května 2019. Anketa je uzavřena.

 • Super
  282
 • Trapas
  48
 • Cože
  29
 • Haha
  28
 • Sladký
  18
 • Tvl
  18
Komentáře

Mohlo by vás zajímat